Pierwszy „utility” wykorzysta kryptowalutę SolarCoin

Pierwszy „utility” wykorzysta kryptowalutę SolarCoin
Fot. SolarCoin
REKLAMA

Saudyjski koncern energetyczny ACWA Power przystąpi do systemu rozliczeń w ramach kryptowaluty SolarCoin przyznawanej za produkcję energii słonecznej.

ACWA Power staje się tym samym pierwszym „utility”, który będzie się rozliczał z produkowanej energii słonecznej w kryptowalucie SolarCoin – przyznawanej wytwórcom energii z stosunku 1 SolarCoin (SLR) za 1 MWh wyprodukowanej energii.

Kryptowaluta SolarCoin została utworzona w roku 2014 przez wolontariuszy działających w ramach fundacji SolarCoin w celu promowania produkcji energii słonecznej, a dla producentów energii np. z instalacji fotowoltaicznych ma stanowić potencjalnie dodatkowe źródło przychodów.

Bezpieczeństwo rozliczeń w walucie SolarCoin  ma zapewniać oparcie ich na systemie blockchain. System SolarCoin wykorzystuje algorytm nazywany proof-of-stake, który ma być znacznie mniej energochłonny niż algorytmy wykorzystywane do tworzenia innych kryptowalut.

W rezerwie fundacja SolarCoin utrzymuje wygenerowane jednostki SLR odpowiadające produkcji 97,5 tys. TWh energii elektrycznej.

Wraz z zakładanym przez twórców SolarCoin wzrostem wartości tej kryptowaluty, gdy coraz więcej podmiotów będzie akceptować rozliczenia z jej udziałem, SLR ma stać się istotnym, dodatkowym źródłem przychodów dla producentów energii słonecznej, a to ma się przekładać na większe zainteresowanie inwestycjami w tym obszarze.

Zawsze staramy się wdrażać nowe technologie w celu zwiększania wartości i redukowania kosztów, a w naszej opinii technologia blockchain oferuje nieodkryte jeszcze możliwości dla producentów energii. Teraz dzięki SolarCoin możemy wykorzystać tą technologię, aby tworzyć wartość produkcji energii odnawialnej – komentuje Paddy Padmanathan, CEO saudyjskiego koncernu.

ACWA Power już „zarabia” pierwsze jednostki SLR dzięki produkcji energii słonecznej w należącej do niej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 60 MW w Bułgarii z objętym bułgarskim systemem taryf gwarantowanych, szacowanym w skali roku na 81 GWh uzyskiem energii. "Solarne monety" są przyznawane również za produkcję energii w elektrowni typu CSP o mocy 50 MW, którą ACWA Power posiada w RPA.

W sumie ACWA Power dysponuje elektrowniami o mocy ponad 22 GW, w tym farmami wiatrowymi, fotowoltaicznymi oraz elektrowniami słonecznymi CSP (Concentrated Solar Power).

W ubiegłym roku ACWA Power zgłosił się do zorganizowanego w Dubaju przetargu na dostawę energii słonecznej w godzinach popołudniowych, nocnych i porannych, oferując sprzedaż energii produkowanej z instalacji CSP po cenie 0,0945 USD/kWh. Ta aukcja obejmuje produkcję energii z instalacji CSP o mocy 200 MW. Instalacja ma pracować w okresie 25 lat.

Natomiast w ostatniej aukcji, która dotyczy budowy elektrowni fotowoltaicznych o mocy 300 MW w Arabii Saudyjskiej, ACWA Power zgłosił cenę 0,0236 USD/kWh. Niższą ofertę na poziomie 0,0178 USD/kWh zaproponowało konsorcjum Masdar-EDF, ta oferta została jednak odrzucona ze względu na niespełnienie wymogów formalnych.

Do systemu rozliczeń SolarCoin przystępują też inni uczestnicy rynku energetyki słonecznej. Rozliczenia w SLR umożliwia m.in. aplikacja Smappee, stwarzając pole do wzajemnych rozliczeń producentów energii słonecznej i jej odbiorców na zasadzie peer-to-peer, a więc w modelu, w którym wszyscy uczestnicy posiadają takie same uprawnienia i każdy z nich może być jednocześnie producentem i odbiorcą energii wytworzonej przez innych uczestników takiego systemu. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seba |
Technologia blockchain wejdzie z impetem i razem z energią odnawialną wywrócą do góry nogami cały rynek, i to może stać się już wkrótce. A jak narazie to ja używam paneli do zasilania mojej koparki do kryptowalut. I panele i koparka po 7 miesiącach spłacone w 100%, teraz mam całkowicie darmowy prąd i stały dochód miesięczny

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...