Największa w Polsce miejska elektrownia OZE. Pierwsze efekty przerosły oczekiwania

Największa w Polsce miejska elektrownia OZE. Pierwsze efekty przerosły oczekiwania
Fot. Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe
REKLAMA

W tym tygodniu we Wrocławiu oficjalnie uruchomiono największą w kraju miejską, rozproszoną elektrownię bazującą na odnawialnych źródłach energii, w której skład wchodzą instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane na 35 wieżowcach zarządzanych przez jedną z wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych. Pierwszą instalację PV uruchomiono już w ubiegłym roku, a dotychczasowe efekty jej funkcjonowania przerosły oczekiwania mieszkańców, którzy początkowo do całego przedsięwzięcia podchodzili z pewnym dystansem.

W ramach inwestycji, którą z pomocą środków z programu Prosument zrealizowała Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe, na dachach wrocławskich wieżowców uruchomiono 35 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 739 kWp. Zajęły około 0,5 hektara i mają produkować w skali roku w sumie około 700 MWh energii elektrycznej.

W instalacji, ze względu na duże wysokości wynoszące około 30 metrów, wykorzystano posiadający odpowiednie atesty system montażowy brytyjskiej firmy Sunfixings. – Przyjęliśmy rozwiązanie w tej skali nie stosowane jeszcze w Polsce. Jego zalety to brak ingerencji w pokrycia papowe dachów płaskich, a także mobilność. W każdym momencie system możemy zdemontować, aby dostać się do odpowiedniej części budynku – komentuje Marek Dera, wiceprezes SM Wrocław-Południe.

Na instalację składają się polikrystaliczne moduły fotowoltaiczne Winaico w technologii PERC o jednostkowej mocy 275 Wp, które współpracują z falownikami Froniusa i optymalizatorami SolarEdge.

Wszystkie instalacje zrealizowała szczecińska firma Talo Energy.

Pracę instalacji można śledzić na bieżąco na stronie spółdzielni mieszkaniowej w zakładce „Energia słoneczna”. W ten sposób każdy mieszkaniec budynku zarządzanego przez spółdzielnię może sprawdzić, jak pracuje zamontowana na dachu instalacja fotowoltaiczna i jakie przynosi to korzyści.

Produkowana energia zostanie wykorzystana do zasilenia infrastruktury części wspólnych budynków, które zamieszkuje w sumie 15 tys. wrocławian.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe wylicza, że koszty związane z zakupem energii dla wszystkich bloków zamieszkanych przez około 35 tys. osób wynosiły dotąd około miliona złotych rocznie. Według wstępnych szacunków oszczędności wygenerowane dzięki fotowoltaice mają wynieść rocznie 337 tys. zł.

Pierwsza instalacja o mocy 39,78 kW zrealizowana już w ubiegłym roku na bloku przy ul. Świeradowskiej we Wrocławiu pokazuje już, na jakie oszczędności może liczyć spółdzielnia.

Jak zapewniają przedstawiciele mieszkańców bloku przy ul. Świeradowskiej, przed instalacją do całego pomysłu podchodzono sceptycznie. Teraz jednak widać, na jakie korzyści przełożyło się zainstalowanie fotowoltaiki.  

Po roku praca instalacji fotowoltaicznej na bloku przy ulicy Świeradowskiej przyczyniła się do zmniejszenia kosztów za  energię z około 16,5 tys. zł – tyle wcześniej kosztowało zasilenie części wspólnych bloku – zaledwie do 1,08 tys. zł. Taki rachunek za okres roku wystawił Tauron. Jak informuje portal Gramwzielone.pl wiceprezes SM Wrocław-Południe Marek Dera, ta suma obejmuje wszystkie opłaty zmienne i stałe, a także stawkę VAT. 

Większość energii produkowanej przez fotowoltaikę trafia jednak do sieci, ponieważ w ramach obowiązującego prawa spółdzielnia może wykorzystać ją tylko do zasilenia swojej infrastruktury. Nie mogą z niej natomiat skorzystać mieszkańcy w swoich domach. Energia wprowadzona do sieci pomniejsza jednak rachunek wystawiany spółdzielni za energię pobraną od operatora. . 

Z naszych informacji wynika, że średnie zużycie wyprodukowanej w czasie rzeczywistym energii to 26 proc. – informuje wiceprezes SM Wrocław-Południe.

Co ważne spółdzielnia i mieszkańcy nie wydali na inwestycję ani złotówki, a preferencyjny kredyt będzie spłacany z pieniędzy, które zostaną zaoszczędzone dzięki własnej produkcji energii.

– Chcemy utworzyć fundusz OZE, żeby z czystej energii korzystali wszyscy spółdzielcy. Na tą chwilę analizujemy możliwości prawne. Obecnie oszczędności wynikające z własnej produkcji energii elektrycznej przechodzą praktycznie w całości na spłatę rat pożyczki – dokładnie tak jak wynikało z założeń do wniosku o dotację i pożyczkę. Natomiast z dostępnych danych już wiemy, że na pewno nie będzie podwyżek opłat za energię elektryczną do części wspólnych budynku – o ile nie zostanie wprowadzona jakaś istotna opłata. Dziś średnia opłata dla budynków wysokich wynosi 0,15-0,20 zł/m2 powierzchni lokalu – dodaje wiceprezes SM Wrocław-Południe.

Cała inwestycja kosztowała 4,2 mln zł i została w całości sfinansowana z ogólnopolskiego programu Prosument, który Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizował na Dolnym Śląsku we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Oprócz bloków zarządzanych przez wrocławską spółdzielnię mieszkaniową, instalacje fotowoltaiczne pojawiły się dzięki temu programowi także na budynkach wielorodzinnych w innych dolnośląskich miastach.

Z wartej 4,2 mln zł inwestycji w SM Wrocław-Południe 1,7 mln zł stanowiła bezzwrotna dotacja, a pozostałą część pokryła preferencyjna pożyczka. Warunki programu Prosument sprawiły, że nie był wymagany wkład własny.

Co prawda program Prosument został już zakończony, jednak władze wrocławskiej spółdzielni mieszkaniowej chcą dalej inwestować w OZE – tym razem w pompy ciepła – aby w ten sposób zmniejszyć koszty ogrzewania. Szacują, że dzięki zamontowaniu pomp ciepła uda im się zmniejszyć koszty energii cieplnej nawet o około 45 proc.

Wrocławska spółdzielnia mieszkaniowa ma już własne źródło energii elektrycznej, dzięki któremu będzie mogła zmniejszyć koszty zasilania takich instalacji.

W inwestycji w pompy ciepła ma pomóc preferencyjne finansowanie z WFOŚiGW we Wrocławiu. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (21)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ciekawy |
Ciekawe z jakich powodów wykonawca zmienił nazwę firmy (Specjaliści energetyczni), pod którą realizuje swoje projekty? Już raz zbudował we Wrocławiu instalację PV dla spółdzielni mieszkaniowej, ale po pewnym czasie pojawił się problem z rozszczelnianiem modułów, a w trakcie postępowania likwidacji szkody przez ubezpieczyciela, okazało się że zostały zainstalowane zupełnie inne moduły niź zadeklarował wykonawca. To Polska właśnie...
TTTT |
Proponuje SM w zimie dogrzewać klatki pradem poprzez grzejniki elektryczne lub pompy ciepła.
IXI |
To optymalizery SolarEdge współpracują z falownikami Froniusa? Prawda to, czy fałsz? Pytam, bo coś mi tu nie gra.
a |
@IXI to chyba możliwe, dawniej Solaredge oferował niezależny od inwertera system sterowania optimizerami, może coś w tym rodzaju jest ciągle w ofercie. Natomiast to czy jest w tym sens - nie wiem. Zwykłe małej mocy inwertery Solaredge są mniej skomplikowane niż analogiczne inwertery z wbudowanym MPPT, przez co przy tej samej jakości są albo tańsze albo oferują lepsze warunki gwarancyjne. Tak czy inaczej to bardzo dziwne. ekonomiczne uzasadnienia Fronius śa dużo bardziej skomp
Wiwa |
Optymalizery zastępują trakery MPPT i dlatego wystarczają stosunkowo proste falowniki bez MPPT. Stosowanie optymaliazatorów z falownikiem Fronuisa z MPPT nie ma sensu i powoduje zwiększenie kosztów instalacji.
azza |
Ja tak może trochę z innej beczki a mianowicie czy brak możliwości skomentowania następnego artykułu o ministrze od smogu to świąteczny ukłon redakcji w stronę internautów mający oszczędzić im nerwów związanych z wprowadzaniem nowego ministerstwa i co się z tym wiąże z nowymi etatami dla "wybrańców" ?
TTTT |
szkoda ze nie sa połaczni do pvmonitor.pl
TTTT |
szkoda ze nie sa połaczni do pvmonitor.pl
alladyn-solar-batt |
do Azza: brak możliwości komentowania w KAŻDYM publikatorze to wskaźnik tzw. ,,wprost''niezależnościmedialnej tego publikatora. Jak poobserwujemy z czyjej inicjatywy są artykuły gdzie nie mamożliwości komentowania- widzimy z czyjej ręki jada redakcja
Michał @SolarEdge |
@IXI Tak optymalizatory mocy SolarEdge mogą współpracować z każdym falownikiem, ale firma tego nie rekomenduje ponieważ falownik SolarEdge ma 12 lat gwarancji w standardzie, a jakakolwiek konkurencja zazwyczaj 5 lat. Niemniej jednak technicznie jest to możliwe, ale średnio uzasadnione ekonomicznie. W razie pytań zachęcam do kontaktu z zespołem SolarEdge
Ekspert |
Ta firma która instalowała ten system to prawdopodobnie jest niezły przekręt.
Expert |
Stosowanie urządzeń SolarEdge niema żadnego sensu. Jest niewiele w przypadków, gdy przynosi to jakieś korzyści. Na 100% nie ma to sensu na płaskich jednorodnie oświetlonych dachach bez zacienienia - bo w takim przypadku zastosowanie urządzeń SolarEdge przyniesie tylko i wyłącznie straty!!! Oczywiście SolarEdge ma świetny PR i tylko na tym robi karierę bo produkty już takie wystrzałowe nie są - generalnie dużo reklamy ale maleńko prawdy w tym co przekazują!!!
SEE |
Do "Expert" co powiesz na to? https://web.facebook.com/sunekoenergy/posts/1552813184799193
A |
Śmiechu wart taki pseudo#expert
Expert |
@SEE Potwierdzę jeszcze raz, że jest dokładnie tak jak napisałem w moim poprzednim wpisie. Testy już były robione a SolarEdge robi wodę z mózgu ludziom, którzy nie rozumieją technologii. Zresztą SolarEdge ma rację bo jeśli ktoś nie rozumie najprostszych rzeczy powinien za swoją głupotę płacić i tyle na ten temat. Oczywiście w takich skrajnych przypadkach nawet głupcy powinni być jakoś chronieni ale prawo jest jakie jest i pozwala na tego typu oszustwa i tyle. Kto rozumie technologię wie dlaczego tak jest.
Expert |
@SEE Potwierdzę jeszcze raz, że jest dokładnie tak jak napisałem w moim poprzednim wpisie. Testy już były robione a SolarEdge robi wodę z mózgu ludziom, którzy nie rozumieją technologii. Zresztą SolarEdge ma rację bo jeśli ktoś nie rozumie najprostszych rzeczy powinien za swoją głupotę płacić i tyle na ten temat. Oczywiście w takich skrajnych przypadkach nawet głupcy powinni być jakoś chronieni ale prawo jest jakie jest i pozwala na tego typu oszustwa i tyle. Kto rozumie technologię wie dlaczego tak jest.
AE |
Lobby energetyczne przemawia za tym żeby nie budować żadnych elektrowni. Bardzo mocno wywindowali ceny energii elektrycznej , aby co niektórzy mieli wypłaty co miesiąc na poziomie wygranej w totolotka.
wroclaw poludie |
te wpisy to ci specjalisci, a w ktorym tygodniu uruchomiono?
wroclaw poludie |
te wpisy to ci specjalisci, a w ktorym tygodniu uruchomiono?
jam |
Papierowe oszczędności, jak można pisac o tysiącach złotych w kieszeni nie zestawiając tego z kosztami montażu. Realnie instalacja zwróci im się najwcześniej po 10 latach.
zly |
Mi zdobywali dotacje... specjalisci energatyczni.... specjalisci od czegos innego

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...