Izrael wprowadza taryfy gwarantowane dla PV

Izrael wprowadza taryfy gwarantowane dla PV
Fot. ABB
REKLAMA

Władze Izraela zapowiadają wprowadzenie nowego mechanizmu wsparcia produkcji energii odnawialnej, który ma się przełożyć na zwiększenie izraelskiego potencjału małych elektrowni fotowoltaicznych. Obecnie potencjał OZE w Izraelu bazuje niemal w całości na fotowoltaice i dzięki niej Tel-Awiw chce zrealizować cel udziału zielonej energii w krajowym miksie energetycznym. 

Jak podał PV Magazine, Izraelczycy wprowadzą mechanizm taryfy gwarantowanej przysługującej producentom energii odnawialnej w niezmienionej wysokości, w tym bez indeksacji o inflację, w okresie 25 lat.

W ramach nowych rozwiązań, które są obecnie przedmiotem konsultacji, rząd Izraela chce objąć taryfami gwarantowanymi instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kW.

Właściciele instalacji o mocy do 50 kW mają zyskać wybór między systemem net-meteringu, a przysługującą na 25 lat taryfą gwarantowaną. Stała taryfa dla instalacji o mocy do 15 kW ma wynosić 0,39 ILS/kWh, czyli około 0,39 PLN/kWh, a dla większych systemów o mocy do 50 kW wyniesie 0,33 ILS/kWh (ok. 0,33 PLN/kWh).

Obecnie funkcjonujący net-metering może objąć instalacje PV o łącznej mocy do 400 MW, a potencjał elektrowni funkcjonujących w tym systemie szacuje się na około 115 MW.

W ubiegłym roku izraelski parlament przegłosował prawo mające zachęcić do inwestowania w domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne. 

Oprócz wyłączenia z opodatkowania produkcji energii z domowych mikroinstalacji OZE wprowadzono m.in. ulgi podatkowe dla właścicieli nieruchomości, którzy wynajmują je pod instalacje odnawialnych źródeł energii.

Działania rządu w Tel-Awiwie mają na celu przybliżenie Izraela do przyjętego celu produkcji 10 proc. energii ze źródeł odnawialnych do roku 2020. Osiągnięciu takiego poziomu ma służyć zbudowanie potencjału elektrowni fotowoltaicznych na poziomie 3,5 GW.

Obecnie potencjał fotowoltaiki zainstalowanej w Izraelu wynosi około 1 GW. Kolejny gigawat ma być efektem serii aukcji zaplanowanych na lata 2017-18.

Według Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA), na koniec 2016 r. na potencjał odnawialnych źródeł energii elektrycznej w Izraelu składały się instalacje fotowoltaiczne o mocy ok. 815 MW. Potencjał pozostałych OZE był minimalny – w przypadku energetyki wodnej wynosił około 6,6 MW, energetyki wiatrowej – zaledwie 6 MW, energetyki słonecznej CSP – 6,1 MW, biomasowej 3,25 MW, a zainstalowana moc elektrowni biogazowych wynosiła 14,6 MW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Wydzierżawie grunty pod PV

Wydzierżawie działkę pod farme PV powierzchnia do uzgodnienia 3-6 ha Wlkp gmina Śrem 40km od poz czytaj dalej...

Kompleks Farm PV 25-27MW Poszukuje Inwestora/wspólnika celu realizacji projektu

Kompleks Farm 25-27 PV (25-27x1MW) poszukuje wspólnika/inwestora w celu realizacji projektu Posiad czytaj dalej...

Sprzedam pracujaca turbine wiatrowa Frisia F56 850kw.

Sprzedam uruchomiona od 2015/16 roku niemiecka turbine wiatrowa o mocy 850kw. Srednia roczna produkc czytaj dalej...

Poszukujemy projektów PV do 2 MW z aktualnymi warunkami przyłączenia w woj. lubuskim.

Jesteśmy zainteresowani zakupem projektów PV zlokaiizowanych w województwie lubuskim, dla których wy czytaj dalej...