ABW zatrzymało oszustów fikcyjnie handlujących panelami PV

ABW zatrzymało oszustów fikcyjnie handlujących panelami PV
Fot. Gramwzielone.pl (c)
REKLAMA

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowała o zatrzymaniach osób podejrzanych o wyłudzenie nienależnego podatku VAT dzięki fikcyjnemu obrotowi panelami fotowoltaicznymi.

ABW zatrzymała pięć osób w Warszawie i w Niemczy w woj. kujawsko-pomorskim, które miały wyłudzić 35 mln złotych podatku VAT poprzez fikcyjny handel panelami fotowoltaicznymi. Zarzucono im działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zatrzymania podejrzanych o wyłudzenia podatku VAT na fikcyjnym handlu panelami mają być wątkiem w szerszej sprawie karuzeli podatkowej, w której zarzuty objęły już ponad 60 osób.

ABW już wcześniej aresztowało przestępców zajmujących się wyłudzaniem podatku VAT poprzez fikcyjny obrót panelami fotowoltaicznymi. Niemal roku temu Agencja rozbiła grupę kilkunastu osób, która miała wyłudzić w ten sposób 5 mln złotych poprzez fikcyjny obrót panelami prowadzony od października 2014 r. do grudnia 2016 r. z pomocą firm zarejestrowanych w Czechach i na Słowacji.

Wcześniej w tym miesiącu o wykryciu karuzeli podatkowej informował Warmińsko-Mazurski Urząd Celno-Skarbowy w Olsztynie. Jak informuje olsztyńska „skarbówka”, grupa składająca się z 18 firm, w tym 3 z siedzibą na Słowacji i w Czechach, oficjalnie zajmowała się handlem panelami fotowoltaicznymi.

W wyniku kontroli okazało się jednak, że w rzeczywistości przedmiotem obrotu były zwykłe drewniane palety z nieokreśloną zawartością, które dla niepoznaki ofoliowywano. Tak przygotowany towar miał uwiarygadniać fikcyjne transakcje. Łącznie obrócono kwotą 83 mln zł, a straty Skarbu Państwa oszacowano wstępnie na 18 mln zł.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
John_Snow |
I bardzo dobrze. Ścigać i wytępić, bo psują opinię branży.
albin |
Czyżby Janusz W?
dv |
"Zatrzymani to Marek S., Krzysztof N., Jacek Sz., Sebastian B., oraz Cezary S. Wszyscy byli wspólnikami firm, które dokonywały fikcyjnego obrotu towarem" - podał rzecznik. (za pb.pl)

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...