Tam fotowoltaika ma być największym źródłem energii już w roku 2030

Tam fotowoltaika ma być największym źródłem energii już w roku 2030
Farma fotowoltaiczna na pustyni Atacama w Chile. Fot. SunEdison
REKLAMA

Obecnie za ponad połowę produkcji energii w Chile nadal odpowiadają elektrownie konwencjonalne. Jednak chilijski rząd nie chce już budować nowych elektrowni węglowych, o ile nie będą wyposażone w technologie wychwytywania CO2 i postawi na odnawialne źródła energii. O tym, że OZE szybko zdominują chilijski miks przekonują działające w tym kraju koncerny energetyczne.

Chile w ostatnich latach coraz lepiej wykorzystuje swoje idealne warunki do produkcji energii odnawialnej i staje się ona rozwiązaniem energetycznych problemów kraju. Dzięki organizowanym od kilku lat aukcjom Chile przyciąga inwestorów, którzy są w stanie oferować rekordowo niskie ceny energii, sięgające nawet zaledwie ok. 0,3 USD/kWh.

Teraz chilijski rząd porozumiał się co do nowych założeń polityki energetycznej z krajowym stowarzyszeniem wytwórców energii Generadoras de Chile, które zrzesza wywodzący się z Francji koncern Engie, włoski Enel, amerykański AES Gener i chilijskiego operatora Colbun.

Obie strony opowiedziały się za rezygnacją z budowy nowych elektrowni węglowych, o ile nie będą im towarzyszyć instalacje wychwytywania CO2, a także zdecydowano o stopniowym wygaszaniu istniejących elektrowni węglowych niezaopatrzonych w takie instalacje. Warunek uwzględnienia w elektrowniach węglowych instalacji do wychwytywania CO2 może w praktyce położyć kres takim inwestycjom. 

Niemal jednocześnie z informacją o ograniczeniach inwestycji węglowych branżowe stowarzyszsenie Generadoras de Chile opublikowało analizę, w której zakłada zmniejszenie udziału węgla w krajowym miksie do 25 proc. już do roku 2030. W tym czasie za 75 proc. generacji ma odpowiadać OZE, a kluczową rolę odegrać ma fotowoltaika, która do roku 2030 ma się stać najważniejszym źródłem energii elektrycznej z 30-procentowym udziałem w miksie energetycznym.

Realizacja takiego scenariusza oznaczałaby wyprzedzenie rządowych planów o 20 lat. W roku 2015, przed paryską konferencją klimatyczną ONZ, rząd Chile przyjął plan zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w krajowym miksie energetycznym do 70 proc. roku 2050.

Generadoras de Chile zakłada, że w roku 2030 w Chile zostanie zainstalowane od 8,8 GW do 16 GW elektrowni fotowoltaicznych, a wartość inwestycji szacowana jest – w zależności od przyjętego scenariusza – od 8 do 18 mld dolarów.

W roku 2016 w miksie wytwarzania energii elektrycznej w Chile dominował węgiel (41 proc.), hydroenergetyka (25 proc.), gaz naturalny (16,1 proc.), z biopaliw i odpadów wyprodukowano 7,9 proc. energii, z ropy 3,8 proc., z fotowoltaiki 3,3 proc., a z wiatru 2,9 proc. Produkcja energii wyniosła w 2016 roku około 78 TWh.

Chile musi polegać na własnym potencjale wytwórczym, który wnosi około 23,5 GW, ponieważ ma ograniczone możliwości wymiany energii z krajami sąsiednimi, posiadając tylko jedno transgraniczne połączenie z Argentyną. W 2016 r. wyeksportowano z jego pomocą 102,3 GWh energii przy imporcie sięgającym 1,6 GWh.

Na ogromny potencjał produkcji energii odnawialnej w Chile zwróciła uwagę w wydanym w tym miesiącu raporcie Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

Poprzez wykorzystanie ogromnego potencjału źródeł odnawialnych Chile może zredukować ceny energii elektrycznej i zależność od importu paliw – bez żadnych subsydiów – MAE ocenia w ostatnim raporcie na temat chilijskiego rynku energetycznego.

Uzależnienie od importu paliw kopalnych Chile mocno odczuło w latach 2007-08, kiedy na skutek niskiego poziomu swoich zapasów gazu dopływ tego surowca odcięła Argentyna.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
Zatem Polska stanie się skansenem w rodzaju "100 lat za Murzynami" ale także "100 lat a Indianami".

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...