EDF sprzedał aktywa w Polsce, ogłasza wielkie plany w PV

EDF sprzedał aktywa w Polsce, ogłasza wielkie plany w PV
Fot. EDF
REKLAMA

Francuski koncern energetyczny EDF w ubiegłym miesiącu sfinalizował sprzedaż większej części swojej, bazującej na węglu infrastruktury energetycznej w naszym kraju. Teraz Francuzi, którzy już wcześniej mocno inwestowali w OZE, ogłosili wielki plan inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne.

Dzięki sprzedaży za 4,27 mld zł części swoich polskich aktywów EDF Polskiej Grupie Energetycznej, francuski koncern zyskał środki na nowe inwestycje, które w dużej mierze realizuje w obszarze odnawialnych źródeł energii.

W roku 2015 EDF wyznaczył cel zwiększenia swojego potencjału w OZE z około 28 GW do 50 GW do roku 2030. Inwestycję w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne Francuzi realizowali dotąd m.in. w USA, Ameryce Południowej czy krajach arabskich.

Obecnie EDF posiada znajdujące się w ośmiu krajach elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 918 MW, a kolejne 330 MW jest w trakcie budowy. Największa uruchomiona dotąd farma fotowoltaiczna EDF ma moc 115 MW i znajduje się w Toul-Rosières na północnym wschodzie Francji. Ta inwestycja została zrealizowana w roku 2012 i kosztowała około 430 mln euro.

Teraz szef francuskiego koncernu Jean-Bernard Lévy poinformował, że w latach 2020-2035 spółka EDF Energies Nouvelles zbuduje elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 30 GW. To czterokrotnie więcej niż wynosi obecny potencjał fotowotlaiki we Francji, szacowany na około 7,7 GW. Wszystkie instalacje mają powstać właśnie w tym kraju.

Planowane przez EDF elektrownie fotowoltaiczne mają powstać m.in. przy elektrowniach jądrowych, na terenach poprzemysłowych, wysypiskach odpadów, ale także na zbiornikach wodnych przy należących do francuskiej grupy elektrowniach wodnych.

Inwestycjom w farmy fotowoltaiczne we Francji sprzyja zresztą długofalowa i konsekwentnie realizowana strategia wspierania tej technologii w ramach rządowego programu, który wdrożył i zaplanował na wiele lat poprzedni rząd Francois Hollande, a którego realizację kontynuuje obecny rząd Emmanuela Macrona.

Oprócz osobnych aukcji dla większych dachowych projektów fotowoltaicznych Paryż organizuje aukcje dla naziemnych farm fotowoltaicznych. W tym przypadku cel na lata 2017-2020 to objęcie tym systemem rozliczeń projektów o mocy 3 GW.

W ostatniej aukcji dla gruntowych farm PV średnia cena dla zwycięskich projektów wyniosła 63,9 EUR/MWh. Dla projektów w przedziale 5-17 MW średnia była jeszcze niższa, spadając do 55,5 EUR/MWh.

Do 2023 r. Francja ma zwiększyć łączną moc systemów PV, zgodnie z planem nakreślonym przez Paryż, do 20,2 GW. Cel Francji na 2020 r. to zwiększenie produkcji zielonej energii do 23 proc. krajowego zapotrzebowania.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Szyszko |
EDF najpierw musi pokryć gigantyczne straty
ENRGY |
@Szyszko: jakie straty? Planowany EBITDA EDF za 2017 to 14 mld EUR. Straty to czekają polską energetykę za 10 lat jak OZE bedzie grubo poniżej grid-parity
alladyn-solar-batt |
Szyszko po prostu wyznaje, że w wyniku doradztwa jego autorstwa EDF poniosło straty (o czym mu przecież wiadomo) - to teraz jak poprzednicy , którym Szyszko doradzał - EDF musi pokryć straty...
gospodarz |
Do Szyszko. EDF wyprzedaje swoje aktywa, bo widzi te całe dziadostwo w Polsce. Widzi tych wszystkich popaprańców pisowskich jak zatapiają swój kraj i woli patrzeć na to z boku. Najgorsze jest to że za parę lat będziemy płakać i bulić za tych Szyszów Tchórzewskich.
AST |
Każdy ma prawo tu się wypowiadać ale nie powinien mieć prawa do wulgaryzmu i chamstwa. Internet wprowadzono by ludzie się wzajemnie uczyli a nie degradowali umysłowo. To tyle na temat tego, co wielu z nas czyta. Zostawcie PiS i PO na boku. Oceniajmy tych konkretnie, co podejmują decyzje lub po prostu łamią. Tyle na ten temat.We Francji jest inne nasłonecznienie i tym samym inna wydajność energetyczna ogniw i dlatego tam jest sens inwestować w PV. Naszym problemem od wieków jest głupota.
sol |
@AST. Zgadzam się, że dyskusja powinna pozbawiona być chamskich wypowiedzi i wszyscy powinniśmy to zjawisko zwalczać A teraz odniosę się do drugiej części Twojej wypowiedzi. "Największa uruchomiona dotąd farma fotowoltaiczna EDF ma moc 115 MW i znajduje się w Toul-Rosières na północnym wschodzie Francji. " Akurat ta farma znajduje się na szerokości geograficznej Sanoka. 85% Niemiec odpowiada szerokości geograficznej Polski i mają 42 GW zamontowane w PV. Nasłonecznienie jest na podobnym poziomie. Decyzja EDF miała inne podłoże.
pros |
Sprzedali i są szczęśliwi że jakiś frajer jeszcze kupił węglowego trupa, na którym się przejedzie za parę lat...

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...