SMA sprzedał więcej inwerterów, ale zmniejszył przychody

SMA sprzedał więcej inwerterów, ale zmniejszył przychody
Fot. SMA
REKLAMA

W ubiegłym roku niemiecki producent inwerterów odnotował rekordową sprzedaż swoich produktów odpowiadającą potencjałowi 8,5 GW. Mimo to SMA nie zwiększyło przychodów w stosunku do odnotowanych za 2016 r.

Wynik sprzedaży SMA za 2017 rok pod względem potencjału sprzedanych produktów jest o 0,3 GW lepszy niż odnotowany w roku 2016 i aż o 1,2 GW wyższy niż wypracowany w roku 2015. Lepszy wynik pod względem mocy sprzedanych inwerterów nie przełożył się jednak na wyższe przychody.

Według wstępnych szacunków w 2017 roku SMA wypracowało przychody na poziomie ok. 890 mln euro, podczas gdy rok wcześniej niemiecki lider w produkcji inwerterów fotowoltaicznych zarobił 946,7 mln euro.

Natomiast w roku 2015 przychody SMA wyniosły 981,8 mln euro, co jest zasługą wypracowania sprzedaży odpowiadającej potencjałowi 7,3 GW.

Wynik EBITDA za ubiegły rok wyniósł, według początkowych estymacji, około 95 mln euro i zmieścił się we wcześniejszej prognozie zarządu niemieckiej firmy. Natomiast rok wcześniej SMA wypracowało wynik EBITDA na poziomie 141,5 mln euro wobec 121,1 mln euro w roku 2015.

Zysk netto za ubiegłym roku wyniósł natomiast około 30 mln euro i jest zbliżony do wypracowanego w roku 2016 r., w którym odnotowano 29,6 mln euro.

Zestawienia dotyczące przychodów i zysku EBITDA pokazują, pod jaką presją obniżania cen staje SMA – głównie za sprawą rosnącej konkurencji z Chin.

Obecnie zarząd SMA prognozuje na 2018 rok sprzedaż na poziomie 900 mln euro – 1 mld euro. EBITDA ma wynieść 90-110 mln euro i – jak zaznacza niemiecka firma – po raz pierwszy zostanie w niej uwzględniony koszt 10 mln euro na utworzenie działu zajmującego się cyfryzacją.

Finalne wyniki finansowe za 2017 rok SMA ma opublikować 28 marca br.

Firma, której siedziba mieści się w niemieckim mieście Niestetal koło Kassel, zatrudnia na całym świecie ponad 3 tys. osób, z czego ok. 500 jest zatrudnionych w dziale badań i rozwoju.

W ramach prowadzonej w ostatnich latach restrukturyzacji do końca 2015 r. SMA opuściło na ok. 1,4 tys. pracowników.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...