Na dachach wrocławskich wieżowców pojawiło się 3 tys. paneli PV

Na dachach wrocławskich wieżowców pojawiło się 3 tys. paneli PV
Fot. Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe
REKLAMA

We Wrocławiu na blokach mieszkalnych, którymi zarządza Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe, pojawiło się prawie trzy tysiące modułów fotowoltaicznych. Ich realizacja to efekt  dofinansowania przyznanego z zakończonego już programu Prosument.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe uruchamia – jak to określono w informacji wysłanej do Gramwzielone.pl – „rozproszoną elektrownię słoneczną” składającą się z instalacji fotowoltaicznych, które powstały na 35 blokach mieszkalnych. Łączna powierzchnia dachów, które wykorzystano pod panele fotowoltaiczne, sięga 0,5 hektara.

Tą inwestycję można z pewnością uznać za bezprecedensową na skalę Polski – nie tylko ze względu na jej rozmiar, ale także z uwagi na fakt, że fotowoltaikę zamontowano na budynkach wielorodzinnych, co nadal jest w naszym kraju rzadkością.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe, która nadzorowała realizację tego projektu, wylicza, że wszystkie instalacje fotowoltaiczne będą produkować energię w ilości 700 MWh rocznie, a z energii słonecznej ma skorzystać 15 tys. Wrocławian – mieszkańców bloków, na których zamontowano fotowoltaikę – w tym przypadku produkującą energię na cele oświetlenia części wspólnych budynków, zasilenia wind, hydroforni i innych urządzeń elektrycznych w budynkach.

Uruchomienie produkcji energii słonecznej ma się przełożyć na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery o 600 ton w skali roku. Jak wylicza Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe, tyle odpowiada asymilacji tego gazu cieplarnianego przez około 150 ha lasu, czyli przez około 50 tys. drzew

Cała inwestycja kosztowała około 4,2 mln zł. Wrocławska spółdzielnia wykorzystała w celu pokrycia kosztów dofinansowanie z zakończonego już przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogólnopolskiego programu Prosument, który na terenie województwa dolnośląskiego był realizowany przy współudziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

W ramach programu Prosument na realizację 35 instalacji fotowoltaicznych na dachach wrocławskich wieżowców przyznano 2,5 mln zł w formie pożyczki udzielonej na preferencyjnych warunkach, a także 1,7 mln zł w formie dotacji. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ENRGY |
No oby nie zwiało, bo na wysokosci >30m może nieźle zawiać a producenci często ograniczają max. wysokość stosowania systemu balastowego do 20m. Pytanie czy ktoś sprawdził...
MlaskaczWaflami |
Widziałem projekt fotowoltaiki na dachu szkoły, było tam dosyć sporo obliczeń, nawet wiatrowe robili. Tak więc jak w przypadku szkoły ktoś się tak wysilił, to pewnie przy tych wysokich blokach mogło być podobnie.
TTTT |
Przy dofinansowaniu projekty realizują firmy, które sporo już instalacji robiły. Ważniejsze jest pytanie co się dzieje z prądem, który nie jest na bieżąco konsumowany. Niby program prosument ... ale czy to oznacza opusty dla spółdzielni ? Jeśli tak to extra.
Entuz |
Podobno wykonawca TALO ENERGY specjalizuje się w takich instalacjach. Na zebraniu przed wykonaniem instalacji w naszej spółdzielni pokazywali nam dokładne kalkulacje wiatrowe. Z tego co mówili sa jedyni na rynku Polskich, którzy robią instlacje balastowe na takich wysokościach.
Zibi |
Jest to jedyna tak duża instalacja we Wrocku. Części wspólne są zasilane energią odnawialną, taryfa G więc prosument w myśl ustawy działa. Dziwne, że nic nie wspominają o wykonawcy, trzeba być kozakiem aby zrobić taką instalacje bez wkręcania się w dach.
Energetyk |
Mieliśmy we Wrocławiu już 3 orkany w tym jeden 140 km/h. Nie było słychać o latających panelach tak jak przy innych instalacjach w Polsce. Jeżeli system sprawdził sie w takich warunkach mieszkańcy nie powinni się martwic. Można jedynie pogratulować
Paweł |
Tak jak Panowie słusznie zauważyliście, aby zastosować system balastowy na tej wysokości potrzeba czegoś więcej niż założeń. Nasz system jest PEWNY i SPRAWDZONY. Potwierdzony KAŻDORAZOWO certyfikatem "POPRAWNOŚCI MONTAŻU" I JEDYNY TAKI W EUROPIE. Zainteresowanych wykonywaniem takich instalacji zapraszam do kontaktu: www.taloenergy.pl
ENRGY |
Panowie nie było moim założeniem sianie fermentu :) po prostu temat niezabezpieczonych instalacji często się pojawia. Jeśli było obliczone, dobrze dociążone, są windbrekery i nie ma więcej niż 15-20 stopni nachylenia to nie powinno być problemu))
Ubezpieczyciel |
Ciekawe z jakich powodów wykonawca zmienił nazwę firmy, pod którą realizuje swoje projekty? Już raz zbudował we Wrocławiu instalację PV dla spółdzielni mieszkaniowej, ale po pewnym czasie pojawił się problem z rozszczelnianiem modułów, a w trakcie postępowania likwidacji szkody przez ubezpieczyciela, okazało się że zostały zainstalowane zupełnie inne moduły niź zadeklarował wykonawca. To Polska właśnie...

Giełda OZE

Szukamy działek do wydzierżawienia pod farmy PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Sprzedam projekt instalacji PV o mocy 0,99 MW, lokalizacja woj. lubelskie.

Sprzedam projekt instalacji PV o mocy 0,99 MW, lokalizacja woj. lubelskie. Projekt z pełną dokument czytaj dalej...

Sprzedam dokumentację Pnb elektrowni PV z wygraną aukcją

Sprzedam pełną dokumentację wraz z wygraną aukcją (394 zł.) na budowę elektrowni PV o mocy 0,5 MW. czytaj dalej...

Vestasy V-80, Enercon E-82, DeWind 6

- Enercon E82/3000kW, 82m lopaty - Vestasy V-80, 2000kW, 100m wieza - DeWind 6/1250kW, wys.91m, 64 czytaj dalej...