Karaibska wyspa bliska 100 proc. energii ze słońca

Karaibska wyspa bliska 100 proc. energii ze słońca
Farma fotowoltaiczna na wyspie Sint Estatius. Fot. SMA
REKLAMA

Należąca do Holandii wyspa Sint Eustatius jest obecnie zasilana w ciągu dni i wieczorów wyłącznie energią pochodzącą z fotowoltaiki. Jej niewykorzystane nadwyżki są magazynowane i konsumowane, gdy nie świeci słońce. Generatory diesla, które wcześniej były podstawowym źródłem energii na karaibskiej wyspie, teraz dostarczają energię tylko w nocy.

Niemiecka firma SMA, która odpowiadała na realizację projektu bazującego na fotowoltaice i magazynach energii na Sint Eustatius, informuje, że na skutek ostatnich inwestycji w bazujący na fotowoltaice system elektroenergetyczny, karaibska wyspa stała się niemal niezależna od energii pochodzącej z paliw kopalnych – w tym przypadku ropy, która była wcześniej głównym źródłem energii. W międzyczasie, po instalacji pierwszych elektrowni fotowoltaicznych, generatory na ropę stanowiły element układu hybrydowego i współpracowały z PV.

Teraz generatory diesla nie są już używane. Na osiągnięcie takiego stanu na Sint Eustatius pozwoliło podwojenie mocy instalacji fotowoltaicznych do 4,15 MW oraz pojemności magazynów energii do 5,9 MWh.

Dzięki inwestycji w fotowoltaikę i magazyny energii lokalny dostawca energii Statia Utility Company (STUCO) ma oszczędzać rocznie około 1,7 mln litrów ropy. Tyle wcześniej zużywano, aby zaspokoić zapotrzebowanie generowane przez około 4 tys. mieszkańców wyspy.

Dodatkowo do atmosfery nie trafia – jak wcześniej – rocznie około 4,5 tys. ton CO2.

SMA, które odpowiadało za dostarczenie i skonfigurowanie inwerterów i magazynów energii, informuje, że system energetyczny na Sint Eustatius reaguje na fluktuacje generacji z PV w czasie milisekund, wykorzystując magazyny energii, które dodatkowo gromadzą energię na porę wieczorną.

Generatory diesla są całkowicie wyłączone w ciągu dnia. Inwertery bateryjne stabilizują częstotliwość i utrzymują rezerwę mocy, zapewniając stabilne dostawy energii, cały czas zgodne z europejską jakością – komentuje Fabian Jochem ze spółki SMA Sunbelt Energy.

Inwestycja została sfinansowana przez rząd Holandii.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...