Olsztyńska skarbówka na tropie fikcyjnego obrotu panelami PV

Olsztyńska skarbówka na tropie fikcyjnego obrotu panelami PV
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie poinformowała o wykryciu „karuzeli” z wykorzystaniem fikcyjnego obrotu modułami fotowoltaicznymi. Straty dla budżetu państwa są na razie szacowane na ponad 18 mln zł.

W ramach procederu, który rozpracowali pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, istotną rolę odgrywała firma z siedzibą we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego.

Jak informuje olsztyńska „skarbówka”, grupa składająca się z 18 firm, w tym 3 z siedzibą na Słowacji i w Czechach, oficjalnie zajmowała się handlem panelami fotowoltaicznymi. W wyniku kontroli okazało się jednak, że w rzeczywistości przedmiotem obrotu były zwykłe drewniane palety z nieokreśloną zawartością, które dla niepoznaki ofoliowywano. Tak przygotowany towar miał uwiarygadniać fikcyjne transakcje.

Proceder polegał na tym, że te „towary" krążyły w zamkniętym łańcuchu transakcji, gdzie brakowało ostatecznego odbiorcy. Faktury sprzedaży dotyczyły tych samych towarów, w tych samych ilościach, a transport odbywał się wielokrotnie z polskiego magazynu do magazynu w Czechach i z powrotem. Dla uwiarygodnienia transakcji podmioty przelewały na rachunki bankowe kwoty wskazane na fakturach. Łącznie obrócono kwotą ponad 83 mln zł – informuje Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie.

W celu odzyskania wyłudzonych pieniędzy, na podstawie decyzji prokuratora, Warmińsko Mazurski Urząd Celno-Skarbowy zabezpieczył majątek firm zajmujących się wykrytym procederem – m.in. poprzez wykonanie wpisów hipotek na ich nieruchomościach. W sumie wydano decyzje zabezpieczające na kwotę ponad 20 mln złotych. W sprawie jest prowadzone dalsze śledztwo.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
John_Snow |
stare
EcoSolar.pl |
Za batonika idzie się do więzienia bo to wielkie przestępstwo, a podejrzewam, że ci co wyłudzili tak duże pieniądze i tak się wyłgają, bo stać ich na prawników. To straszne, że tak to działa.
JanuszPolak |
Ja bym sie wziął za ustawiane przetargi z RPO z Olsztyna:) przecież to co robią to jest kpina..... Ceny po 6 000zł netto z 1kwp. A jakie Warunki udziału w postępowaniu, ostatnio widziałem wadium w wysokości 5mln zł :) i udokumentowane 10 szt instalacji powyżej 30kwp w ostatnim roku i to jest zasada konkurencyjnośći ???
łos |
co to z firma ktoś w?ie
Stomil |
Pewnie elektryk

Giełda OZE

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...