Dług farmy fotowoltaicznej w Wierzchosławicach to już ponad 3 mln zł

Dług farmy fotowoltaicznej w Wierzchosławicach to już ponad 3 mln zł
Farma fotowoltaiczna w Wierzchosławicach. Foto. Piotr Piątek
REKLAMA

Pierwsza tak duża farma fotowoltaiczna w Polsce nadal przynosi inwestorowi małopolskiej gminie Wierzchosławice duże straty i może zostać sprzedana. Dobiegł końca okres utrzymania projektu, niezbędny ze względu na finansowanie ze środków unijnych. 

Należąca do gminnej spółki farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW w Wierzchosławicach została uruchomiona jesienią 2011 r. Koszt inwestycji wyniósł w sumie ponad 10 mln zł, z czego część środków pochodziło z unijnej dotacji oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

– Chcieliśmy pokazać Ministerstwu Gospodarki, że to ma sens i trzeba jak najszybciej zmienić przepisy, które zamiast ułatwiać tylko przeszkadzają w czerpaniu korzyści z odnawialnych źródeł energii. Niestety, mimo ciągłych obietnic wciąż nie doczekaliśmy się nowej ustawy, która regulowałaby te kwestie – Gazeta Krakowska cytowała w listopadzie 2013 r. Wiesława Rajskiego, ówczesnego wójta gminy Wierzchosławice.

Dzisiaj, na skutek mającego miejsce w ostatnich latach dużego spadku kosztów technologii  fotowoltaicznej, można postawić taką samą instalację za mniej niż połowę tej ceny. Ponadto obecny, aukcyjny system wsparcia dla takich inwestycji pozwala uniknąć ryzyka spadku przychodów, który uderzył w projekt w Wierzchosławicach. 

Farma fotowoltaiczna w Wierzchosławicach została uruchomiona w systemie zielonych certyfikatów i na skutek drastycznego spadku ich cen szybko zaczęła przynosić straty. Do tego doszły problemy techniczne, na skutek których zdarzały się przerwy w produkcji energii.

W efekcie pierwsza tak duża farma fotowoltaiczna w Polsce zaczęła przynosić coraz większe straty, które na koniec 2014 roku wzrosły do ok. miliona złotych.

W 2015 roku operacje finansowe w gminnej spółce zarządzającej farmą fotowoltaiczną w Wierzchosławicach sprawdzało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Radio RDN Małopolska podawało wówczas, że spółka Energia Wierzchosławice, która zarządzała farmą fotowoltaiczną, w celu ratowania swoich finansów miała zaciągać wysokooprocentowane pożyczki w parabankach. Pierwszą oprocentowaną na 11 proc. zaciągnięto w 2013 r. na kwotę ponad 300 tys. zł, a drugą spółka Energia Wierzchosławice miała zaciągnąć – według RDN Małopolska – na kwotę 350 tys. zł.

Na ten rok spółka Energia Wierzchosławice zakłada zyski w kwocie około 350 tysięcy złotych. Jednak musi wydać blisko 900 tys złotych na spłatę zaciągniętych kredytów oraz swoje funkcjonowanie. To wygeneruje straty i jak łatwo policzyć będzie to pół miliona złotych. Dodatkowo kilka dni temu dowiedziałem się o awarii dwóch paneli, które kosztują około 8 tysięcy euro. Nie jest ona już objęta gwarancją i za naprawę musimy ponieść dodatkowe koszty – "Gazeta Krakowska" cytowała wówczas wójta Wierzchosławic Zbigniewa Drąga

Teraz Radio Kraków informuje, powołując się na władze gminy Wierzchosławice, że obecne zadłużenie spółki zarządzającej farmą fotowoltaiczną sięga 3 mln zł.

W tym roku zakończył się okres trwałości projektu co otwiera gminie Wierzchosławice nowe możliwości w zakresie rozwiązania problemu przynoszącej straty farmy fotowoltaicznej.

Zastanawiamy się co można zrobić. Można sprzedać. Jaką sumę ktoś nam da? Zamknąć też można tę farmę. Nie ma pomysłu jak to zrobić, żeby to szło lepiej. Może rząd zrobi tak, że zielona energia pójdzie do góry, ale na razie efektów nie widać – mówi w rozmowie z Radiem Kraków Zbigniew Drąg, wójt Wierzchosławic.

Krakowskie radio dodaje, że gmina rozważała także ogłoszenie upadłości spółki zarządzającej farmą fotowoltaiczną, ale w zastaw pod jeden z kredytów postawiono budynek lokalnego centrum kultury. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (22)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seb |
Jakby nie patrzeć, urzędasy wykiwały urzędasów. Jakaś pielgrzymkę do prezesa mogliby zrobić, czy coś, może sypnie łaską uświęcającą.
LOL |
Jak firmy wykonujące za zysk kupowąły sobie domy i mercedesy zamiast zapłacić resztę za np falowniki i moduły - czyli typowe polaczkowo Januszów Biznesu! Obiecać, wykiwać i niezapłacić. Polak polaka wyr....cha :)
jj |
http://solaris18.blogspot.com/2015/03/farma-w-wierzchosawicach-obnaza-jakosc.html I tyle w temacie.
mwa |
Ale co, gospodarka kierowana przez urzędasów dalej nie działa? No co za zaskoczenie!
alladyn-solar-batt |
,,dowiedziałem się o awarii dwóch paneli, które kosztują około 8 tysięcy euro.'' - mogę się tylko domyślać, żechodzi o inwertery, bo dwa panelenie mogą kosztować 8 tysięcy eu. Ale jak zwykle - gWz bezmyślnie kopiuje merytoryczne błędy lub robi samo takowe podczas przpisywania wierszówek....Normalne medium dowiedziałoby się o co chodzi, sprostowało błąd przed publikacją. My mamy mieć (czytając) wiedzę z tutejszych publikacji pełnych baboli?
alladyn-solar-batt |
,,Koszt inwestycji wyniósł w sumie ponad 10 mln zł,'' - w tamtym czasie koszt budowy nie powinien przekroczyć 7,8 mln zł, a Rajski za 286 & 1 k.k. powinien z kumplami odpowiadać karnie. Ciekawe kto go chroni?
Szyszko |
To wynik chorych dotacji
MojaPV |
oze janusze finansują w się w parabankach? szacun!
PV |
@asb dobrze, że jest ten cytat, pokazuje poziom świadomości właściciela tej farmy fotowoltaicznej
Sic |
@mojapv ty nam lepiej przypomnij jak się finansowałeś z kieszeni oszukanych ludzi. To się wszyscy tu pośmiejemy tygrysie oze.
sol |
Teraz można 1 MW postawić za 3,6 mln. Tak spadły ceny. Inna sprawa, że Wierzchosławice były przepłacone. Zresztą programy NFOŚiGW też generują zawyżanie cen.
Prawda |
To tak samo jak patologia POLSKICH przetargów za unijne pieniąze, gdzie 1 kW w gminie kosztuje 7 tys a realnie 3,5 tyś netto na dobrym sprzęcie... :)
Felek |
Niech już będzie 2020 rok i Unja zabierze nam te dotacje, skończy się ustawianie przetargów w polsce. Wtedy będzie rozwijał się swobodny rynek bez chorych ustawek na materiale.
Ksiądz |
Nie ma gwarancji na falowniki na tej farmie, ponieważ podwykonawca nie zapłacił do dziś ponad 60% niemieckiej firmie Emerson. która dostarczyła je za przedpłatą. (naiwny Niemiec) Typowy Polski Janusz Biznesu! Robiąc interes w polsce pamiętaj - tylko 100% przedpłaty bo cię wykiwają! Cebulaki :)
TchorzewskiZajączkowski |
MendaPV nie chowaj się pod innymi nickami, gadasz sam ze sobą.
Emo |
MojaPv maczał palichybw tej farmie? No to i są efekty
OZE |
Czy ktoś poszedł siedzieć za kradzież kilku milionów? Jakie są wyniki śledztwa?
Darek |
Kto to ten moja pv że taki tu sławny..?
Tchórzefski Zajączkofski |
MendaPV to pisowski aparatczyk.
Prawda |
Już spiesze z odpowiedzą, Farma PV w Wierzchosławicach nie przynosi zysku bo: Została zbudowana za 3x tyle ile faktycznie kosztowala czyli 10 mln (dzis wybuduje taka za 2,5mln zł wtedy za 3,5mln - czytaj typowe rozkradnie unijnch dotacji i szcztuczne podnoszenie cen). Kolejna sprawa polski inwestor do dnia dzisiejszego nie zapłacił polowy kwoty za falowniki na tej farmie (niemieckiej firmie Emerson) Głupi niemiec uwierzył polaczkowi i nie dał na przedpłate a polaczek go oszukał
Prawda |
Panie Bogusławie Już spiesze z odpowiedzą, Farma PV w Wierzchosławicach nie przynosi zysku bo: Została zbudowana za 3x tyle ile faktycznie kosztowala czyli 10 mln (dzis wybuduje taka za 2,5mln zł wtedy za 3,5mln - czytaj typowe rozkradnie unijnch dotacji i szcztuczne podnoszenie cen). Kolejna sprawa polski inwestor do dnia dzisiejszego nie zapłacił polowy kwoty za falowniki na tej farmie (niemieckiej firmie Emerson) Głupi niemiec uwierzył polaczkowi i nie dał na przedpłate a polaczek go oszukał
Conrados |
O ile mi wiadomo, standardem jesli chodzi o gwarancje paneli PV jest co najmniej 15 lat. Jakim cudem gwarancja na dwa panele o wartosci 8 tys. euro, wygasla po kilku latach? pozdrawiam

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...