Belgijski sąd podtrzymał opłatę dla prosumentów

Belgijski sąd podtrzymał opłatę dla prosumentów
Fot. FuFuWolf, flickr cc
REKLAMA

W ubiegłym tygodniu sąd apelacyjny w Brukseli uznał za zasadne opłaty za korzystanie z sieci, którymi obarczani są prosumenci z regionu Flandrii.

Dodatkową, coroczną opłatę dla prosumentów posiadających działające w systemie net-meteringu domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy do 10 kW rząd Flandrii wprowadził w 2015 r. Opłata jest stała, a jej wysokość jest ustalana w oparciu o moc falownika. Jej przeciętna wysokość to ok. 90 euro/kW.

Sprawę dodatkowego obciążenia prosumentów do sądu apelacyjnego w Brukseli zgłosiła jedna z lokalnych firm instalujących fotowoltaikę oraz kilku prosumentów.

W odpowiedzi na decyzję sądu lokalny regulator rynku energii VREG zapowiedział utrzymanie opłaty za korzystanie z sieci również na lata 2017-20.

VREG zaznacza, że belgijski sąd rozpatruje jeszcze jedną skargę na dodatkowe opłaty, które muszą ponosić prosumenci. Na razie ta sprawa nie znalazła jeszcze swojego finału.

Lokalna branża solarna liczy na usunięcie dodatkowej opłaty dla prosumentów wraz z przyjęciem nowych zasad taryfowania, co ma nastąpić w roku 2020.

Flandryjski system net-meteringu obejmuje instalacje OZE o mocy nieprzekraczającej 10 kW – nie tylko fotowoltaiczne, ale również wiatrowe, geotermalne, biogazowe, wodne i biomasowe.

Nadwyżki energii, które z takich instalacji trafiają do sieci, automatycznie pomniejszają stan licznika pokazującego zużycie energii u odbiorcy będącego jednocześnie producentem energii. W przypadku, gdy właściciel mikroinstalacji wprowadzi do sieci w danym okresie więcej energii niż pobrał, tak wygenerowana nadwyżka przepada.

Prosumenci z Flandrii mogą liczyć ponadto na ułatwienia w procesie inwestycyjnym. W przypadku instalacji o mocy do 10 kW koszt przyłączenia oraz instalacji odpowiednich urządzeń pomiarowych pokrywa operator, podczas gdy inwestorzy planujący instalację większych systemów OZE o mocy ponad 10 kW muszą składać wniosek o dedykowany licznik lub osobny punkt przyłączenia.

Produkcja energii z większych instalacji OZE jest objęta we Flandrii systemem zielonych certyfikatów, przy czym wartość wynagrodzenia przysługującego z tego tytułu różni się w zależności od technologii produkcji energii. Podobnie jak w polskim systemie certyfikatów, do zakupu odpowiedniej ilości certyfikatów zobowiązani są sprzedawcy energii, którzy przenoszą powstałe w ten sposób koszty na rachunki odbiorców.

Podobną opłatę prosumencką, jaka jest stosowana we Flandrii, w roku 2020 chce wprowadzić regulator w drugim belgijskim regionie autonomicznym. W Walonii jej wysokość ma sięgać od 330 euro do 560 euro rocznie – w zależności od wielkości instalacji i jej lokalizacji.

W ubiegłym roku potencjał fotowoltaiki w Belgii zwiększył się o 170 MW. To więcej aż o 70 proc. w porównaniu do wyniku za rok 2015. Na zainstalowany w ubiegłym roku potencjał fotowoltaiki na poziomie 170 MW złożyło się około 25 tys. instalacji fotowoltaicznych, z czego systemy do 10 kW stanowiły 61 proc. zainstalowanych w 2016 r. mocy w belgijskiej fotowoltaice.

Na koniec 2016 r. w Belgii działały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 3,423 GW, z czego we Flandrii – 2,451 GW, w Walonii 916 MW, a w regionie Brukseli 56 MW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (15)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Polecam wszystkim twierdzącym że to w Polsce ktoś rzekomo zwalcza oze
sol |
@MojaPV. W Polsce istnieje bardzo silne lobby zwalczające rozwój energetyki opartej na OZE. Przecież to widać gołym okiem. Ale wracając do artykułu, sąd stwierdził że prosumenci powinni wnosić opłaty za korzystanie z infrastruktury przesyłowej. I nic ponadto. Nie widzę tu zwalczania OZE. Poniżej "zwalczanie OZE" w Belgii z gramwzielone z 23.11.2017 r. http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/28974/kluczowa-inwestycja-dla-belgijskiego-offshore. Przeczytaj to, przemyśl i dopiero coś napisz.
pv |
@MojaPV ty dalej swoje. A w Ameryce biją murzynów. Typowa wschodnia pisowska mentalność
ElektrowniaPV |
@sol ty tak na poważnie? wyobraź sobie, że cos takiego wchodzi w Polsce :) - gdybyś napisał że "przeciez prosumenci powinni wnosić opłaty za korzystanie z infrastruktury przesyłowej" zostałbyś nazwany psem i zmieszany z błotem :)
sol |
@ElektrowniaPV. Właśnie tak było, zostałem sponiewierany, ponieważ jestem realistą i uznałem, że 20-30% opłata za energię po rabacie jest czymś w rodzaju składki na koszty funkcjonowania systemu prosumenckiego. I to się bardzo wielu osobom nie podobało. A nie można jednocześnie mieć ciasteczka i je zjeść.
MojaPV |
@sol jeśli tak pisałeś to zwracam honor. Natomiast co do lobbies to one istnieją i działają w obie strony - tak jest i zawsz będzie.
sol |
@MojaPV. Ideologię trzeba odróżnić od realiów. I tego się trzymajmy.
mwa |
@sol A możesz opisać jakieś przejawy działania tego bardzo silnego lobby zwalczającego OZE?
sol |
@mwa. Oczywiście, że mogę. Ale ponieważ jestem osobą prywatną i nie mam czasu na takie analizy, a temat jest dość duży, to odsyłam Cię do np. IEO, Green Peace, ClientEarth i itd. I tam się wszystkiego dowiesz. Pozdrowienia.
sol |
@mwa. Trochę uściślę. Ci którym OZE nie pasuje to ci wszyscy którzy nie chcą rozwoju kraju, nie chcą by nasz kraj stanął w szeregu najlepiej rozwiniętych krajów świata, ci wszyscy którzy chcą nas uzależnić od paliw kopalnych i nie biorą pod uwagę że one kiedyś się skończą, to ci którzy spychają nasz kraj do poziomu odbiorcy technologii i jej powielania a nie tworzenia. Szczegóły możesz znaleźć w mediach. I to jest to lobby. I każdy patriota , każdy Polak powinien z nim walczyć w imię przyszłości naszej ojczyzny.
ElektrowniaPV |
@sol To jest demagogia. Utożsamianie patriotyzmu z tym o czym piszesz to wręcz patologia. Tyle danej technologii ile pozwalają realia ekonomiczne, nic więcej - to jest pragmatyzm i zdrowe podejście.
mwa |
@sol Czyli same komunały. Ech, a miałem nadzieję na ciekawą dyskusję. Chodzi mi o to że nie ma sensu pchać się PV czy wiatraki teraz, gdy ich ceny szybko spadają a jednocześnie dalej nie są konkurencyjne wobec energetyki opartej na węglu. Po co dopłacać teraz skoro paliw kopalnych wystarczy na ponad 100 lat, a za kilkadziesiąt lat OZE będzie się rozwijać bez dopłat. Nie zauważyłem żeby ktoś zwalczał OZE jako takie, widziałem jedynie niechęć do dotowania OZE.
rr |
PV i MWA - JAK to nie ma zwalczania oze w Polszy ............ a ustawy , odleglosciowa totalnie wyje... wiatraki, ustawa OZE ... aukcje nie wazne i tylko dla wybranych grup i to nie jest zwalczanie ??!!!! MOZE I NIE BO TO JEST WYJE.... W KOSMOS OZE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sol |
@mwa. Ja to tak widzę. Jeżeli sporządzimy zestawienie zagrożeń i korzyści pomiędzy paliwami kopalnymi a OZE, to paliwa kopalne (a zwłaszcza węgiel) przegrywają. A to o czym piszesz to taktyka ekonomiczna i może być realizowana na wiele sposobów. Ale każdy może mieć swoje zdanie, każdy może sam sobie przyjąć definicję patriotyzmu i na każdym polu. Ja mam taką jaką opisałem powyżej i wiem, że na pewno nie jestem sam z moimi poglądami. Jeżeli to co piszę, to komunały, to dobrze, bo to proste i zrozumiałe i dociera do wszystkich.
mwa |
@rr No właśnie, ustawa odległościowa. Z tego co się orientuję to powstała na zamówienie środowisk wiejskich. Czyli nie jakaś mityczna grupa przeciwników OZE a raczej ludzie którym przeszkadzają szumiące za oknem wiatraki. A w tej sytuacji można by szukać takich regulacji które pozwoliłyby okolicznym mieszkańcom czerpać korzyści z farm wiatrowych w ich okolicy - może wtedy łatwiej byłoby przeforsować zmianę w ustawie która przywróciłaby możliwość budowy wiatraków.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...