ABW zatrzymało oszustów fikcyjnie handlujących panelami PV

ABW zatrzymało oszustów fikcyjnie handlujących panelami PV
Fot. Gramwzielone.pl (c)
REKLAMA

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowała o zatrzymaniach osób podejrzanych o wyłudzenie nienależnego podatku VAT dzięki fikcyjnemu obrotowi panelami fotowoltaicznymi.

ABW zatrzymała pięć osób w Warszawie i w Niemczy w woj. kujawsko-pomorskim, które miały wyłudzić 35 mln złotych podatku VAT poprzez fikcyjny handel panelami fotowoltaicznymi. Zarzucono im działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zatrzymania podejrzanych o wyłudzenia podatku VAT na fikcyjnym handlu panelami mają być wątkiem w szerszej sprawie karuzeli podatkowej, w której zarzuty objęły już ponad 60 osób.

ABW już wcześniej aresztowało przestępców zajmujących się wyłudzaniem podatku VAT poprzez fikcyjny obrót panelami fotowoltaicznymi. Niemal roku temu Agencja rozbiła grupę kilkunastu osób, która miała wyłudzić w ten sposób 5 mln złotych poprzez fikcyjny obrót panelami prowadzony od października 2014 r. do grudnia 2016 r. z pomocą firm zarejestrowanych w Czechach i na Słowacji.

Wcześniej w tym miesiącu o wykryciu karuzeli podatkowej informował Warmińsko-Mazurski Urząd Celno-Skarbowy w Olsztynie. Jak informuje olsztyńska „skarbówka”, grupa składająca się z 18 firm, w tym 3 z siedzibą na Słowacji i w Czechach, oficjalnie zajmowała się handlem panelami fotowoltaicznymi.

W wyniku kontroli okazało się jednak, że w rzeczywistości przedmiotem obrotu były zwykłe drewniane palety z nieokreśloną zawartością, które dla niepoznaki ofoliowywano. Tak przygotowany towar miał uwiarygadniać fikcyjne transakcje. Łącznie obrócono kwotą 83 mln zł, a straty Skarbu Państwa oszacowano wstępnie na 18 mln zł.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
John_Snow |
I bardzo dobrze. Ścigać i wytępić, bo psują opinię branży.
albin |
Czyżby Janusz W?
dv |
"Zatrzymani to Marek S., Krzysztof N., Jacek Sz., Sebastian B., oraz Cezary S. Wszyscy byli wspólnikami firm, które dokonywały fikcyjnego obrotu towarem" - podał rzecznik. (za pb.pl)

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...