Ceny za energię z PV w Arabii Saudyjskiej blisko 0,02 USD/kWh

Ceny za energię z PV w Arabii Saudyjskiej blisko 0,02 USD/kWh
Fot. Suntech
REKLAMA

W ostatniej aukcji dotyczącej budowy elektrowni fotowoltaicznych w Arabii Saudyjskiej zgłoszono rekordowo niskie ceny energii. Najtańsza oferta, która mogła być jednocześnie najniższą ofertą złożoną w ogóle w dotychczas zakończonych na świecie aukcjach, została jednak odrzucona ze względu na niespełnienie wymogów formalnych.

Saudyjska rządowa agencja Renewable Energy Project Development Office (REPDO) podała wyniki ostatniej aukcji, dzięki której mają powstać elektrownie fotowoltaiczne o mocy do 300 MW.

Najniższą ofertę zgłosiło arabsko-francuskie konsorcjum Masdar-EDF, które zaproponowało cenę wynoszącą tylko ok. 0,0178 USD/kWh. Ta oferta nie została jednak zakwalifikowana do podpisania umowy na sprzedaż energii.

Na rządowe gwarancje sprzedaży energii mogą natomiast liczyć arabski koncern ACWA Power, który zgłosił cenę 0,0236 USD/kWh, a także konsorcjum, na którego czele stoi japoński koncern Marubeni i które zgłosiło cenę ok. 0,0266 USD/kWh.

W aukcji swoje oferty poniżej 0,03 USD/kWh zgłosiły także firmy Engie, JGC Corporation, Mitsui czy francuski koncern paliwowy Total.

Zwycięzcy aukcji mogą liczyć na sprzedaż energii po zgłoszonej w aukcji cenie w relatywnie długim, niespotykanym w innych rządowych systemach wsparcia dla OZE okresie 25 lat.

Warunkiem zakwalifikowania danego projektu do rządowego wsparcia jest budowa elektrowni PV z wykorzystaniem przynajmniej 30 proc. komponentów wyprodukowanych lokalnie.

REPDO zaznacza, że podpisanie umów PPA ma nastąpić w najbliższych tygodniach, a zabezpieczenie finansowania dla nagrodzonych wsparciem projektów powinno nastąpić w przyszłym miesiącu.

Arabia Saudyjska dzięki aukcjom chce doprowadzić do zwiększenia krajowego potencjału OZE do 9,5 GW do roku 2030.

Najniższe ceny w aukcjach dla OZE, które dotąd odbyły się na świecie, zgłoszono pod koniec 2017 r. w aukcjach w Meksyku. Ceny na poziomie 0,0177 USD/kWh zaproponował włoski koncern energetyczny Enel dla swoich projektów wiatrowych. W przypadku energetyki słonecznej najniższe ceny rzędu 0,0197 USD/kWh zaproponowało japońsko-chińskie konsorcjum Mitsui i Trina Solar.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mar13 |
Tymczasem w Polsce, przetarg na budowę bloku węglowego Ostrołęka C, najtańsza oferta ok 280 zł za MWh czyli 28 gr za kWh

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...