Belgia: kolejną serwerownię Google zasili fotowoltaika

Belgia: kolejną serwerownię Google zasili fotowoltaika
Belectric press
REKLAMA

Google ogłosił plany budowy kolejnego centrum serwerowego w Belgii. Serwery zasili farma fotowoltaiczna, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji.

Budowa trzeciego centrum serwerowego Google w Belgii, w miejscowości Saint-Ghislain, ma kosztować 312 mln dolarów. Jego uruchomienie przewidziano w połowie 2019 r., a wartość inwestycji Google w Belgii sięgnie wówczas 1 mld dolarów.

W pobliżu miejsca, w którym staną serwery, znajduje się już składająca się z ponad 10,6 tys. paneli farma fotowoltaiczna. Roczny uzysk energii ma sięgać 2,9 GWh. Jak podaje Google, jej budowa kosztowała 3 mln euro.

Google przybliża się do pokrycia swojego zapotrzebowania na energię w całości energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. 

Amerykański potentat na koniec 2017 r. posiadał umowy PPA na zakup energii ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy ponad 3,186 GW, z czego 2,397 GW to instalacje znajdujące się w Stanach Zjednoczonych – jednak nie wszystkie elektrownie, które mają produkować energię dla Google i dla których internetowy potentat zawarł umowy PPA, weszły już w fazę operacyjną.

W ślady Google idą inne czołowe amerykańskie firmy technologiczne, które również zapowiedziały zaspokajanie swoich potrzeb energią pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych – w tym Facebook czy Apple. Ten ostatni ma już umowy PPA na zakup energii ze źródeł o łącznej mocy niemal 1,22 GW

Facebook ma właśnie uruchamiać swoje kolejne centrum serwerowe w Europie, dla którego energia będzie pochodzić z OZE. Serwery w irlandzkiej miejscowości Clonee mają być zasilane głównie energią wiatrową.

Google czy Apple budują również własne źródła OZE. Apple posiada m.in. 40-megawatową farmę fotowoltaiczną w Chinach czy dachowe instalacje PV o łącznej mocy 32 MW, które znajdują się na około 800 budynkach w Singapurze. 

Ostatnio Apple podpisał swoją kolejną umowę PPA na zakup zielonej energii, która zasili jego centrum serwerowe w Nevadzie. W tym przypadku Apple kupi energię z ogromnej farmy fotowoltaicznej po wyjątkowo niskiej cenie, wynoszącej tylko 0,03099 USD/kWh, czyli w przeliczeniu na złotówki zaledwie ok. 0,11 PLN/kWh. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...