Wysokie ceny w aukcjach dla PV w Japonii

Wysokie ceny w aukcjach dla PV w Japonii
Fot. Rudolf ten Hoedt, flickr cc
REKLAMA

Japończycy przeprowadzili pierwszą aukcję dla fotowoltaiki. Odnotowane ceny są niższe od oferowanych producentom energii słonecznej w poprzednim systemie wsparcia dla PV, jednak uzyskany poziom cen jest uderzająco wysoki w porównaniu z cenami uzyskiwanymi w aukcjach organizowanych w innych częściach świata.

Jak podaje "The Nikkei Assian Review", najniższa oferta w pierwszej japońskiej aukcji dla fotowoltaiki wyniosła 17,2 tys. JPY/MWh, czyli ok. 550 PLN/MWh.

W tej aukcji udostępniono wstępnie potencjał dla elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 500 MW. Zaakceptowano jednak tylko oferty na 140 MW.

Tymczasem w przypadku ostatnich instalacji fotowoltaicznych, które weszły do systemu taryf gwarantowanych obowiązujących w Japonii od 2012 roku, gwarantowana na 20 lat stawka za energię sięga ok. 24 tys. JPY/MWh (ok. 767 PLN/MWh). Taryfy przyznane w roku 2012 wynoszą nawet 40 tys. JPY/MWh (ok. 1278 PLN/MWh).

Koszty instalacji fotowoltaicznych w Japonii są przeciętnie trzykrotnie wyższe niż w Europie, gdzie średnie ceny energii z naziemnych farm PV w aukcjach organizowanych w Niemczech czy Francji wynoszą już tylko około 50 EUR/MWh.  

Japoński rząd zapowiedział organizację od początku roku fiskalnego 2018 rocznie dwóch aukcji dedykowanych fotowoltaice.

Według Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), na japoński potencjał OZE na koniec 2016 r. składały się elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 41,6 GW, elektrownie wodne o mocy 28,2 GW, farmy wiatrowe o mocy 2,94 GW, bioelektrownie o mocy 1,76 GW oraz elektrownie geotermalne o mocy niewiele ponad 0,51 GW. 

Cel japońskiego rządu to zaspokajanie 24 proc krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną z OZE do roku 2030 wobec poziomu 14,6 proc. odnotowanego w roku 2015. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ENRGY |
Japonia to kraj w którym bezpieczeństwo i jakość są na absolutnie pierwszym miejscu. Syt. takie jak Wierzchosławice czyli aukcje które wygrywa dentysta czy fryzjer ceną 50% niższa od konkurencji nie mają tam racji bytu.
Master |
Jak 50 E za 1 MW z PV. Ktoś mi to wyliczy jak to się spina?

Giełda OZE

Atrakcyjne finansowanie budowy farm fotowoltaicznych i wiatrowych

Pragnę przedstawić możliwość alternatywnego pozyskania finansowania z funduszy kapitałowych. Fundusz czytaj dalej...

Ekipy do montażu PV województwo kujawsko-pomorskie

Poszukuję ekip do montażu na cały październik, praca w województwie kujawsko-pomorskim. Projekt para czytaj dalej...

Oferta sprzedazy PV 1MW+wygrana aukcja 387 PLN/MW + grunt

Oferta sprzedazy PV☼1MW+wygrana aukcja 387 PLN/MW + grunt Sprzedamy 100% udziałów w spółce celowej, czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 1mw woj. podlaskie

Sprzedam projekt pv z pozwoleniem na budowę na terenie woj. podlaskiego o mocy 1 MW czytaj dalej...