Powstała "solarna autostrada" o długości 1 km

Powstała "solarna autostrada" o długości 1 km
Fot. China People's Daily
REKLAMA

Chiny są drugim krajem, w którym zbudowano odcinek dopuszczonej do ruchu pojazdów drogi wyłożonej panelami fotowoltaicznymi. Pierwsi byli Francuzi. Natomiast Chińczycy jako pierwsi ułożyli panele fotowoltaiczne na autostradzie.

Pierwszą solarną drogę na świecie o długości jednego kilometra i szerokości dwóch metrów uruchomili rok temu kosztem 5 mln euro Francuzi. Droga powstała w Orne na północy Francji i zajmuje powierzchnię 2,8 tys. m2.

Solarną drogę podłączono do sieci elektroenergetycznej firmy Enedis, a produkowana energia powinna wystarczyć do zasilenia publicznego oświetlenia dla 5-tysięcznego miasta.

Uruchamiając pilotażowy odcinek solarnej drogi, firma Wattway należąca do francuskiego koncernu Colas zapowiedziała wyprodukowanie już w 2017 r. specjalnych paneli fotowoltaicznych o powierzchni do 5 tys. m2, przy czym powierzchnia pojedynczego panelu ma wynosić od 10 m2 do 50 m2.

Francuzi zakładają, że żywotność takich paneli wyniesie przynajmniej 10 lat. Będzie ona jednak zależeć od natężenia ruchu pojazdów, które będą poruszać się po solarnych drogach. Przy mniejszym ruchu panele mają działać przez około 20 lat.

Francuska minister ds. ekologii Ségolène Royal w poprzednim rządzie Françoisa Hollande zapewniała, że Pałac Elizejski chce zmodernizować docelowo 1000 km dróg, pokrywając je panelami PV. Produkowana przez nie energia miałaby zaspokoić zapotrzebowanie na energię 5 mln osób, czyli ok. 8 proc. francuskiej populacji.

Teraz zaawansowanie w rozwoju technologii fotowoltaicznej, którą będzie można zastosować jako element nawierzchni dróg, potwierdzili Chińczycy.

W prowincji Szantung na wschodnim wybrzeżu Chin wczoraj uruchomiono oficjalnie kilometrowy odcinek autostrady, który wyłożono specjalnie przystosowanymi panelami fotowoltaicznymi.

Panele fotowoltaiczne zajmują powierzchnię 5,875 tys. m2 i mają wytwarzać – jak podają chińskie media – około 1 GWh energii elektrycznej rocznie, co ma odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez 800 gospodarstw domowych.

Wytworzona energia zostanie wykorzystana w pierwszej kolejności do zasilenia infrastruktury drogowej – znaków, świateł, kamer oraz punktów poboru opłat. Nadwyżki trafią do sieci energetycznej.

W planach jest wykorzystanie produkowanej energii także do ładowania samochodów elektrycznych czy zasilenia infrastruktury Internetu.

Deweloper, spółka Qilu Transportation Development Group, nie podaje kosztu budowy pilotażowego odcinka solarnej autostrady. Zapewnia tylko, że był "o połowę niższy niż w podobnych projektach zrealizowanych za granicą". 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ubawiony |
U nas taka autostrada nie przejdzie, od razu by ukradli.
głupipomysł |
Chyba najgłupszy sposób wykorzystania paneli pv. Brud, kurz, pył i cienie przejeżdżających aut. Nie wspominając o koszcie wyprodukowania odpowiednio wytrzymałych paneli i kosztach wbudowania w nawierzchnię. Już lepiej gdyby postawili obok autostrady jako tradycyjną wolno stojącą farmę pv.
hg |
Stabilność energii jeszcze gorsza niż przy normalnych panelach PV.
TT |
Z racji, że w Polsce koszt budowy autostrady jest najdroższy w Europie to pewnie autostrada z paneli wyjdzie taniej.
Kspt |
1 GWh = 1000 MWh na 800 gospodarstw domowych, czyli statystycznie jedno gospodarstwo rocznie zużywa rocznie zaledwie ok 1250 kWh. Jakie porównanie w stosunku do Europy. Zgadzam sie z przedmowcami w kwestii sensu takich farm.

Giełda OZE

Projekty PV do 1 MW

Sprzedam 2 projekty PV do 1 MW każdy z warunkami przyłączeniowymi. Projekty budowlane w trakcie real czytaj dalej...

Praca dla ekipy monterskiej w Holandii

Witam, Poszukujemy ekipy monterskiej/firmy do pracy przy instalacjach PV na terenie Holandii. czytaj dalej...

Poszukuje 1x generator V902MW do demontazu oraz lopaty do V 39

Poszukuje pilnie lopat do turbiny Vestas V39 ,Gamesa G58 oraz uzywanej turbiny V 90 2MW do demontazu czytaj dalej...

Okazja sprzedam projekt farmy wiatrowej 9MW z wszystkimi pozwoleniami i wykonanym wyprowadzeniem mocy w stacji GPZ

Witam mam do sprzedania spółkę celową z projektem farmy wiatrowej 9MW - 3 Vestasy V112_3MW na wieża czytaj dalej...