To kolejny dowód jak perowskity mogą pomóc fotowoltaice

To kolejny dowód jak perowskity mogą pomóc fotowoltaice
Fot. Imec

Naukowcy z belgijskiego instytutu Imec pochwalili się efektami swoich badań nad połączeniem tradycyjnych krzemowych ogniw fotowoltaicznych z warstwą perowskitową. Takie zestawienie ma prowadzić do sprawności ogniw PV przekraczających 30 proc.

Naukowcy z belgijskiego instytutu zmierzyli sprawność na opracowanym przez siebie tandemowym ogniwie złożonym z warstwy krystalicznej i perowskitowej na poziomie 27,1 proc.

Taką sprawność stwierdzono nanosząc na ogniwo krzemowe o powierzchni 4 cm2 wykonane w technologii IBC (Integrated Back Contact) warstwę perowskitu, której powierzchnia wyniosła jednak tylko 0,13 cm2.

REKLAMA

Gdy naukowcy zwiększyli warstwę perowskitu do rozmiaru ogniwa krzemowego, czyli do 4 cm2, stwierdzono spadek sprawności do 25,3 cm2, co jednak i tak jest lepszym wynikiem niż osiągane z wykorzystaniem wyłącznie ogniw krzemowych.

Do osiągnięcia takich rezultatów miały prowadzić badania realizowane od dwóch lat, a osiągnięcie lepszego wyniku to efekt poprawienia architektury warstwy perowskitowej.

Naukowcy z Imec zapewniają, że zastosowanie perowskitu może być najefektywniejszym sposobem zwiększenia sprawności tradycyjnych ogniw krystalicznych i zapewniają, że osiągalne są wyniki rzędu ponad 30 proc.

Zaledwie w ubiegłym miesiącu brytyjska firma Oxford PV poinformowała o opracowaniu tandemowego ogniwa krystaliczno-perowskitowego w rozmiarach 1 cm2, którego sprawność niemiecki instytut Fraunhofera zmierzył na 27,3 proc.

REKLAMA

Belgijski instytut wchodzi w skład europejskiego konsorcjum Solliance, które zrzesza europejskie firmy i instytuty badawcze w pracach nad opracowaniem wydajniejszych ogniw fotowoltaicznych. W kwietniu br. Solliance pochwaliło się zwiększeniem sprawności relatywnie dużej próbki ogniwa perowskitowego.

Solliance podało, że na ogniwie o powierzchni 144 cm2 wykonanym z perowskitu nałożonego na szklaną powierzchnię zmierzono sprawność rzędu 14,5 proc.

Naukowcy z Solliance sprawdzili również sprawność modułu złożonego z 24 ogniw. Jego sprawność wyniosła 13,8 proc. Wyprodukowano 10 takich modułów i – jak podkreśla Solliance – na wszystkich osiągnięto podobne parametry.

Naukowcy zaznaczają, że wszystkie warstwy ogniw można wytworzyć w temperaturach poniżej 120 st. C, co przekłada się na relatywnie niski koszt produkcji, a ponadto wykorzystane technologie budowy ogniw i modułów można zastosować w procesach tzw. sheet-to-sheet, a także roll-to-roll.

W skład Solliance wchodzą m.in. holenderskie instytuty ECN i TNO, belgijski imec, Holst Centre, Forschungszentrum Jülich, a także uniwersytety w Eindhoven, Hasselt oraz Delft.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.