W Niemczech rośnie sprzedaż domowych systemów PV z magazynami energii

W Niemczech rośnie sprzedaż domowych systemów PV z magazynami energii
Yingli Green press
REKLAMA

Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej BSW-Solar odnotowuje istotny wzrosty zainteresowania domowymi systemami fotowoltaicznymi w roku 2017. Co drugi domowy system PV był instalowany razem z magazynem energii, którego wykorzystanie znacząco zwiększa poziom autokonsumpcji produkowanej energii.

W Niemczech w ubiegłym roku zainstalowano 67,2 tys. systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 1,75 GW, co oznacza znaczącą poprawę w stosunku do wyniku niemieckiej fotowoltaiki za rok 2016, w którym zainstalowano ok. 52 tys. systemów PV o mocy 1,53 GW.

BSW-Solar informuje, że w ubiegłym roku Niemcy mieli zainstalować około 55 tys. domowych instalacji fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 10 kW wobec ok. 44 tys. domowych systemów uruchomionych w roku 2016.

Według wyliczeń stowarzyszenia, obecnie instalacji średnio co drugiego domowego systemu fotowoltaicznego w Niemczech towarzyszy montaż magazynu energii.

Do tej pory w Niemczech uruchomiono około 980 tys. domowych instalacji fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 10 kW.

BSW wskazuje, że domowy system fotowoltaiczny o mocy 5 kW mógł wyprodukować w ubiegłym roku ponad 4,7 MWh energii, czyli ilości wystarczającej do zaspokojenia zapotrzebowania 4-osobowej rodziny. Stowarzyszenie podkreśla, że cena takiego systemu fotowoltaicznego w Niemczech wynosi już mniej niż 10 tys. euro, czyli trzy razy mniej niż jeszcze 10 lat temu.

Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej odnotowuje za ubiegły rok również wzrost produktywności fotowoltaiki, wyliczając, że w skali całych Niemiec instalacje PV w 2017 r. produkowały średnio 953 kWh na każdy zainstalowany kW mocy wobec wyniku 946 kWh uzyskanego w roku 2016.

W południowej części Niemiec średnia wyniosła 968 kWh/kW (953 kWh/kW w roku 2016), w regionie północnym było to 865 kWh/kW wobec 860 kWh/kW rok wcześniej, w regionie wschodnim uzyskano średni wynik 989 kWh/kW wobec 968 kWh/kW w roku 2016, a w regionie zachodnim średnie uzyski energii wynosiły 869 kWh/kW w stosunku do 834 kWh/kW rok wcześniej.

Wyniki tego badania bazują na analizie uzysków energii z około 43 tys. systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 12 GW. Łączna moc fotowoltaiki w Niemczech to około 43 GW.

Taryfy gwarantowane, czyli stawki przysługujące w Niemczech za wprowadzanie energii do sieci, dla aktualnie oddawanych do użytku mniejszych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW wynoszą 0,122 EUR/kWh, dla instalacji o mocy do 40 kW – 0,118 EUR/kWh, a dla instalacji o mocy do 100 kW – 0,106 EUR/kWh. Dla pozostałych instalacji o mocy do 100 kW stawka wynosi 0,084 EUR/kWh, czyli ok. 0,35 PLN/kWh.

W alternatywnym systemie premii w modelu sprzedaży bezpośredniej, który jest obowiązkowy w przypadku instalacji PV o mocy ponad 100 kW, ale nie więcej niż 750 kW, taryfy wynoszą od 0,088 EUR/kWh do 0,126 EUR/kWh – w zależności od wielkości instalacji, czyli od ok. 0,37 PLN/kWh do 0,53 PLN/kWh.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Słonecznik |
Niech się autor zdecyduje, czy stawki gwarantowane są za MWh, czy kWh. Domyślam się, że za kWh,czyli ok 50gr, więc nie dziwi fakt ciągłego trendu rozwojowego, zwłaszcza, że instalacje są wspierane magazynami energii. Ale 10 tys euro za 5 kW to ciągle sporo.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...