Rusza budowa 12 farm fotowoltaicznych w systemie aukcyjnym

Rusza budowa 12 farm fotowoltaicznych w systemie aukcyjnym
Fot. EDPR
REKLAMA

Wywodzący się z Litwy deweloper Modus Energy podaje, że w budowę farm fotowoltaicznych w Polsce zainwestował na razie 11 mln euro pozyskanych od funduszy private equity. 12 elektrowni słonecznych, których budowa właśnie się rozpoczyna, to pierwsze z kilkudziesięciu podobnych projektów, których realizacja ma kosztować około 50 mln euro.

Modus Energy rozpoczyna budowę pierwszych 12 elektrowni słonecznych w Polsce. Zakończenie prac zaplanowano na koniec czerwca br.

Wywodząca się Litwy spółka zaznacza, że jeszcze w tym roku ruszy budowa około 30 identycznych obiektów w różnych regionach naszego kraju.

Projekt Modus Energy to jak dotychczas jedno z największych przedsięwzięć w zakresie energii słonecznej realizowanych w Polsce. Olbrzymi rynek, zaangażowanie państwa w rozwój sektora odnawialnych źródeł energii i przyjazne otoczenie przedsiębiorstwa w Polsce stanowią o atrakcyjności tego kraju dla naszej firmy. Z kolei jako inwestor dysponujemy doświadczeniem i środkami niezbędnymi do wykonania dużych projektów w Polsce. Chcielibyśmy przyciągnąć inwestorów zewnętrznych również podczas realizacji innych projektów – komentuje Ruslan Sklepovič, prezes zarządu Modus Energy.

Wiadomo, że w zakresie budowy pierwszych farm fotowoltaicznych w naszym kraju Modus będzie współpracować z firmami PBDI i Elektrum. Do budowy chce wykorzystać panele fotowoltaiczne Canadian Solar, Trina Solar oraz JA Solar, a inwertery mają pochodzić od producentów Sungrow, Huawei i SMA. Systemy konstrukcji naziemnych pod montaż modułów dostarczy firma Energy5.

Działalność litewskiej firmy w naszym kraju obecnie obejmuje 57 projektów fotowoltaicznych, które są zrealizowane w różnych województwach.

Wstępnie przyjęto, że w pierwszym etapie – do II kwartału 2018 r. – powstanie 16 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 14,4 MW. Drugi etap ma zakończyć się w IV kwartale br. i wtedy planowane jest uruchomienie 23 instalacji o łącznej mocy 21,1 MW. Natomiast finalizację trzeciego etapu przewidziano na II kwartał 2019 r. i wówczas ma powstać 18 elektrowni OZE o łącznej mocy 17,5 MW.

Litewska spółka zainwestowała w projekty elektrowni słonecznych z wygranymi aukcjami. W dotychczas przeprowadzonych aukcjach – w grudniu 2016 r. oraz czerwcu 2017 r. – przyznano wsparcie dla elektrowni fotowoltaicznych na łączną moc około 400 MW.

Grupa Modus poinformowała właśnie o pozyskaniu 5 mln euro na budowę farm fotowoltaicznych w Polsce dzięki przeprowadzonej emisji obligacji.

Niedawno litewski inwestor podpisał także umowę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) w sprawie dofinansowania elektrowni biogazowych na Białorusi. W ramach porozumienia EBOiR przyzna spółce kredyt w wysokości ponad 12 mln euro.

Poza Polską Modus Energy realizuje budowę elektrowni słonecznych na Litwie, Łotwie i Białorusi, a także w Hiszpanii. Założone przez holding spółki we wspomnianych krajach zdążyły już wybudować kilka elektrowni słonecznych o łącznej mocy przeszło 20 MW. Obecnie Modus Energy oferuje rozwiązania w zakresie energii słonecznej dla przedsiębiorstw i inwestuje w budowę farm słonecznych.

Litwini zapewniają, że w związku ze wzrostem zapotrzebowania na odnawialne źródła energii planują dalszy rozwój działalności na europejskim rynku OZE.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ksiądz |
Polacy nie budują / nie inwestują bo nie ufają rządowi, co władza to inna koncepcja i zmiana ustawy / prawa :)
Gienio |
Dokładnie, żeby w polsce inwestować trzeba być chorym na umyśle.
Sic |
Chorym albo obcokrajowcem, bo wtedy można liczyć na zwrot inwestycji, a jak nie to do sądu arbitrażowego. Czyli się opłaca
duda |
krzyz na droge i duuzo szczescia ;)
Gold |
A to czasem nie Amber Energy ?
analityk |
podsumowując 57 elektrowni PV łącznie o mocy 53MW w cenie 50mln EUR. 1MW wychodzi więc niecałe 1mln EUR, przy obecnym kursie EUR/PLN 4,18 to 3,9mln zł. Bardzo mocno spadły ceny takich instalacji jeszcze kilka lat temu cena kształtowała się w okolicach 6 mln zł. Gdyby RP miała NORMALNYCH rządzących udałoby się przeprowadzić plan 1MW z PV dla każdej gminy (gmin jest w Polsce 2478) koszt takiego projektu przy obecnych cenach to 9,9mld zł. Dla porównania koszt budowy bloku 1000MW w elektrowni w Ostrołęce to 9,5mld zł
elektryk |
Taki z Ciebie analityk jak z koziej dupy trąbka skoro nie odróżniasz mocy teoretycznej PV od rzeczywistej. 2478 MW teoretycznych w fotowoltaice to przy sprawności 12% jedynie 300 MW realnej mocy. Czyli żeby dorównać mocy elektrowni konwencjonalnej pracującej w pasku to te 9,9 mld zł trzeba zamienić na 82,5 mld zł. Plus niewyobrażalne pieniądze na magazyny energii na długie zimowe noce. Sensowniej byś zrobił porównując biogazownie (sprawność 95-97%) z elektrownią węglową. Zresztą był już taki jeden, który chciał budować biogazownie w każdej gminie ;)

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...