Nissan będzie sprzedawać fotowoltaikę. Ceny od 3,8 tys. funtów

Nissan będzie sprzedawać fotowoltaikę. Ceny od 3,8 tys. funtów
Fot. Nissan Energy Solar
REKLAMA

Nissan rozpoczyna na Wyspach sprzedaż domowych instalacji fotowoltaicznych w opcji z magazynami energii składającymi się z baterii pochodzących z Nissanów Leaf. Wykorzystanie pełnego zestawu Nissan Energy Solar ma przełożyć się na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną nawet o 2/3.

Japoński koncern przedstawił szczegóły swojej oferty, z której mają skorzystać brytyjscy prosumenci. Chodzi o domowy system składający się z instalacji fotowoltaicznej oraz magazynu energii. Nie podano, jakie panele fotowoltaiczne zostaną wykorzystane, mowa jest tylko o ich „światowej klasie”.

Opcjonalnym elementem systemu Nissan Energy Solar mają być domowe magazyny energii xStorage Home. To autorskie rozwiązanie Nissana opracowane razem z firma Eaton. Pod koniec 2016 roku Nissan informował, że cena xStorage Home będzie się zaczynać od 3,5 tys. euro za moduł o mocy 3,5 kW do niewiele większej kwoty 3,9 tys. euro za 6 kW (bez VAT i kosztów instalacji). Natomiast moduły zasilane z nowych akumulatorów mają być oferowane z cenach od 5 tys. euro do 5,58 tys. euro za największą moc, z rozszerzoną, 10-letnią gwarancją. Pojemność xStorage Home może wynosić od 4,2 kWh do 9,6 kWh.

Nissan zapewnia, że xStorage Home ma również zdolność do dostarczania energii z powrotem do sieci w krajach, gdzie jest to możliwe. Zapewnia to kolejny potencjalny strumień dochodów, ponieważ klienci będą mogli odsprzedać zmagazynowaną energię z powrotem do sieci, gdy popyt i taryfy za energię będą wysokie.

Moduły xStorage Home mają zapewniać „drugie życie” akumulatorom z elektrycznych Nissanów po ich wycofaniu z eksploatacji w samochodzie.

Złożony z takich baterii system XStorage Building – największy w Europie system magazynowania energii wykorzystujący używane akumulatory z samochodów elektrycznych – składa się z 280 zespołów akumulatorowych z samochodów Nissan Leaf i magazynuje energię na holenderskim stadionie Amsterdam ArenA.

System o nazwie Nissan Energy Solar ma zawierać również oprogramowanie pozwalające optymalizować wykorzystanie energii produkowanej z fotowoltaiki.

Nissan zapewnia, że wykorzystanie jego systemu – w opcji z magazynem energii – może przyczynić się do ograniczenia rachunków za energię elektryczną o 66 proc. Taką estymację firma opiera na założeniu wykorzystania instalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kWp, zlokalizowanej na dachu domu położonego na południowym wschodzie W. Brytanii, wspartej magazynem energii o pojemności 7,5 kWh, a także przy rocznej konsumpcji 4,5 MWh energii.

Cena zestawu Nissan Energy Solar ma się zaczynać od 3881 funtów. Wiadomo, że w tym wypadku chodzi o zestaw złożony z sześciu paneli fotowoltaicznych, systemu zarządzania energią, z wliczonym podatkiem VAT w wysokości 5 proc., ale bez magazynu energii.  

Aktywnym elementem systemu Nissan Energy Solar mają stać się również elektryczne samochody japońskiego producenta. Energia z magazynów energii będzie mogła zasilić samochód elektryczny, który sam stanie się bankiem energii. Nissan ma bowiem wdrożyć w swoich elektrykach funkcję vehicle-to-grid (V2G) umożliwiającą dwukierunkowy przepływ energii.

W pierwszej kolejności z oferty Nissan Energy Solar będą mogli skorzystać Brytyjczycy. Obecnie dachowe instalacje fotowoltaiczne na Wyspach posiada już około 880 tys. gospodarstw domowych. Łączny potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Wielkiej Brytanii przekracza 12 GW, co jest trzecim najlepszym wynikiem w Europie po Niemczech (ok. 43 GW) oraz Włoszech (ok. 19 GW). 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
magia liczb |
""Cena zestawu Nissan Energy Solar ma się zaczynać od 3881 funtów. Wiadomo, że w tym wypadku chodzi o zestaw złożony z sześciu paneli fotowoltaicznych, systemu zarządzania energią, z wliczonym podatkiem VAT w wysokości 5 proc., ale bez magazynu energii. "' No,no......... ceny jak za zboże. Sześć paneli i inwerter za 20 tys. Przy rocznej produkcji takiej instalacji na poziomie 1,5 MWh i przy założeniu że prosument wykorzysta 100% własnej produkcji co zaspokoi jego 100% zapotrzebowania (nierealne), to wartość rocznych oszczędności przy średnich unijnych 0,3 euro/kWh wyjdzie ok 450 euro (~ 1800 zł). Zwrot instalacji po 11 latach - teoretycznie, a praktycznie nie wcześniej niż po 15 latach i to bez magazynu energii. A z magazynem Nissana po "refurbished" inwestycja nie zwróci się nigdy. Nissan proponuje świetny interes dla siebie ale nie dla prosumentów.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...