Karaibska wyspa bliska 100 proc. energii ze słońca

Karaibska wyspa bliska 100 proc. energii ze słońca
Farma fotowoltaiczna na wyspie Sint Estatius. Fot. SMA
REKLAMA

Należąca do Holandii wyspa Sint Eustatius jest obecnie zasilana w ciągu dni i wieczorów wyłącznie energią pochodzącą z fotowoltaiki. Jej niewykorzystane nadwyżki są magazynowane i konsumowane, gdy nie świeci słońce. Generatory diesla, które wcześniej były podstawowym źródłem energii na karaibskiej wyspie, teraz dostarczają energię tylko w nocy.

Niemiecka firma SMA, która odpowiadała na realizację projektu bazującego na fotowoltaice i magazynach energii na Sint Eustatius, informuje, że na skutek ostatnich inwestycji w bazujący na fotowoltaice system elektroenergetyczny, karaibska wyspa stała się niemal niezależna od energii pochodzącej z paliw kopalnych – w tym przypadku ropy, która była wcześniej głównym źródłem energii. W międzyczasie, po instalacji pierwszych elektrowni fotowoltaicznych, generatory na ropę stanowiły element układu hybrydowego i współpracowały z PV.

Teraz generatory diesla nie są już używane. Na osiągnięcie takiego stanu na Sint Eustatius pozwoliło podwojenie mocy instalacji fotowoltaicznych do 4,15 MW oraz pojemności magazynów energii do 5,9 MWh.

Dzięki inwestycji w fotowoltaikę i magazyny energii lokalny dostawca energii Statia Utility Company (STUCO) ma oszczędzać rocznie około 1,7 mln litrów ropy. Tyle wcześniej zużywano, aby zaspokoić zapotrzebowanie generowane przez około 4 tys. mieszkańców wyspy.

Dodatkowo do atmosfery nie trafia – jak wcześniej – rocznie około 4,5 tys. ton CO2.

SMA, które odpowiadało za dostarczenie i skonfigurowanie inwerterów i magazynów energii, informuje, że system energetyczny na Sint Eustatius reaguje na fluktuacje generacji z PV w czasie milisekund, wykorzystując magazyny energii, które dodatkowo gromadzą energię na porę wieczorną.

Generatory diesla są całkowicie wyłączone w ciągu dnia. Inwertery bateryjne stabilizują częstotliwość i utrzymują rezerwę mocy, zapewniając stabilne dostawy energii, cały czas zgodne z europejską jakością – komentuje Fabian Jochem ze spółki SMA Sunbelt Energy.

Inwestycja została sfinansowana przez rząd Holandii.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Ruszyły dotacje do 90% na wózki widłowe dla firm.

Ruszyły dotacje do 90% dla mikro firm, do 80% dla małych na prewencję przedwypadkową. Katalog możliw czytaj dalej...

Sprzedam 4,25ha pod farmę foto , projekt, pozwolenie na budowę , wszystkie uzgodniena

Do sprzedaży/wydzierżawienia - 4,25ha w woj. podkarpackim , 6km od Tarnobrzega , z projektem farmy czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW 100m. wieża

Turbiny do demontażu na przełomie lipca-sierpnia. manufakturaenergii@gmail.com +48 690 984 216 czytaj dalej...

sprzedam grupę elektrociepłowni 8700 MWh/rok

Sprzedaż udziałów w spółce celowej, operatora projektu w wysokości do ustalenia z inwestorem. Inwest czytaj dalej...