12,2 proc. sprawności modułu perowskitowego

12,2 proc. sprawności modułu perowskitowego
Fot. Solliance
REKLAMA

Solliance, konsorcjum europejskich firm i instytutów naukowych, pochwaliło się nowymi osiągnięciami w pracach nad komercjalizacją perowskitów w fotowoltaice. To kolejny krok w kierunku szybkiego wprowadzenia na rynek tej nowej, atrakcyjnej i wydajnej technologii fotowoltaicznej zapewnia Solliance.

Solliance zaprezentowało moduł fotowoltaiczny z perowskitu, który wyprodukowano w procesie roll-to-roll (R2R) – jak zapewniają uczestnicy projektu – gotowym do wdrożenia do seryjnej produkcji. Sprawność modułu wynosi 12,2 proc., przy czym sprawność na poziomie samego ogniwa fotowoltaicznego zmierzono na 13,5 proc.

W przypadku całej serii modułów wydrukowanych w ramach projektu Solliance na elastycznych foliach i wytworzonych w różnych konfiguracjach, ich sprawność nie spadła poniżej 10 proc.

Solliance zapewnia, że przy produkcji wykorzystano tanie materiały, a sam proces odbywał się w relatywnie niskiej temperaturze, nieprzekraczającej 120 st. C, co daje podstawy do utrzymania niskich kosztów produkcji.

Perowskity to prawdopodobnie najbardziej ekscytująca technologia solarna, która pojawiła się w ostatnich latach. Daje szansę na wysoką wydajność przy stosunkowo prostym procesie produkcji, tworząc potencjał dla tańszej, zielonej energii. Co więcej, można ją wykorzystać w formie cienkich, lekkich i potencjalnie częściowo przezroczystych modułów – komentuje Solliance.

Solliance podkreśla, że najważniejszymi wyzwaniami na drodze do komercjalizacji perowskitów w fotowoltaice jest zwiększenie rozmiarów modułów perowskitowych przy zachowaniu wysokiej sprawności, a także rozwiązanie problemu szybkiej degradacji.

Uczestnicy projektu Solliance zapewniają, że wkrótce dojdą do sprawności 15 proc. osiąganej na modułach wielkości 30x30 cm.

W skład Solliance wchodzą m.in. holenderskie instytuty ECN i TNO, belgijski imec, Holst Centre, Forschungszentrum Jülich, a także uniwersytety w Eindhoven, Hasselt oraz Delft. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
No ale |
Ani im ani naszej Oldze nie udało się jeszcze zatrzymać procesu szybkiej degradacji? Kiepsko...

Giełda OZE

15 MW PV pod Aukcję dużych farm

15 MW PV pod Aukcję 2018 dla dużych farm. Spodziewana pula w Aukcji 1000-1300 MW. Lubelskie. Teren 3 czytaj dalej...

PROJEKTY FOTOWOLTAICZNE Wykonujemy, Skupujemy, Sprzedajemy.

Wykonujemy projekty budowy farm fotowoltaicznych, obliczenia uzysków, modele finansowe dla farm foto czytaj dalej...

wykonamy Projekty PV 30 tyś zł 1 MW

160 lokalizacji cały kraj czytaj dalej...