Jabil zamyka fabrykę modułów fotowoltaicznych w Kwidzynie

Jabil zamyka fabrykę modułów fotowoltaicznych w Kwidzynie
Fot. Jabil Kwidzyn
REKLAMA

Jak wynika z informacji przekazanych przez amerykański koncern, polska fabryka modułów fotowoltaicznych zostanie zamknięta z powodu spodziewanego spadku popytu na takie produkty. Jabil był w ostatnich latach jednym z największych europejskich producentów modułów fotowoltaicznych. Nie sprzedawał ich jednak pod własną marką.

Jabil zamierza zakończyć produkcję modułów fotowoltaicznych, którą prowadził na zasadzie OEM w fabryce w Kwidzynie. Potencjał zlokalizowanych w Polsce linii produkcyjnych pozwalał na wytwarzanie modułów o łącznej mocy 700 MW w skali roku.

Spółka zapowiada całkowite wycofanie się z produkcji modułów w Europie, wskazując na zbyt niski popyt. Linie produkcyjne z Kwidzynia Amerykanie chcą sprzedać.

Pracownicy zatrudnieni przy produkcji modułów fotowoltaicznych mają kontynuować pracę przy produkcji innych urządzeń, które Jabil wytwarza w Kwidzynie.

– Utrata drugiego największego europejskiego producenta modułów fotowoltaicznych to duża strata dla Unii Europejskiej, której celem jest zachowanie technologii i łańcucha dostaw w Europie – komentuje cytowany przez „PV Magazine” Milan Nitzschke, szef EU ProSun – organizacji opowiadającej się za utrzymaniem przez UE ceł na import chińskich modułów fotowoltaicznych.

Jabil to dostawca usług produkcyjnych w zakresie urządzeń elektronicznych i OZE obecny w 23 krajach. W Polsce skupiała się dotąd na produkcji paneli fotowoltaicznych, mierników i modułów energii elektrycznej oraz gazu, wskaźników zużycia energii elektrycznej, kontrolerów oświetlenia LED itp. Jabil zatrudnia ponad 180 tys. pracowników w ponad 100 fabrykach zlokalizowanych w 28 krajach.

Spółka Jabil Circuit Poland to jeden z największych pracodawców w województwie pomorskim, zatrudniający ok. 3,3 tys. pracowników

W wydanym w ubiegłym roku raporcie na temat europejskiego rynku producentów modułów fotowoltaicznych Komisja Europejska zwracała uwagę, że zakład w Kwidzynie zaliczał się do wąskiego grona przynoszącej rentowność produkcji modułów fotowoltaicznych w UE.

Bruksela zaznaczała jednak specyficzny model biznesowy, które Jabil realizował w polskiej fabryce w zakresie produkcji modułów PV.

– Przedsiębiorstwo Jabil zajmujące się składaniem modułów nie jest zaangażowane w działalność ich sprzedaży. Zaobserwowano u niego inną tendencję w zakresie rentowności. Było ono rentowne przez cały okres badany, a jego rentowność wzrosła w trakcie okresu dochodzenia, osiągając 5–15  proc. Jabil osiągnęło jednak swoje zyski z opłat, które pobierało od klientów za usługę składania modułów, nie zaś ze sprzedaży modułów. Ponadto przedsiębiorstwo to nie ponosiło wydatków związanych ze sprzedażą modułów, takich jak koszty marketingowe – ponosiło jedynie koszty znajdowania nowych podproducentów – informowała Komisja Europejska.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (18)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ENRGY |
No to skończy się SolarWorld i Jinko made in Poland ;(
jkl |
Ciekawe, jak po zniesieniu ceł przetrwają nasi "producenci" modułów PV....
Denis_wind |
Sharpa i Benq też produkowali - ale polacy chcą najtaniej, więc teraz pójdą do chin :)
jkl |
@Denis_wind Sharpa nie produkowali.
Gienio |
@ jkl - W polsce nie produkuje się modułów a jedynie składa do kupy z chińskich podzespołów jak wafle krzemowe, szyba, rama i kable. Selfa i BrukBet (który żyje dzięki temu że sprzedaje kostę brukową) to sami składacze. Poza tym są juz dawno mało konkurencyjni cenowo z JA Solar, Jinko, Trina, AUO, Yingli, Qcellcs itp :)
Heniek |
@ jkl - Sharpa produkuje chinole w niemieckiej fabryce Astronergy.
jk |
@Heniek Nie do końca... Zresztą podzespoły do Mercedesa i BMW są robione w Polsce itp itd. Zawsze pozostaje kwestia kontroli jakości a ta u firm japońskich jest na dosyć wysokim poziomie.
MojaPV |
Następny przykład ekspansywnego, innowacyjnego biznesu, który miał rosnąć na europejskich dopłatach do oze
zwęglona zielona pyra |
PODŁA ZMIANA robi swoje (:-)))))))))))))))))
MojaPV |
Gdyby to była nasza myśl techniczna oraz zakład państwowy to można byłoby uchronić ich przed zamknięciem, ale skoro prywaciarz to niech padają!
Zielona pyra |
moja, sprzedaj wszystko, weź jeszcze kredyt i raaaatuuuuj!!!. Medal dostaniesz!!!
DF |
@ MojaPV - jesteś typowym cebulakiem, pamietaj że już nic nie jest polskiego i nie bedzie, jezdzisz polskim autem? lodówke, tv, pralkę etc masz polskie? Zelmer też należy do Boscha... wiesz czemu Adolf nie nawidził rzydów - bo byli zaradni i trzymali się razem, pomagali. Polacy tego nie potrafią więc zawsze będą w czarnej d.....pie! :)
Janusz ptasznik |
Jełopa MojaPV w kółko swoje wytarte wsadzające kij w mrowisko teksty. Sprawdź czy czy Ci kontener od Greenpeace nie rdzewieje od spodu.
alladyn-solar-batt |
Pisałem o tym każdorazowo gdy nadchodziły którekolwiek wiadomości o cłach nałożonych na panele przez UE, że dadzą efekt odwrotny od założonego.Efekt jak pisałem nastąpi z pewnym opóźnieniem. Tak też i wystąpił. Tylko idiota (decydenci z KE) mógł mniemać, że równoczesne schładzanie rynku PV z trzech stron (cła+redukcja FIT+system aukcyjny) nie zmniejszæ radykalnie zapotrzebowania na panele. Zatem skala sprzedaży w UE miast rosnąć utrzymując zasoby produkcyjne - zmalała. Chińczyk gdzie chciał i tak to obszedł, choć chińczyk i tak ma swoje rynki zbytu i jeśli Europa chciała sobie zrobić krzywdę cłami - to jej strata. Wkrótce ceł nie będzie, ale pozytywnego skutku ceł też nie ma bo europejscy producenci padają dokładnie tak jak padali przed ustanowieniem europejskich ceł.Przyczyny bankructw leżą gdzie indziej, w ekonomii produkcji. W tej branży trzeba mieć własne podwaliny technologiczne. Takie ma jedynie jeden europejski wytwórca paneli, ale i tak skala tego zaplecza jest mało konkurencyjna w porównaniu do Samsunga czy wielu chińskich konsorcjów.
ElektrowniaPV |
@MojaPV Nie ma znaczenia czy coś jest państwowe czy nie - w tym przypadku mamy do czynienia ze sztucznym rynkiem, napędzanym subsydiami a nie zdrową ekonomią.
ElektrowniaPV |
@DF jakim trzeba być kretynem żeby napisać "rzyd" przez "rz" i Ty się tu kreujesz na jakiegoś znawcę ? czego psychiki Hitlera? :D nie rozśmieszaj ludzi. Wsiadaj do swego wieśvagena golfa i jedź na szparagi.
słonecznik |
czym się różni rzyd od żyda i czy kto widział jednego albo drugiego?
kolo |
Dyskusje jak na interii.... A tyle sie tu czlowiek dowiedzial jeszcze rok temu... to chyba jak z polskim OZE - proporcjonalnie do jakosci komentarzy. frustracja zniknalem z branzy na rok, ale chyba nie ma do czego wracac

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...