Nowe zasady przyłączania mikroinstalacji PV

Nowe zasady przyłączania mikroinstalacji PV
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
REKLAMA

Jak podało Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, wkrótce planowane jest wprowadzenie zmian w Instrukcjach Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej skutkujących wdrożeniem nowych zasad przyłączania do sieci mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Z dokumentów przedstawionych przez operatorów sieci dystrybucyjnych ma  wynikać, że na mikroinstalacje fotowoltaiczne zostaną nałożone nowe wymagania w kwestii ich przyłączenia do sieci.

Na skutek zmian w Instrukcjach Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej od 1 kwietnia mikroinstalacje o mocy powyżej 3 kWp muszą być przyłączane trójfazowo, natomiast systemy o mocy 3-10 kWp muszą mieć możliwość odłączenia od sieci przez operatora. Co więcej, instalacje fotowoltaiczne o mocy ponad 10 kWp muszą umożliwiać operatorom sieci sterowanie mocą czynną – informuje SBF Polska PV.

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV poinformowało, że podobne wymagania dotyczące przyłączania mikroinstalacji stosowane są chociażby w Niemczech. Stowarzyszenie zwraca jednak uwagę na zbyt szybki tryb wprowadzania tych zmian, a także na pojawiające się w związku z nimi pytania – m.in. dotyczące sterowania mocą czynną i możliwością odłączenia mikroinstalacji od sieci poprzez urządzenie zintegrowane z falownikiem. Wątpliwość, na którą wskazuje Stowarzyszenie, to także kwestia tego, jak ma wyglądać komunikacja falowników z operatorami.

Jak zauważa prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV Bogdan Szymański, o ile nowe zasady przyłączania mikroinstalacji mogą być dużym wyzwaniem dla firm instalacyjnych, pojawia się szansa na wypracowanie jednego standardu przyłączania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla całego kraju.

Więcej o stanowisku SBF Polska PV nt. zmian w zasadach przyłączania mikroinstalacji fotowoltaicznych w artykule: SBF Polska PV krytyczne wobec zmian w IRiESD.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (45)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
,,zaproponowany kierunek wprowadzanych zmian jest pozytywny, a podobne wymagania dotyczące przyłączania mikroinstalacji stosowane są chociażby w Niemczech." - widzę, że SBF Polska oddało się w służbę BigEnergy i z kieszeni odbiorców/Prosumenta umyśliło wykonać zadanie dostosowania sieci Dystrybucji do przyłączeń i współpracy z OZE, przy czym najbardziej naganne jest to, że stowarzyszenie rzekomo reprezentujące branżę fotowoltaiczną akceptuję postawienie inwestorów przed stanem faktycznym polegającym na braku karencji dla wprowadzanych zmian. Ci panowie chcą jedynie by mówiono o nich w prasie w związku z wygłaszaniem przez nich ,,stanowisk w sprawie" zupełnie nie zastanawiając się nad skutkami swych skandalicznych wypowiedzi.
Edek_z_krainy_Kredek |
Jak zarobić nić nie robiąc - założyć stowarzyszenie i szukac sponsorów :) #bezrobocie #nakosztfirm #polskjanuszbiznesu
MP |
Wyrażam swój zdecydowany sprzeciw do najnowszych zasad przyłączenia mikroinstalacji. Jako członek stowarzyszenia i przedstawiciel branży PV nie zgadzam się ze stanowiskiem stowarzyszenia. Jest to kolejny, niepotrzebny skok na kasę obywateli i ich suwerenność. Co np. z instalacjami przyłączonymi do budynków z mocą przyłączeniową 4,6 kW (dopuszczalna asymetria międzyfazowa) i układem jednofazowym? Wychodziłoby na to, nie ma możliwości podłączyć większej niż 3 kW instalacji, mimo że z zapotrzebowania wypadałoby zainstalować np. 4,5 kW. Absurd goni absurd a to co ma niby ułatwiać, szkodzi. Czemu nie konsultujecie swojego stanowiska z przedstawicielami branży? Teraz nie jest łatwo przekonać obywateli do montażu instalacji OZE a co dopiero jeśli będzie więcej komplikacji no i oczywiście większe koszty (montaż dodatkowych układów ograniczających). Dodatkowo może wpłynąć na wydłużony okres zwrotu inwestycji przez nieprzewidziane wyłączenia lub ograniczenia. Jak deklarować roczny uzysk energii z instalacji? Ograniczenia mocy lub całkowite wyłączenie ma sens w instalacjach powyżej 2 MWp przy założeniu, że udział OZE w miksie wyniesie przynajmniej 25%. W proponowanym rozwiązaniu jedynie molochy są uprzywilejowane. WSTYD mi za przedstawicieli stowarzyszenia, jeśli już coś robicie, to róbcie to dobrze i pro obywatelko !!!
Gary |
Fronius i SMA spełniają najnowsze wymogi. Chincyki już pewnie uruchamiają powerpointa i zmalują odpowiedni certyfikat:)
alladyn-solar-batt |
Do MP: jak zanalizujemy szczegóły tego absurdalnego pomysłu w kontekście zamiarowego dalszego wychamowywania Prosumentami w Polsce przez Zarządy spółek BigEnergy, to zauważymy, że wolumen energii wprowadzonej do sieci w ramach tzw. opustów zmniejszy się dzięki temu proponowanymi rozwiązaniu nowych warunków przyłączania. A o to - by wolumen wprowadzany, później zwracany w ramach opustów malał. Bo dziś Dystrybucji grozi wzrost takiego wolumenu w obrocie - czego starają się usilnie uniknąć bowiem implikuje to konieczność przebudowy i modernizacji sieci w dostosowaniu jej do przyłączeń. A po co im takie wydatki? Takie wydatki z ich punktu widzenia to dla nich koszt zbędny, kasy na to nie mają - no to mamy kolejny, kolejny sposób na eliminowanie rozproszonej (nie zarządzanej przez BigEnergy) generacji rozproszonej. Przecież dopuszczenie do dalszego rozwoju Prosumentami to ....utratą sporych zysków z wpływów z opłat za dystrybucję na trasie elektrownia pracująca w podstawie - odbiorca końcowy. Mamy odsłonę ewidentnej kolaboracji przeciw właścicielom posiadającym lub zamierzającym posiadać fotowoltaikę a firmami Dystrybucji. Bandyci bez wyobraźni.
alladyn-solar-batt |
Zawsze miałem przekonanie, od czasu gdy Bogusiowi korygowałem błędy w schematach struktur faliwników jakie postulował w swej książce nie mając zrozumienia jak działa falownik, że jest osobą prężnie promującą swój własny okołofotowoltaiczny biznes, ale nie zawsze że zrozumieniem istoty rzeczy. Postawienie dziś na dwu szalach domniemanych korzyści z ,,pojawia się szansa na wypracowanie jednego standardu przyłączania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla całego kraju" ze stratami jakie wywoła drastyczny wzrost kosztu instalacji faliwników zwłaszcza w segmencie wypełnienia tajemniczych (bo nie znanych dzisiaj) standardów komunikacji z centrum Zarządzania u Dystrybutora. Ponadto - Prosumenci dostaną po tyłkach - oczywiście tylko ci z inwerterami trójfazowymi powyżej 10kWp.
alladyn-solar-batt |
To działanie pochopne i nieprzemyślane obliczone na zyskanie przez Bogusia że świtą tanim kosztem posłuchu u bossów w Dystrybucji.
alladyn-solar-batt |
Dać małpie brzytwę to pochlasta nam skórę twierdząc, że tylko tworzy ,,dzieło sztuki" ja Picasso....
Ted |
Widać kasa że szkoleń i zjazdów już śmierdzi
John_USA |
A mówiłem zostawcie net metering i prosumentów w spokoju bo spierd....cie wszytsko w polsce... ten kraj jest chory!
Ted |
No tak. Co gorsza to mi ,,pachnie" zakusami na w jakiejś formie plany likwidacji opustów lub korzyści z opustów wypływających. Zmiana zapisów w Instrukcjach Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej to znakomite narzędzie pozaustawowego bez kontroli społeczeństwa (nawet Parlamentu) realizowania celów mafii energetycznej bo to są formalnie ,, wewnętrzne" zapisy przedsiębiorstw energetycznych. Monopolistycznych - a to wiele zmienia.
IRiESD |
To teraz tylko czekamy na wymóg dostosowania do nowych wymagań już działających instalacji PV. Dorzućmy do tego brak jakiejkolwiek informacji o tym jak technicznie zrealizować zdalne wyłączenie czy ograniczanie mocy falownika - standardy, protokoły, komunikacja. Będą to ustalać miesiącami a w tym czasie przyłączenia nowych mikroinstalacji zostaną całkowicie sparaliżowane. Konsultacje kart aktualizacji IRiESD przeprowadzone po cichu - nikt się nawet nie zorientował, że trwają. OSD piszą, że nie zgłaszano uwag do zmian. Do tego błyskawiczny termin wprowadzenia zmian - 5 tyg. Żadnej możliwości dostosowania sprzętu no nowych wymogów, aktualizacji firmware i zmiany ustawień w kodach sieciowych w falownikach. W rezultacie trzeba będzie ustawiać kod na Niemcy i jeszcze ręcznie "tuningować" parametry. Termin wprowadzenia zmian nieprzypadkowy - 1.04.2018, czyli przed rozpoczęciem "sezonu" na montaże. A więc intencje OSD są jasne - zupełnie zablokować proces przyłączania nowych mikroinstalacji. W tym roku miały powstać tysiące mikroinstalacji PV zrealizowanych z dotacji... ciekawy jestem co teraz z nimi będzie. Koszt dodatkowego sprzętu to nawet kilkaset złotych i więcej (datamanagery, Radio Ripple Controller Receiver'y, modemy GSM/GPRS). Kto za to zapłaci? OSD to dostarczy? Kto opłaci kartę SIM do komunikacji? Jakie będą kryteria ograniczania mocy i wyłączania zdalnego instalacji? Widzimisie OSD? Bo w IRiESD opis jest ogólnikowy i lakoniczny. Co z gwarancją produktywności dla Klientów? Zwrot z instalacji wydłuży się min. o rok. Zainteresowanie mikroinstalacjami już teraz symboliczne jeszcze bardziej stopnieje. Wiatraki załatwione, to teraz kolej na PV. BigEnergy zmonopolizuje OZE w PL.
alladyn-solar-batt |
Ciekawe czy wykonawca, jaki/ który wygrał gminne przetargi na instalowanie setek instalacji PV współfinansowanych z PROW - dołoży z własnej kieszeni na zakup dodatkowego sprzętu bo gdyby to g....wno ta mafia wprowadziła, to w praktyce wykonane z PROW instalacje zakontraktowane przez Gminy a dotychczasowych zasadach - nie zostałyby przyłączone przez Dystrybucję. To skandal i przekręt nad przekrętami.
alladyn-solar-batt |
Do IRiESD: umówmy się, że w KRS już została zarejestrowana pewna spółka, która wygra przetarg na ustalenia o których mamy dziś sądzić, że ,,Dorzućmy do tego brak jakiejkolwiek informacji o tym jak technicznie zrealizować zdalne wyłączenie czy ograniczanie mocy falownika - standardy, protokoły, komunikacja. Będą to ustalać miesiącami"......Są wybrańcy, którzy już tą wiedzą wstępnie dysponują. Wkrótce na rynku pewna firma będzie oferowała uczestnictwo w odpłatnych szkoleniach za grube tysiące od uczestnika, gdzie treścią szkolenia ,,przypadkiem" będą trafne zasady jakie za 3-4 misiące ogłosi Dystrybucja dla potencjalnych chętnych do przyłączeń! Tak się robi biznes!
alladyn-solar-batt |
Biorąc pod uwagę powyższe - to programowo ma tak być by przez jakiś czas nie było wiadomo o konkretach.
MP |
Może czas pokazać "biznesmenom" i "politykom" jak się robi rewolucję !!! Przykład Islandii z bodajże 2010 roku pokazuje, że w 21 wieku można skutecznie obalić rząd, wy..bać banki i konstytucję napisać od nowa.
1234 |
Nagła zmiana zasad dzieje się w warunkach kiedy w krajowych sieciach potrzeba przynajmniej 2GW mocy fotowoltaicznych do skutecznej odpowiedzi na obciążenie pochodzące z urządzeń klimatyzacyjnych. Profil dobowy zużycia energii przez klimatyzację jest bardzo zbliżony do generacji z PV. Minie jeszcze wiele lat zanim będziemy mieli tak dużo mocy z fotowoltaiki że trzeba będzie ją ograniczać jak np w Chinach.
alladyn-solar-batt |
Do 1234 ,,Nagła zmiana zasad dzieje się w warunkach kiedy w krajowych sieciach potrzeba przynajmniej 2GW mocy fotowoltaicznych do skutecznej odpowiedzi na obciążenie pochodzące z urządzeń klimatyzacyjnych ". Słuchając ocen PSE -rzeczywiście słusznym jest wybudowanie 2GW w PV. Niemniej- jeśli tym kto to zrobi będzie ,,plankton" (Prosumenci) zamiast piodspółek z BigEnergy to Dystrybucja ma stratę a Dystrybucja nie zauczestniczy w zyskach Prosumenta. Dystrybucja ma inne priorytety niż PSE.
M. |
Czyżby w takim razie dystrybucja działała przeciwko temu co zaleca PSE, bo Dystrybucja jest jako taka sama sobie państwem wewnątrz państwa?
Kostek |
O by tych wszystkich z Big Energy h......j strzelił. Kilka tysięcy instalacji prosumenckich jest na etapie procedowania przetargu, swieżo po lub tuż przed podpisaniem umów na wykonanie. Co ma rynek powiedzieć niż tylko zakląć
Piotr |
Czy teraz urzędnik jak oceni , ze mój inwerter pracuje za dobrze to zdalnie mi go wyłączy ?
alladyn-solar-batt |
Do Piotr: tak - dobrze to odczytałeś! Oczywiście najpierw zadzwoni po zgody na Nowogrodzką lub na Żoliborz. Dopiero potem naciśnie guzik. Dodam, że ja sobie załatwiłem u tego urzędnika, że mojego inwertera żaden urzędnik nie wyłączy. Przewidziałem to.
alladyn-solar-batt |
Do Kostek - w tej sytuacji należy aneksować podpisane już umowy poprzez zawieszenie początku okresu przewidzianego na wykonawstwo do czasu ustalenia przez Rząd w Dzienniku Urzędowym zasad przyłączenia PV do sieci Dystrybucji. Przecież zdajemy sobie sprawę, że ,,Instrukcje Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej" nie są Prawem lecz wewnętrznym Widzimisię Dystrybutora. Mogą więc tym instrumentem manipulować choćby trzy razy na rok. Konia z rzędem temu, co podejmie się nie dołożyć do biznesu jako wykonawca. Oto - jakim sposobem uwalony fotowoltaikę w Polsce.
alladyn-solar-batt |
,,dokona ustalenia zasad przyłączenia PV do sieci Dystrybucji" - po uzgodnieniu tych zasad z poszczególnymi spółkami BE
stef |
a myślałem , że platfusy to szczyt dna !!!! myliłem się. A całe gówno wypłynie jak kiedyś wódz polegnie......
sol |
Czyli wyłączenia urządzeń, jak to mówią Rosjanie - "po uważaniu". Wielki Brat czuwa.
alladyn-solar-batt |
Stefan - tak na poważnie....nikt, zwłaszcza wódz - nad tym nie panuje. To poprostu prywata grup mafijnych pod nosem ministra, który jest ubezwłasnowolniony i nie kuma co się wyrabia. Tutaj jednak informacje najciekawsze - otóż minister ...... nie chcę kumać. Po co ma to robić? Przecież niezależnie od tego czy ME będzie działać dla przyszłości Polskiej energetyki czy też zamiast tego będzie (co czyni) ,,przykrywką" gwarantującą prymat energetycznej mafii nad obywatelem - to i tak otrzyma comiesięczne wynagrodzenie.
Fanspeedway,a |
@MP za miesiąc mam zbiórkę odpadów gabarytowych , na którą miałem wystawić 8 opon samochodowych , chyba je jednak zostawię bo mogą się przydać
Kasander |
Żadnej rewlucji nie będzie, bo 60% społeczeństwa uważa że jesteśmy wspaniali i to inni powinni się zmieniać, my tylko cierpimy od wieków niezasłużenie. Co najwyżej któryś z sąsiadów weźmie nas krótko za uzdę, jak już drzewiej bywało. Ale powoli, najpierw rozregulujemy co się da
Mich |
Nowe instrukcje muszą być podpisane przez prezesa URE. Sugeruję już dzisiaj pisać skargi do URE
laik fotowoltaik |
Koledzy pamiętają " sylwestrową" nowelizację ustawy OZE ? Kto po takim numerze dziwi się czemukolwiek ? Jeszcze mamy w odwodzie podatki od PV, obowiązkowe przeglądy i sto innych " zielonych świateł" . Wiatrakowcom dołożyli prawo działające " wstecz", a tu miesiąc czasu! I jeszcze źle??? Czas zasypać mogiłę i postawić pomnik z napisem " obywatelska PV "
Kujawiak |
To było do przewidzenia. Przecież każda farma wiatrowa np przyłączona do sieci na terenach energii jest wyposażona w taki system "ochrony". Szkoda, że jak zwykle Big energy zabija małych prywatnych inwestorów. Szczęście w tym nieszczęściu, że ci co myśleli nad inwestycją w solary, teraz się bardzo głęboko zastanowią. Przecież następne może być opodatkowanie jako budowle, lub wprowadzenie specjalnego podatku od solarów, bilansowania handlowego (przecież muszą dostać kompensate, że Wasze solary nie produkują prądu w nocy). Potraktują was tak jak potraktowali wiatraki.
IRiESD |
Do alladyn-solar-batt: KRS nie jest informacją tajną, podzielisz się z nami jakimś NIP'em, albo REGON'em? Ew. jakiś priv? W tej chwili jedyna możliwość to zrobić gównoburzę w URE i zasypywać ich pismami i korespondencją w tej sprawie. W tej chwili przygotowujemy odpowiednie pismo. Roześlemy je do każdego znanego nam instalatora z prośbą o podpisanie i wysłanie do URE. Z kim nie rozmawiam z branży każdy jest zaskoczony zmianami - nikt o niczym nie słyszał - instalatorzy, stowarzyszenia branżowe, gminy, które ogłosiły przetargi na instalacje PV z dofinansowań. To świadczy o tym jak zmiany zostały przeprowadzone - błyskawicznie i po cichu. Nie zazdroszczę tym wykonawcą, którzy podpisali już umowy na realizację instalacji PV z przetargów i zamówili sprzęt. Jeśli zmian się nie zatrzyma, albo nie wydłuży okresu prowadzenia instalatorzy pobankrutują a gminy będą musiały oddać pieniądze z dofinansowań.
autorytet_moralny |
Redakcja GWZ powinna staranniej przygotowywać publikowane teksty. Ten powyższy niestety w znacznym stopniu mija się z prawdą w takim zakresie, w jakim opisuje stanowisko SBF! Nieładnie!
redakcja |
Powyższy tekst został przygotowany wczoraj na podstawie stanowiska, które było do wczoraj wyświetlane na stronie SBF Polska PV. Dzisiaj na portalu zostało opublikowane również nowe stanowisko Stowarzyszenia, które zastąpiło stanowisko opublikowane wcześniej.
j23 |
Przypominam wszystkim, że o zatwierdzeniu IRIESD i nowych uwarunkowań decyduje Prezes URE. Jeżeli nie zaczniecie zgłaszać uwag do kart aktualizacji, które wiszą na stronach OSD, to Wasz głos nic nie wart. A cała dyskusja to bicie piany. Pamiętajcie, że OSD musza pokazać publicznie raport z konsultacji. Jeśli wasz głos nie został uwzględniony - waszej uwagi nie wykazano ani nie odpowiedziano, to piszcie skargę do URE. Jestem ciekawy, czy stowarzyszenie jedno czy drugie (np. SBF) zgłosi jakieś uwagi. Łatwo będzie to sprawdzić w raporcie jw. A nowe urządzenia się pokażą. Już zawiązano konsorcjum biznesu i nauki: http://www.cire.pl/item,158143,1,0,0,0,0,0,konsorcjum-z-udzialem-pge-dystrybucji-zautomatyzuje-system-zarzadzania-instalacjami-prosumenckimi.html Wszystko w temacie. @alladyn-solar-batt ma rację.
stef |
Bardzo ciekawa sprawa ! cała Europa mimo potężnych mocy w oze ma normę 4.6kw na fazę i to od nastu lat. Nagle jakiś cwaniak zmienia w Polsce normę na 3kw na fazę.W tym momencie tysiące inwerterów 1-fazowych nadaje się na śmietnik,a przypadkowo jeden Fronius ma już na stanie gotowy model 3 fazy 3 - 5 kw.przypomina to przetarg na śmigłowce.Jakiś siemoniak tak pozmieniał parametry w zapotrzebowaniu,że nadawały się tylko crakalaki . pytanie jak zawsze,ile było siana w reklamówkach????
alladyn-solar-batt |
Do Stef: - Prof. Andrzej Zoll: po przejęciu władzy PiS daje do zrozumienia, że nie liczy się z nikim i niczym
alladyn-solar-batt |
DoStef: pytanie jest nie o to ile było siana (to wiadomo za ile można kupić w Polsce Ustawę) tylko o to kto się o te reklamówki ,,przypadkiem'' potknął, znalazł i zabrał
jowy |
@up - było głosować na jowy to taki potykający się o reklamówki koleś po udowodnieniu mu faktu więcej by się w sejmie nie znalazł, a jak nie glosowalismy za jowami to w rządzie mamy te same gęby od lat dziewięćdziesiątych...
Polak |
Normalnie rozpacz.... Co oni wyprawiają ..... Ciągle coś zmieniają .... i jak tu cokolwiek planować....W zeszłym roku miałem zamontować instalację ale ze względu na mokrą pogodę, nie mogłem prowadzić robót ziemnych. Potem przyszły mrozy. Jeszcze nie odpuściły a tu PIS skutecznie zatrzymał instalację.... Miałem montować trzy jednofazowe falowniki, aby w razie uszkodzenia falownika, kolejne dwa pracowały a nie jeden blokował całość. Teraz to mogę je sobie wsadzić głęboko...Trójfazowego już nie będę kupował, bo to mi się już nigdy nie zwróci.....Nie dziwie się że młodzi nie chcą w Polsce mieszkać i inwestować - bo w co i na jak długo ?... Jaki Rząd - Taka Polska - Rozpierducha
Polak |
Jakby to wprowadzili z trzymiesięcznym okresem , to bym to chociaż założył i zgósił, bo wszystko jest gotowe, tylko wkopać kabel i przykręcić panele. Trzeba sprzedać.... Tylko kto teraz to kupi ?
Krzch |
Będziemy czekać jak te barany aż nas "prosumentów" powycinają, czy składamy zbiorowy pozew do sądu?
Krzych |
Tu jest kontakt do prezesa URE. Trzeba wysłać mu skargi na proponowane zmiany. PREZES URE tel.: 22 487 58 02 fax: 22 378 11 61 e-mail: sekretariat@ure.gov.pl
BLOONANEULK |
cbd oil indiana

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...