Belgowie zbudują wielką farmę fotowoltaiczną

Belgowie zbudują wielką farmę fotowoltaiczną
Fot. Fortum
REKLAMA

Belgia to kraj, którego potencjał fotowoltaiczny bazuje niemal wyłącznie na instalacjach dachowych. To ma się jednak zmienić. Rząd belgijskiego regionu Flandrii ogłosił, że jedna ze znajdujących się tam gmin planuje budowę wielkiej naziemnej farmy fotowoltaicznej.

Farmę fotowoltaiczną o mocy aż 100 MW chce zbudować znajdująca się we wschodniej Belgii, w prowincji Limburgia, gmina Lommel wraz z lokalną agencja inwestycyjną Limburgse investeringsmaatschappij (LRM).

O przyjęciu aplikacji dotyczącej tak dużego projektu fotowoltaicznego poinformował minister energii Flandrii, Bart Tommelein, zapewniając jednocześnie, że jego rząd pracuje nad regulacjami mającymi wesprzeć tą inwestycję.

Chodzi m.in.o określenie współczynnika zielonych certyfikatów, który przesądzi o przychodach ze sprzedaży energii. „PV Magazine” informuje, że regionalny regulator energetyczny VEA (Vlaams Energieagentschap) wstępnie przyznał dla projektu o nazwie Kristal Solar Park współczynnik 0,8, co oznaczałoby przyznanie taryfy za sprzedaż energii na poziomie 78 EUR/MWh. Taki poziom przychodów władze Flandrii miałyby zagwarantować na okres 15 lat.

Budowa farmy fotowoltaicznej Kristal Solar Park ma ruszyć we wrześniu tego roku. Odbiorcą całej energii miałby być lokalny producent cynku i ołowiu Nyrstar.

Bart Tommelein informując o tej inwestycji, zapewnił o poparciu dla rozwoju energetyki słonecznej, oceniając, że Flandria „natychmiastowo potrzebuje dużych projektów solarnych o mocy ponad 750 kW”, a takich nie realizowano tam od reformy systemu zielonych certyfikatów, którą wdrożono w roku 2013.

Obecnie największa w Europie farma fotowoltaiczna działa koło Bordeaux we Francji, a jej moc wynosi 300 MW. Większe projekty PV szykowane są w Hiszpanii.

Pod koniec ubiegłego roku władze hiszpańskiego regionu Aragonia poinformowały o nadaniu specjalnego statusu inwestycji polegającej na budowie ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy sięgającej 549 MW. Deweloperem jest hiszpańska firma Grupo Cobra, która jest częścią hiszpańskiej grupy przemysłowej ACS. Energia będzie sprzedawana z rządowymi gwarancjami, jako następstwem wygranej w ubiegłym roku aukcji.

Na koniec 2016 r. w Belgii działały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 3,423 GW, z czego we Flandrii – 2,451 GW, w Walonii 916 MW, a w regionie Brukseli 56 MW. W 2016 r. uruchomiono około 170 MW, co jest wynikiem o 70 proc. lepszym niż odnotowany w roku 2015.

Około 60 proc. belgijskiego potencjału fotowoltaiki to dachowe instalacje o mocy nieprzekraczającej 10 kW, a na pozostałą moc składają się głównie dachowe systemy PV zrealizowane przez sektor usług i przemysł.

APERE podaje, że w 2016 r. instalacje fotowoltaiczne podłączone do belgijskiego systemu elektroenergetycznego wyprodukowały w sumie 2,9 TWh energii, do odpowiadało 3,7-procentowemu udziałowi w krajowym miksie energetycznym.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...