Francuska szkoła z największą na świecie instalacją BiOPV

Francuska szkoła z największą na świecie instalacją BiOPV
Instalacja fotowoltaiczna BiOPV na dachu szkoły w La Rochelle. Fot. Heliatek
REKLAMA

Francuski koncern energetyczny Engie oraz niemiecka firma Heliatek zrealizowały dachową instalację fotowoltaiczną na budynku szkoły we Francji. To największy na świecie system PV zintegrowany z budynkiem i wykonany w niszowej technologii ogniw organicznych.

We francuskim mieście La Rochelle oficjalnie uruchomiono największą na świecie zintegrowaną z budynkiem instalację fotowoltaiczną, którą wykonano na ogniwach organicznych (Building Integrated Organic Photowoltaic, BiOPV).

Niszową technologię dostarczył jej czołowy producent – wywodząca się z Drezna firma Heliatek. Inwestycja została zrealizowana we współpracy z francuskim koncernem energetycznym Engie.

Budynki, które wcześniej nie nadawały się do produkcji energii, teraz będą w stanie pokrywać samemu swoje zapotrzebowanie na energię – zachwala zalety technologii OPV Isabelle Kocher, CEO francuskiego koncernu, który w ubiegłym roku nabył 6,6 proc. udziałów w niemieckiej firmie.

W tym roku na fasadzie centrum badawczo-rozwojowego Engie pojawiła się instalacja PV wykonana z ogniw organicznych HeliaSol o powierzchni 50 m2, która ma produkować w skali roku około 2,3 MWh energii elektrycznej.

Oddana do użytku w tym tygodniu instalacja BiOPV w La Rochelle składa się z ogniw organicznych HeliaSol o powierzchni 500 m2 i została wykonana z paneli o różnych długościach – 2, 4 i 5,7 m, które zamontowano na dwóch rodzajach powierzchni dachowej. Montaż całego systemu zajął 6-osobowemu zespołowi instalatorów tylko 8 godzin.

Moc całej instalacji wynosi 22,5 kWp, a roczny uzysk energii szacuje się na 23,8 MWh. Produkcja energii z fotowoltaiki ma pokryć 15 proc. zapotrzebowania szkoły.

W ubiegłymi miesiącu Heliatek w kolejnej rundzie finansowania pozyskał na rozwój swojej technologii 15 mln euro. Wśród inwestorów znaleźli się – obok Engie – również innogy SE, BASF, BNP-Paribas, a także fundusze eCapital, innogy Venture Capital czy Wellington Partners.

W ramach ubiegłorocznej rundy finansowania Heliatek pozyskał z rynku 80 mln euro od podobnego grona inwestorów.

Drezdeńska firma zapewnia, że jest w trakcie budowy nowej linii produkcyjnej, na której docelowo będzie wytwarzać w skali roku organiczne panele fotowoltaiczne o powierzchni około miliona m2. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MlaskaczWaflami |
Ile toto kosztuje, wie ktoś może? Nie mogę odnaleźć cennika u nich...
Moje3kW |
Raz 2,3MWh a raz 23,8MWh - proponuję poprawić.
PV |
@Chodzi o dwie różne instalacje
Moje3kW |
Fakt, kajam się.

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...