Fraunhofer: agrofotowoltaika się opłaca

Fraunhofer: agrofotowoltaika się opłaca
Fot. Fraunhofer ISE

Agrofotowoltaika takim terminem Fraunhofer ISE określił jednoczesne wykorzystanie ziemi pod uprawy rolne i do produkcji energii słonecznej znacząco zwiększa korzyści z wykorzystania dostępnych gruntów. Niemiecki instytut te korzyści policzył na pilotażowym projekcie.

Jak zwraca uwagę Fraunhofer ISE, do tej pory nie łączono wykorzystania gruntów do produkcji rolnej oraz wytwarzania energii słonecznej. Tymczasem, jak podkreśla niemiecki instytut, podwójne wykorzystanie gruntów zmniejsza konkurencję o tereny, a jednocześnie daje rolnikom dodatkowe źródło dochodów.

Niemiecki instytut sprawdził korzyści z wykorzystania „agrofotowoltaiki” w pilotażowym projekcie zrealizowanym w jednym z gospodarstw rolnych nad Jeziorem Bodeński, gdzie na terenie trzech hektarów, zajętym pod uprawy rolne, zamontowano moduły fotowoltaiczne.

REKLAMA

Fraunhofer ISE we współpracy z naukowcami z uniwersytetu w Hohenheim sprawdził, jak zainstalowanie nad polami uprawnymi modułów fotowoltaicznych wpłynęło na zbiory hodowanych pod nimi zbóż i warzyw.

W projekcie wykorzystano dwustronne moduły fotowoltaiczne typu szyba-szyba, które zamontowano w orientacji wschód-zachód, na wysokości 5 metrów. Rzędy modułów ustawiono w odpowiednich odległościach, aby w ten sposób zapewnić uprawom odpowiednie nasłonecznienie.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Fraunhofer ISE, zbiory koniczyny z terenu, na którym umieszczono panele fotowoltaiczne, były mniejsze niż z analogicznego terenu niezasłoniętego przez panele, ale tylko 5,3 proc. Wyższe straty na poziomie 18-19 proc. odnotowano natomiast w przypadku zbioru pomidorów, pszenicy i selera.

REKLAMA

W projekcie wykorzystano instalację fotowoltaiczną o mocy 194 kW, która jest w stanie wyprodukować w skali roku energię odpowiadającą zapotrzebowaniu 62 czteroosobowych, niemieckich gospodarstw domowych. W ciągu 12 miesięcy od uruchomienia ta instalacja wyprodukowała 1,266 MWh w przeliczeniu na zainstalowany kW.

Jak wykorzystano wyprodukowaną energię? W 40-procentach do naładowania pojazdów i urządzeń elektrycznych oraz zasilenia procesu przetwarzania zbiorów. Nadwyżka energii była sprzedawana do lokalnego operatora Elektrizitätswerke Schönau, który w swoim miksie energii bazuje w 100-procentach na źródłach odnawialnych.

W projekcie wykorzystano dwustronne moduły, aby w ten sposób zwiększyć uzyski energii. – Przy sprzyjających warunkach, np. przy występowaniu pokrywy śnieżnej, możliwe jest zwiększenie uzysków energii nawet o 25 proc. – zapewnia niemiecki instytut.

Naukowcy pracujący przy projekcie zaznaczają, że potrzebne są kolejne projekty z wykorzystaniem innych upraw, dzięki którym zostanie wypracowany optymalny model wykorzystania „agrofotowoltaiki”. 

red. gramwzielone.pl