Elon Musk już sprzedaje solarne dachówki

Elon Musk już sprzedaje solarne dachówki
Solar Roof. Fot. Tesla
REKLAMA

Amerykańska Tesla informuje o dostarczeniu do pierwszych klientów instalacji fotowoltaicznych złożonych z tzw. Solar Roof. Wcześniej Tesla instalowała w ramach testów systemy Solar Roof tylko na dachach domów swoich pracowników.

Technologię ogniw fotowoltaicznych wykorzystywanych w Solar Roof dostarcza Panasonic. Współpraca Tesli i japońskiej firmy jest zresztą szersza. Panasonic sprzedaje Tesli swoje baterie litowo-jonowe, a w zakresie fotowoltaiki wszedł w inwestycję polegającą na budowie ogromnej fabryki ogniw i modułów fotowoltaicznych Tesli, która powstaje w Buffalo w stanie Nowy Jork.

Panasonic zdecydował się na zainwestowanie w budowę tej fabryki w zamian za zobowiązanie Tesli do odbierania produkowanych w niej ogniw. Japończycy wykorzystują technologię Heterojunction (HJT) pozwalającą na produkcję ogniw o dużo lepszych parametrach niż tradycyjne ogniwa krystaliczne.

Docelowo fabryka w Buffalo ma wytwarzać ogniwa i moduły fotowoltaiczne o mocy ok. 1 GW w skali roku. Wiadomo, że pierwsze linie produkcyjne działają już od połowy ubiegłego roku.

Tesla informuje teraz, że w końcu rozpoczęła dostawy pierwszych zintegrowanych instalacji fotowoltaicznych w ramach produktu o nazwie Solar Roof, którego produkcja miała ruszyć w Buffalo w ubiegłym miesiącu.

W ubiegłym roku Amerykanie wyprodukowali tylko krótkie serie solarnych dachówek na liniach w swojej fabryce we Fremont w Kalifornii. Trafiły one na dachy domów należących do pracowników Tesli, aby sprawdzić ich działanie.

Wcześniej Tesla zapewniała, że całkowity koszt montażu Solar Roof wyniesie ok. 21,85 USD za 1 ft2, czyli ok. 0,09 m2. Cena Solar Roof podana przez Teslę ma jednak uwzględniać federalne ulgi podatkowe na inwestycje w PV, które w ramach mechanizmu ITC wynoszą do 30 proc.

Firma Elona Muska podawała, że wymiana dachu wielkości około 609 m2, który w 40-procentach pokryją solarne dachówki, wraz z magazynem energii ma kosztować około 50 tys. dolarów, przy czym w tej cenie są ujęte federalne ulgi podatkowe. W ciągu 30 lat taka instalacja ma wyprodukować energię o wartości szacowanej na 64 tys. dolarów, w pełni zwracając koszt wykonania dachu.

W ubiegłym roku opracowanie produktów konkurencyjnych dla Solar Roof zasygnalizowali Chińczycy i Japończycy.

Chińska firma Hanergy zaprezentowała solarne dachówki o nazwie Hantile, które ma sprzedawać w cenie niewiele ponad 200 dolarów za metr kwadratowy. Podczas premiery Hantile, która odbyła się w Pekinie, wykonano złożoną z solarnych dachówek instalację o mocy 5 kW. Do jej wykonania była potrzebna powierzchnia rzędu 50 m2.

Chińska firma zapewniała kilka miesięcy temu, że sprawność jej solarnych dachówek wynosiła wówczas 16,5 proc., a już pod koniec 2017 r. miała zostać zwiększona do 17,5 proc.

Pod koniec ubiegłego roku o planach wdrożenia do produkcji podobnego produktu informował japoński producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych Solar Frontier.

Japończycy zapowiadają rozpoczęcie sprzedaży swoich solarnych dachówek w drugiej połowie 2019 roku. Firma należąca do grupy Showa Shell Sekiyu podkreśla – podobnie jak Tesla – że wykorzystanie solarnych dachówek zredukuje koszt inwestycji w fazie konstrukcji budynków, ponieważ produkując energię, jednocześnie zastąpią one materiały tradycyjnie stosowane do budowy dachów.

Nowy produkt od Solar Frontier ma być stosowany jednocześnie jako element elewacji budynków. Mają to umożliwić cechy takie jak niska waga oraz duża wytrzymałość. Japończycy na razie nie podali jednak bardziej precyzyjnych parametrów, ani ceny swojego nowego produktu.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kwadratowy |
cytat: "ok. 21,85 USD za 0,3 m2" cena jest podana raczej za stopę kwadratową, a nie za metr kwadratowy, a to robi różnicę bo stopa kwadratowa to 1ft2 = 0.093m2, , bo metr kwadratowy kosztuje wtedy ~235 dolarów,
SPS |
Dachówki solarne to naturalny krok w rozwoju dachowych paneli PV. Obecne rozwiązanie jest nadmiarowe: robisz dach (dachówki ceramiczne, blacha...), i na to nakładasz panele - trochę bez sensu.
magia liczb |
@SPS - wbrew pozorom panele i oprócz tego dach - ma sens, zwłaszcza jak dach jest zwrócony na południe. Przy słońcu świecącym na część południową dachu przez 8-10h, potrafi się on nagrzać do 80-90 stopni - a to powoduje przenoszenie ciepła do pomieszczeń poddasza mieszkalnego pomimo dobrej (20cm) izolacji termicznej. Po założeniu na dach paneli pod którymi jest przewiew powietrza - dach się praktycznie nie nagrzewa (został zacieniony) powyżej temp. notowanej w cieniu - co oznacza spadek temp. w pomieszczeniach poddasza mieszkalnego w lecie o ok. 4-6 stopni. Można to nazwać pasywną klimatyzacją poddasza, która na dodatek nie zużywa kW energii elektrycznej, a wręcz przeciwnie - cały czas produkuje. Ma sens ?
MlaskaczWaflami |
Cena amerykańska zwala z nóg, za instalację chińską 36 tys. zł za 5kW + transport cło i VAT, ciut lepiej ale też niespecjalnie. Tak czy siak trend jest dobry, jak jeszcze trochę stanieje to może być nieglupie nawet u nas.
Jasam |
Jak się ruszy w perowskitach to dopiero będzie się działo! Blacha pokryta PV, specjalna papa do dachów płaskich, elewacje szklane!, samochody i samoloty elektryczne pokryte PV. To wymusi zmiany w energetyce zawodowej. Marzy mi się sytuacja ze będą mnie prosić abym oddawał im prąd w zamian możliwości podłączenia się swoim EV gdzie i kiedy zechcę.
SPS |
@magia: Twoja metoda owszem pomoże trochę obniżyć temperaturę w tych pomieszczeniach w lecie ale nijak nie pomoże utrzymać temperatury w zimie. W XXI wieku istnieją lepsze sposoby na izolacje poddasza niż pokrywanie dachu panelami PV.
magia liczb |
@SPS - co zaproponowałbyś w XXI wieku i za jakie pieniądze, aby dach był absolutnie szczelny termicznie ??? Jestem otwarty na rzeczowe i co najważniejsze - ekonomicznie uzasadnione argumenty.
SPS |
@magia: nie wiem co masz na myśli przez "absolutnie szczelny termicznie" ale na chwilę obecną do ocieplenia dachu wziąłbym po prostu wełnę mineralną - 30cm powninno zapewnić niezły komfort termiczny zarówno w lecie jak i w zimie. Idąc o krok dalej, przed ułożeniem wełny możnaby nałożyć natryskiem rozsądną warstwę piany PUR - zapewniłoby to dodatkową szczelność.
magia liczb |
@SPS - sądziłem że pisząc o lepszych sposobach XXI wieku masz na myśli jakąś nowatorską technologię. A ty mi proponujesz wełnę, którą mam i która pod różnym postaciami była szeroko stosowana już w XX wieku. Poza tym wełny nie stosuje się na pianę, ponieważ wełna musi mieć możliwość oddawania wilgoci przez membranę (folię) paroprzepuszczalną (piana PUR nie jest paroprzepuszczalna).
SPS |
@magia: można łączyć PUR z wełną - poczytaj jak to zrobić. Piana otwartokomórkowa przepuszcza parę wodną i wilgoć - to właśnie ten 'element XXI wieku' ;o).
kamilove |
w Polsce też powstają dachówki solarne: Electrotile ma produkować blachodachówki fotowoltaiczne: www.electrotile.com
kamilove |
w Polsce też powstają dachówki solarne: Electrotile ma produkować blachodachówki fotowoltaiczne: www.electrotile.com
kamilove |
w Polsce też powstają dachówki solarne: Electrotile ma produkować blachodachówki fotowoltaiczne: www.electrotile.com
magia liczb |
@SPS - "Piana otwartokomórkowa przepuszcza parę wodną i wilgoć - to właśnie ten 'element XXI wieku' ;o)." Poczytaj jaką ma izolacyjność piana otwartokomórkowa - wtedy zmienisz zdanie co do "elementu XXI wieku".

Giełda OZE

Kompleksowy wykonawca elektrowni PV (powyżej 0.5 MW)

Kompleksowo wykonamy budowę elektrowni fotowoltaicznej. Zapytanie poprzez formularz: https://l.face czytaj dalej...

Wbijanie konstrukcji

Polska firma z 10-letnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej przyjmie zlecenie na wbicie konstru czytaj dalej...

Panele 335W 72 cells - w świetnej cenie!

Firma Alter Power Sp. z o.o. - oficjalny dystrybutor paneli fotowoltaicznych Amerisolar, CSUN (Tier czytaj dalej...

Potrzebny mocny finansowo partner

Potrzebujemy silnego finansowo partnera do sprzedaży złomu, również kolorowego z likwidowanej elektr czytaj dalej...