SBF Polska PV krytyczne wobec zmian w IRiESD

SBF Polska PV krytyczne wobec zmian w IRiESD
Fotolia
REKLAMA

Poniżej prezentujemy stanowisko Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej SBF Polska PV w sprawie zapowiedzianych przez operatorów systemów dystrybucyjnych zmian w zakresie zasad przyłączania do sieci mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Stanowisko SBF Polska PV

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej SBF Polska PV krytycznie odnosi się do zaproponowanych zmian w IRiESD, w szczególności stoimy na stanowisku, że zmniejszenie mocy instalacji z 4,6 do 3 kW dla instalacji jednofazowych jest zbyt radykalne i wprowadzane zbyt szybko. Stawia także pod znakiem zapytania wiele realizowanych projektów.

W zakresie wprowadzenia wymogów sterowania mocą instalacji i możliwością jej odłączenia w zależności od mocy zwróciliśmy się do OSD o szczegóły funkcjonowania tego rozwiązania. Na tym polu nasze obawy budzą m.in.: możliwości nadużyć (nieuzasadnione odłączenia w oparciu o uznaniowość OSD), dodatkowe koszty układu telemechaniki, brak wskazania standardu komunikacji i realizacji tej funkcji. Bez tych szczegółów trudno jednoznacznie określić konsekwencji tych zmian dla rynku PV w Polsce.

Bardzo negatywnie oceniamy także tryb wprowadzania zmian, czas ich wprowadzania oraz brak informowania zainteresowanych środowisk, w tym także naszego stowarzyszenia, o zakresie wprowadzanych zmian.

Pozytywnie oceniamy jedynie kierunek, w którym główni OSD w Polsce chcą wprowadzić spójne wymogi przyłączania mikroinstalacji, pod warunkiem jednak, że wymogi te będą odpowiadać realiom rynkowym.

Mając na uwadze, że proponowanie zmiany w kryteriach przyłączenia mikroinstalacji mają daleko idące konsekwencje dla rynku PV, prowadzimy obecnie szeroką dyskusję nad stanowiskiem, które chcemy przedstawić prezesowi URE.

SBF Polska PV

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
PK |
Jestem bardzo zaniepokojony propozycjami zmian przyłączania instalacji prosumenckich do sieci. Obecnie jako firma wkraczamy w etap realizacji umowy na dostawę i montaż instalacji prosumenckich w którym przewidujemy montaż instalacji w II i III kwartale. Najpierw musimy uzgodnić z inwestorem projekty wykonawcze. W obliczu tych zmian po pierwsze nie możemy prowadzić prac projektowych gdyż to nie ma sensu. Po drugie mamy umowę ryczałtową a zmiana zasad przyłączania prosumentów do sieci nie jest przewidziana w umowie (w przeciwieństwie np. do zmiany stawek VAT) jako podstawa do zwiększenia wynagrodzenia. Całe szczęście nasza umowa będzie trwała kilka miesięcy więc mamy jeszcze czas. Co mają powiedzieć Ci którzy jak w przypadku projektów w Kujawsko-Pomorskim mają realizację na maj/czerwiec a przetargi są właśnie rozstrzygane. Takie kluczowe zmiany powinny być szeroko nagłaśniane i dać możliwość rynkowi na doprowadzenie bieżących projektów do końca. Np. ogłaszane są teraz a wprowadzane od nowego roku. Jeśli inna firma znajduje się w podobnej sytuacji proszę o kontakt. Trzeba zawiązać wspólny front mój tel 797 182 483
SBF Polska PV |
SBF Polska PV przygotowuje w tej sprawie oficjalne stanowisko, które będzie przestawione prezesowi URE. Zapraszamy też do dyskusji 1 marca w Kielcach podczas Forum SOLAR+. Kontakt do stowarzyszenia: biuro@polskapv.pl
Mich-El |
A dlaczego SBF Polska PV nie upomni Dystrybutorów w imieniu Prosumentow, o to aby wreszcie zaczęli spełniać wymogi ustawy w zakresie bilansowania międzyfazowego?
Radek |
Przyłączam się do wniosku Mich-El o dołączenie się SBF Polska PV do zabiegów o wyegzekwowanie realizacji bilansowania międzyfazowego. Najpierw przestrzeganie obecnych zasad a dopiero potem wprowadzanie nowych. Tym bardziej, że jedną z tych nowych zasad ma być wymuszenie stosowania 3-f przez najmniejszych prosumentów. Bez bilansowania zero zgody na to. Walczę indywidualnie o prawo prosumentów wynikające z art. 4 ust. 3 ustawy o OZE z Tauronem. Zwróciłem się do URE i jestem tam ignorowany od ponad 2 miesięcy mimo ponawiania wniosku i próśb o informację. Zwróciłem się o wsparcie do Ministerstwa Technologii i Przedsiębiorczości, bo nie widzę sensu pisania do Ministerstwa Węgla i Smogu (zwanego błędnie Ministerstwem Energii). Wystąpiłem też do UOKiK. Potrzebny jest jednak mocniejszy głos niż mój - szarego prosumenta.
alladyn-solar-batt |
Do Radek- nie jesteś jakimiś tam ,,szarym" Prosumentom.... Każdy jest równie ważny, a jego potrzeby istotne. Z czym konkretnie zwróciłeś się do URE i do którego oddziału? Zwróciłeś się z prośbą o informację czy z wnioskiem o wykonanie na Twoją rzecz uprawnień z art. 4 ust. 3 ustawy o OZE ?
Radek |
Napisałem do URE przez ePuap z wnioskiem o wyegzekwowanie przestrzegania art. 4 ust. 3 ustawy o OZE przez Tauron. Dołączyłem obfitą korespondencję, w której Tauron po długim zwodzeniu pisze w końcu, że bilansuje pobór i wprowadzanie do sieci osobno na każdej fazie i uważa, że tak może robić. Do UOKiK wysłałem to samo + reklamację dwóch faktur wystawionych na podstawie danych przekazanych sprzedawcy przez OSD niezgodnie z ustawą. Reklamacji tej Tauron oczywiście nie chce uznać a ja odmawiam zapłaty części spornej.
EkspertOZE |
@Radek. Mamy podobne odczucia i problemy, utknęliśmy w martwym punkcie w walce z Tauronem, proponuję połączenie sił, możemy się spotkać w Kielcach 01.03. i ustalić plan działania. Więcej info na elektrodzie "Bilansowanie międzyfazowe - musimy walczyć o swoje" https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3312676-330.html po oddzieleniu postów kilku oszołomów (szybko się zorientujesz) jest tam sporo informacji, ale problem w tym, że po zgłoszeniu sprawy do UOK od pół roku zabrakło nam pary i stoimy w miejscu.. Moim zdaniem trzeba zebrać odpowiednią grupę zdecydowanych prosumentów i wystąpić do Sądu z pozwem zbiorowym.. Kontakt ze mną: anton dot brokoff at gmail dot com - zapraszam wszystkich (oprócz prawników Taurona;-)

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...