Niemiecki rynek PV poprawi w tym roku wynik, ale nieznacznie

Niemiecki rynek PV poprawi w tym roku wynik, ale nieznacznie
Conergy press
REKLAMA

W tym roku Niemcy powinni przyłączyć do sieci elektrownie fotowoltaiczne o mocy ponad 1,5 GW. Na taki, całoroczny wynik wskazują dane z rynku niemieckiego za pierwsze dziesięć miesięcy tego roku. W październiku nasi zachodni sąsiedzi przyłączyli do sieci instalacje fotowoltaiczne o mocy niemal 150 MW.

Federalna agencja Bundesnetzagentur podaje, że w październiku w Niemczech zarejestrowano systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 148,9 MW.

W tym za 39,4 MW odpowiadają inwestycje w 15 naziemnych systemów fotowoltaicznych, z których część powstała dzięki wygranym aukcjom, w przypadku których ostatnio notowane ceny za energię zbliżają się do poziomu wynoszącego już tylko około 0,05 EUR/kWh.

Pozostała część, 109,4 MW, to ponad 6,1 tys. instalacji dachowych, które Niemcy podłączyli do sieci w październiku i które kwalifikują się do wsparcia w ramach systemu taryf gwarantowanych.

Stawki taryf gwarantowanych, którym zgodnie z aktualną wersją niemieckiej ustawy o OZE będą mogły podlegać systemy fotowoltaiczne o jednostkowej mocy do 750 kW, nie są redukowane już od kilku miesięcy. Ostatnia miesięczna redukcja taryf, o 0,25 proc., nastąpiła z początkiem lipca br.

Taryfy gwarantowane, czyli stawki przysługujące za wprowadzanie energii do sieci, dla aktualnie oddawanych do użytku dachowych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW wynoszą 0,122 EUR/MWh, dla instalacji o mocy do 40 kW – 0,118 EUR/MWh, dla instalacji o mocy do 100 kW – 0,106 EUR/kWh. Dla pozostałych instalacji o mocy do 100 kW stawka wynosi 0,084 EUR/kWh.

W alternatywnym systemie premii w modelu sprzedaży bezpośredniej, który jest obowiązkowy w przypadku instalacji PV o mocy ponad 100 kW, ale nieprzekraczającej 750 kW, taryfy wynoszą od 0,088 EUR/kWh do 0,126 EUR/kWh – w zależności od wielkości instalacji.

W ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku Niemcy przyłączyli do sieci instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy około 1,46 GW, a łączny potencjał elektrowni fotowoltaicznych wzrósł w Niemczech do 42,7 GW.

Jeśli dynamika przyłączania instalacji PV, którą notowano w Niemczech w ostatnich miesiącach, zostanie utrzymana, wówczas wynik za cały 2017 r. powinien przekroczyć 1,5 GW, czyli poziom, który największy rynek fotowoltaiczny w Europie notował w latach 2015-16.

Obecnie do niemieckiego systemu wsparcia dla OZE wchodzą pierwsze instalacje fotowoltaiczne realizowane na dachach budynków wielorodzinnych, z których produkowana energia może być sprzedawana bezpośrednio mieszkańcom tych budynków, przy premii oferowanej przez niemieckie władze.

W październiku do modelu rozliczeń, którego zgodność z unijnymi zasadami pomocy publicznej Komisja Europejska zatwierdziła zaledwie w ubiegłym miesiącu, weszło 5 nowych instalacji, a od lipca – kiedy przyjęto nowe prawo – pojawiły się już 24 tego rodzaju instalacje PV, których łączna moc wynosi 464,9 kW. Więcej o tym nowatorskim modelu rozliczeń w artykule: KE akceptuje system wsparcia dla PV na budynkach wielorodzinnych.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...