Na dachach wrocławskich wieżowców pojawiło się 3 tys. paneli PV

Na dachach wrocławskich wieżowców pojawiło się 3 tys. paneli PV
Fot. Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe
REKLAMA

We Wrocławiu na blokach mieszkalnych, którymi zarządza Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe, pojawiło się prawie trzy tysiące modułów fotowoltaicznych. Ich realizacja to efekt  dofinansowania przyznanego z zakończonego już programu Prosument.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe uruchamia – jak to określono w informacji wysłanej do Gramwzielone.pl – „rozproszoną elektrownię słoneczną” składającą się z instalacji fotowoltaicznych, które powstały na 35 blokach mieszkalnych. Łączna powierzchnia dachów, które wykorzystano pod panele fotowoltaiczne, sięga 0,5 hektara.

Tą inwestycję można z pewnością uznać za bezprecedensową na skalę Polski – nie tylko ze względu na jej rozmiar, ale także z uwagi na fakt, że fotowoltaikę zamontowano na budynkach wielorodzinnych, co nadal jest w naszym kraju rzadkością.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe, która nadzorowała realizację tego projektu, wylicza, że wszystkie instalacje fotowoltaiczne będą produkować energię w ilości 700 MWh rocznie, a z energii słonecznej ma skorzystać 15 tys. Wrocławian – mieszkańców bloków, na których zamontowano fotowoltaikę – w tym przypadku produkującą energię na cele oświetlenia części wspólnych budynków, zasilenia wind, hydroforni i innych urządzeń elektrycznych w budynkach.

Uruchomienie produkcji energii słonecznej ma się przełożyć na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery o 600 ton w skali roku. Jak wylicza Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe, tyle odpowiada asymilacji tego gazu cieplarnianego przez około 150 ha lasu, czyli przez około 50 tys. drzew

Cała inwestycja kosztowała około 4,2 mln zł. Wrocławska spółdzielnia wykorzystała w celu pokrycia kosztów dofinansowanie z zakończonego już przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogólnopolskiego programu Prosument, który na terenie województwa dolnośląskiego był realizowany przy współudziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

W ramach programu Prosument na realizację 35 instalacji fotowoltaicznych na dachach wrocławskich wieżowców przyznano 2,5 mln zł w formie pożyczki udzielonej na preferencyjnych warunkach, a także 1,7 mln zł w formie dotacji. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ENRGY |
No oby nie zwiało, bo na wysokosci >30m może nieźle zawiać a producenci często ograniczają max. wysokość stosowania systemu balastowego do 20m. Pytanie czy ktoś sprawdził...
MlaskaczWaflami |
Widziałem projekt fotowoltaiki na dachu szkoły, było tam dosyć sporo obliczeń, nawet wiatrowe robili. Tak więc jak w przypadku szkoły ktoś się tak wysilił, to pewnie przy tych wysokich blokach mogło być podobnie.
TTTT |
Przy dofinansowaniu projekty realizują firmy, które sporo już instalacji robiły. Ważniejsze jest pytanie co się dzieje z prądem, który nie jest na bieżąco konsumowany. Niby program prosument ... ale czy to oznacza opusty dla spółdzielni ? Jeśli tak to extra.
Entuz |
Podobno wykonawca TALO ENERGY specjalizuje się w takich instalacjach. Na zebraniu przed wykonaniem instalacji w naszej spółdzielni pokazywali nam dokładne kalkulacje wiatrowe. Z tego co mówili sa jedyni na rynku Polskich, którzy robią instlacje balastowe na takich wysokościach.
Zibi |
Jest to jedyna tak duża instalacja we Wrocku. Części wspólne są zasilane energią odnawialną, taryfa G więc prosument w myśl ustawy działa. Dziwne, że nic nie wspominają o wykonawcy, trzeba być kozakiem aby zrobić taką instalacje bez wkręcania się w dach.
Energetyk |
Mieliśmy we Wrocławiu już 3 orkany w tym jeden 140 km/h. Nie było słychać o latających panelach tak jak przy innych instalacjach w Polsce. Jeżeli system sprawdził sie w takich warunkach mieszkańcy nie powinni się martwic. Można jedynie pogratulować
Paweł |
Tak jak Panowie słusznie zauważyliście, aby zastosować system balastowy na tej wysokości potrzeba czegoś więcej niż założeń. Nasz system jest PEWNY i SPRAWDZONY. Potwierdzony KAŻDORAZOWO certyfikatem "POPRAWNOŚCI MONTAŻU" I JEDYNY TAKI W EUROPIE. Zainteresowanych wykonywaniem takich instalacji zapraszam do kontaktu: www.taloenergy.pl
ENRGY |
Panowie nie było moim założeniem sianie fermentu :) po prostu temat niezabezpieczonych instalacji często się pojawia. Jeśli było obliczone, dobrze dociążone, są windbrekery i nie ma więcej niż 15-20 stopni nachylenia to nie powinno być problemu))
Ubezpieczyciel |
Ciekawe z jakich powodów wykonawca zmienił nazwę firmy, pod którą realizuje swoje projekty? Już raz zbudował we Wrocławiu instalację PV dla spółdzielni mieszkaniowej, ale po pewnym czasie pojawił się problem z rozszczelnianiem modułów, a w trakcie postępowania likwidacji szkody przez ubezpieczyciela, okazało się że zostały zainstalowane zupełnie inne moduły niź zadeklarował wykonawca. To Polska właśnie...

Giełda OZE

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...