415,8 kW na dachu w systemie aukcyjnym

415,8 kW na dachu w systemie aukcyjnym
Dachowa instalacja fotowoltaiczna w Pietrzykowicach k. Wrocławia. Fot. Multisun
REKLAMA

Na jednym z zakładów produkcyjnych w pobliżu Wrocławia powstała dachowa elektrownia fotowoltaiczna, która będzie produkować energię rozliczaną w nowym systemie wsparcia. To jedna z największych dachowych instalacji fotowoltaicznych w Polsce i jednocześnie jedna z pierwszych, nowych instalacji, które obejmie system aukcyjny.

Realizacja tej inwestycji to efekt wygranej w pierwszej aukcji dla nowych projektów OZE o mocy do 1 MW, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził 30 grudnia 2016 r.

W tamtej aukcji wsparcie w postaci gwarancji sprzedaży energii po zaoferowanej cenie w okresie 15 lat przyznano dla 84 projektów – w większości farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, ale też kilku pojedynczych, mniejszych turbin wiatrowych. Minimalna i maksymalna cena, po jakiej sprzedano energię, wyniosła odpowiednio 253,5 zł/MWh i 408,8 zł/MWh.

Instalacja powstała na dachu budynku należącego do firmy AG-Projekt w Pietrzykowicach w gminie Kąty Wrocławskie. Za wykonanie instalacji odpowiadała wrocławska firma Multisun.

Instalacja powstała na nowym zakładzie produkcyjnym, którego dach został wykonany specjalnie z myślą o montażu systemu fotowoltaicznego.

W instalacji wykorzystano moduły monokrystaliczne o jednostkowej mocy 300 Wp, a także falowniki austriackiego producenta Fronius. Łącznie zamontowano blisko 1,4 tys. modułów oraz 14 falowników Fronius Eco 27 kW.

Urządzenia fotowoltaiczne zostały podłączone do stacji transformatora średniego napięcia. Po wykonaniu prób napięciowych i sprawdzeniu układów pomiarowo-kontrolnych przez Tauron Dystrybucję instalacja została włączona do sieci.

CAPEX inwestycji w Pietrzykowicach wyniósł około 2 mln zł. Część kosztu AG-Projekt pokrył z unijnej dotacji przyznanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seb |
Gratulacje, chociaż ktoś skorzysta na tej opłacie OZE za zeszły rok, kilka promili z 0.5 mld zł.
Szymon |
Jaki % dofinansowanie RPO?
pesel |
instalacja okazała ale zważywszy, że średnia produkcja w ciągu roku jest taka jak w czasie 1000h x moc znamionowa to licząc 8 tys godz w roku średnia moc instalacji to 51 kW i gdzie tu do 412 kW. Ogólnie moce instalacji OZE pracujących chimerycznie czyli słońce i wiatr są podawane w sposób mylący.
witold50 |
Kolega "PESEL" musi się jeszcze doszkolić , produkcja roczna będzie ok 420 MWh.

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...