Ogromna dachowa instalacja PV na dachu hal Amazona

Ogromna dachowa instalacja PV na dachu hal Amazona
Fot. Eneray
REKLAMA

Ogromne centrum logistyczne, które Amazon uruchomił we Włoszech, jest zasilane energią pochodzącą z dachowej elektrowni fotowoltaicznej o mocy niemal 1 MW. Jej wykonawca zapewnia o relatywnie wysokiej stopie zwrotu z inwestycji.

Na dachach hal Amazona, które powstały we włoskiej Bolonii, uruchomiono system fotowoltaiczny, którego moc wynosi aż 965 kWp. Jego zadaniem będzie produkcja energii na potrzeby infrastruktury centrum logistycznego amerykańskiego koncernu.

Nowe włoskie centrum logistyczne Amazona zajmuje powierzchnię 160 tys. m2. Powierzchnia dachowej instalacji fotowoltaicznej wynosi 5,23 tys. m2. Wykonawca tej instalacji, włoska firma Enneray, zapewnia, że stopa zwrotu z inwestycji wyniesie ok. 11,4 proc.

Enneray działa na rynku fotowoltaicznym od roku 2007 i ma na koncie zrealizowanie instalacji fotowoltaicznych dla takich klientów jak Enel, Eni, Ferrari, Auchan czy Leroy Merlin.

Jak wynika z danych włoskiego stowarzyszenia branży energii odnawialnej Anie Rinnovabili, w pierwszych 11 miesiącach 2017 roku Włosi podłączyli do sieci instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 382 MW. To wynik lepszy w porównaniu do odnotowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku (340 MW) oraz roku 2015 (271 MW).

Jak podkreśla „PV Magazine”, lepszy ubiegłoroczny wynik to efekt podłączenia do sieci elektrowni fotowoltaicznych o mocy 66 MW, które zostały zrealizowane w regionie Montalto di Castro bez jakichkolwiek subsydiów i rządowych gwarancji.

Na koniec 2016 r. we Włoszech działały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 19,28 GW.

Dla Amazona to kolejna inwestycja w OZE. W październiku 2017 r. amerykański koncern uruchomił położoną w Teksasie farmę wiatrową Amazon Wind Farm Texas o mocy 253 MW, która ma produkować w skali roku ponad 1 TWh energii elektrycznej.

Wcześniej największa farma wiatrowa w portfelu Amazona znajdowała się w Północnej Karolinie. Jej mocy wynosi 208 MW. Uruchomiono ją pod koniec 2016 roku i ma produkować rocznie 670 GWh energii elektrycznej. Amerykański koncern ma jeszcze kilka innych farm wiatrowych, których moc przekracza w każdym przypadku 100 MW. 

Z kolei największa farma fotowoltaiczna w portfolio Amazona posiada moc 80 MW i znajduje się w Accomack w stanie Virginia. Uruchomiono ją w październiku 2016 roku i ma produkować w skali roku 170 GWh energii elektrycznej.

Jeszcze większa farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW ma zostać wkrótce uruchomiona w tym samym stanie i produkować około 210 GWh energii elektrycznej rocznie.

Amazon ogłosił, że na koniec 2016 roku udział OZE w konsumowanej przez niego energii wynosił ponad 40 proc. Na koniec 2017 r. miało to być ponad 50 proc., a docelowo cały amerykański koncern ma być zasilany wyłącznie energią odnawialną – produkowaną z własnych instalacji lub kupowaną na podstawie długookresowych umów PPA zawartych z właścicielami elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1MW

Sprzedam spółkę celową, projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW wraz z pozwoleniem na budowę oraz czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...