Skanska zastosuje ogniwa perowskitowe Olgi Malinkiewicz

Skanska zastosuje ogniwa perowskitowe Olgi Malinkiewicz
Fot. Skanska
REKLAMA

Skanska jest pierwszym na świecie deweloperem, który będzie pokrywał biurowce półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu. Biurowce już wkrótce mogą stać się samowystarczalne pod względem energetycznym. Technologię dostarczy Saule Technologies. Pierwsze wdrożenia zostaną przeprowadzone w naszym kraju jeszcze w tym roku.

Skanska jeszcze w tym roku rozpocznie pilotażowy program pokrywania fasad budynków i ekranów akustycznych ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu. Tym samym stanie się pierwszą firmą, która zastosuje ją w budynkach komercyjnych i projektach budowlanych na wszystkich rynkach, na których prowadzi swoją działalność – w Skandynawii, Europie i USA.

To efekt umowy licencyjnej, dzięki której Skanska nabędzie wyłączne prawa do wykorzystania technologii perowskitowej Saule Technologies w budownictwie komercyjnym.

Ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu oferują nowe możliwości architektom i firmom budowlanym chcącym korzystać z energii słonecznej. Nasze moduły są lżejsze, cieńsze i znacznie bardziej elastyczne w wymiarze projektowym, niż najpopularniejsze ogniwa krzemowe. Możemy dostosować kształt, kolor i rozmiar modułów do potrzeb klienta i zainstalować je na każdej dostępnej powierzchni budynku, niekoniecznie na dachu – wyjaśnia Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO w Saule Technologies.

Perowskity to krystaliczne materiały, które mają ogromną szansę zdeklasować krzem, dotychczas najpowszechniej stosowany w ogniwach fotowoltaicznych półprzewodnik. Saule Technologies już od 2014 roku pracuje nad zastosowaniem druku atramentowego do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych o dowolnym kształcie. Technika ta pozwala dostosować ogniwa słoneczne do różnych powierzchni. To wielka szansa dla branży budowlanej.

Saule Technologies, we współpracy z wiodącymi uniwersytetami międzynarodowymi z Wielkiej Brytanii, Izraela, Niemiec, Włoch i Hiszpanii, prowadzi zaawansowane badania nad zastosowaniem perowskitu na potrzeby pozyskiwania energii słonecznej i optoelektroniki. Dzięki japońskiemu inwestorowi, wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz kilku grantom badawczym o wartości ponad 20 milionów euro zespół pracuje obecnie nad wielkoskalową prototypową linią produkcyjną.

To już nie jest wizja rodem z powieści science-fiction. Współpraca z utalentowanymi naukowcami z Saule pozwala nam tworzyć budynki coraz bardziej wydajne energetycznie lub nawet samowystarczalne. Dotychczas nie było to możliwe na dużą skalę. Zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć współczesny świat. Przyczynia się ona do powstawania ekstremalnych zjawisk pogodowych, które dotykają kraje na całym świecie coraz częściej i z coraz większą siłą. Z kolei ustawodawcy wywierają o wiele większy nacisk na prowadzenie działalności w zrównoważony sposób, z dużą dbałością o środowisko – mówi Katarzyna Zawodna, prezes spółek biurowych Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

Skanska zapewnia, że technologia perowskitowa oznacza korzyści dla deweloperów, najemców budynków i społeczności – atrakcyjne koszty wdrożenia, mniejsze koszty i zużycie energii elektrycznej oraz niższy ślad węglowy.

Od 2001 roku firma jest sygnatariuszem inicjatywy UN Global Compact. W 2009, jako jeden z pierwszych deweloperów w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, wprowadziła na rynek nieruchomości biurowych certyfikację LEED i ogłosiła wdrożenie w 2017 roku najnowszego systemu WELL Building Standard.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Radek |
"To efekt umowy licencyjnej, dzięki której Skanska nabędzie wyłączne prawa do wykorzystania technologii perowskitowej Saule Technologies w budownictwie komercyjnym." Ta wyłączność jest mocno rozczarowująca.
PV |
To efekt umowy licencyjnej, dzięki której Skanska nabędzie wyłączne prawa do wykorzystania technologii perowskitowej Saule Technologies w budownictwie komercyjnym. NO TO KONIEC.
bsboss |
a jak trwałość tych ogniw - już udało się wydłużyć ich żywotność, a jeśli tak to do ilu lat?
Luk |
Ta wyłączność to skutek olewania wynalazków przez kolejne rządy. Innowacyjność jest na ustach wszystkich, ale od wynalazku do wdrożenia wiedzie długa (i kosztowna droga). Bez wsparcia państwa polscy inwestorzy nie wyłożą takiej kasy więc pojawią się inni: japoński inwestor, szwedzka spółka etc. My się będziemy spierać a inni zrobią użytek z naszych wynalazków.
alladyn-solar-batt |
do Radek: Rozumim, że chciałeś osobiście wlasnym kapitałem konkurować w zadaniach komercjalizacji Perowskitów Saule z dotychczasowymi oferentami wśród których NIE BYŁO przedstawiciela Ministerstwa Gospodarki RP?
MlaskaczWaflami |
"komercyjnym", więc może nie ma o co płakać. Dla pojedynczych ludków powinno być dostępne.
Radek |
Do alladyn. Po co ta złośliwość? Liczyłem że jakaś duza polska firma, prywatna czy państwowa, zainwestuje w ten projekt. Dzięki temu, co jest przeciez banalne, podatki, kapitał i praca pozostały by na miejscu. W końcu jesteśmy wspolnota i zależy mi na jej powodzeniu.
magia liczb |
@Radek - uwaga alladyna jest słuszna. Czy znasz jakąś polską prywatną firmę dysponującą polskim kapitałem inwestycyjnym na poziomie kilkuset milionów EURO ? Ja nie znam. Taka kwota nie jest nawet osiągalna dla budżetu państwa polskiego - więc o czym rozmowa ? Trzeba się cieszyć że technologia nadal pozostała w polskich rękach, bowiem Skanska kupiła licencję jedynie na komercyjne wykorzystanie technologii w budownictwie. A przecież oprócz budownictwa jest jeszcze mnóstwo innych dziedzin jak choćby elektromobilność (oraz szerzej rozumiany transport również morski i kolejowy) tak bardzo lansowana przez obecny rząd. Musisz zdawać sobie sprawę z możliwości finansowych państwa polskiego wtedy zejdziesz z obłoków na ziemię i nie będziesz liczył na to, że państwowa firma mogłaby sfinansować taki projekt. A jaka to jest przepaść mówią liczby np. z zestawienia "2014 EU Industrial R&D Investment Scoreboard" - z którego wynika, że jeden europejski koncern Volkswagen wydaje rocznie tylko na innowacje astronomiczną kwotę 11,7 mld EURO (~ 50 mld zł)- gdy w tym samym czasie roczny budżet Polski wyniósł ~ 350 mld zł (w tym 55 mld pożyczonych oraz 60 mld zł funduszy europejskich). Komu zatem planowałbyś zabrać (emerytom, dzieciom, urzędnikom, chorym, lekarzom, etc) aby z budżetu wykroić te marne kilkaset milionów Euro (kilka miliardów zł) na wdrożenie i badania tylko nad technologią perowskitową ?
rychu |
Samowystarczalne energetycznie budynki? Takimi tekstami to można przyciągać naiwnych klientów którzy będą kupować mieszkania

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...