Fortum uruchamia farmę fotowoltaiczną o mocy 100 MW

Fortum uruchamia farmę fotowoltaiczną o mocy 100 MW
Fot. Fortum
REKLAMA

Fortum podłączyło do sieci elektroenergetycznej elektrownię słoneczną o mocy 100 MW w parku solarnym Pavagada, w Indiach. Dzięki temu zdolności produkcyjne Fortum w segmencie energii słonecznej w Indiach uległy podwojeniu z 85 MW do 185 MW. To czwarty i jak dotychczas największy projekt solarny Fortum w Indiach.

W kwietniu 2016 roku Fortum złożyło ofertę w aukcji na 100 MW z ogólnej wielkości mocy 500 MW wystawionych na aukcji. Oferta obejmowała stałą taryfę w wysokości 4,79 INR/kWh na okres 25. lat. Przeliczając po kursie PLN/IRN, to stawka wynosząca 0,27 PLN/kWh.

Elektrownia Fortum o mocy 100 MW jest pierwszą instalacją w parku solarnym Pavagada, która osiągnęła swoją pełną moc i została podłączona do sieci elektroenergetycznej.

W perspektywie długoterminowej Fortum planuje przeznaczyć na realizację projektów solarnych w Indiach od 200 do 400 mln euro.

Zgodnie ze swoją strategią Fortum zamierza zbudować portfolio instalacji słonecznych i wiatrowych o mocy liczonej w gigawatach. Jak zaznacza fiński koncern, jego ambicją jest dokonywanie "selektywnych inwestycji w instalacje wytwarzające energię odnawialną w oparciu o kompetencje i techniczny know-how firmy".

W tym roku fiński koncern jest szczególnie aktywny na rynku OZE w Rosji. Po skutecznym złożeniu w rosyjskich aukcjach ofert na farmy wiatrowe o mocy nawet 1 GW, Finowie przejęli tam kilka aktrakcyjnych projektów PV. 

W listopadzie Fortum podpisało umowę skutkującą nabyciem w Rosji trzech elektrowni solarnych o łącznej mocy 35 MW. Do tych projektów przypisana jest niezwykle atrakcyjna stawka za sprzedaż energii. Więcej na ten temat w artykule: Fortum przejmuje farmy PV. 430 EUR/MWh.

Fortum zatrudnia około 9 tys. pracowników w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji, Polsce i Indiach. W 2016 roku przychody fińskiego koncernu wyniosły 3,6 mld EUR. Obecnie około 62 proc. energii elektrycznej Fortum wytwarza bez emisji CO2. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1MW

Sprzedam spółkę celową, projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW wraz z pozwoleniem na budowę oraz czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...