Francuska szkoła z największą na świecie instalacją BiOPV

Francuska szkoła z największą na świecie instalacją BiOPV
Instalacja fotowoltaiczna BiOPV na dachu szkoły w La Rochelle. Fot. Heliatek
REKLAMA

Francuski koncern energetyczny Engie oraz niemiecka firma Heliatek zrealizowały dachową instalację fotowoltaiczną na budynku szkoły we Francji. To największy na świecie system PV zintegrowany z budynkiem i wykonany w niszowej technologii ogniw organicznych.

We francuskim mieście La Rochelle oficjalnie uruchomiono największą na świecie zintegrowaną z budynkiem instalację fotowoltaiczną, którą wykonano na ogniwach organicznych (Building Integrated Organic Photowoltaic, BiOPV).

Niszową technologię dostarczył jej czołowy producent – wywodząca się z Drezna firma Heliatek. Inwestycja została zrealizowana we współpracy z francuskim koncernem energetycznym Engie.

Budynki, które wcześniej nie nadawały się do produkcji energii, teraz będą w stanie pokrywać samemu swoje zapotrzebowanie na energię – zachwala zalety technologii OPV Isabelle Kocher, CEO francuskiego koncernu, który w ubiegłym roku nabył 6,6 proc. udziałów w niemieckiej firmie.

W tym roku na fasadzie centrum badawczo-rozwojowego Engie pojawiła się instalacja PV wykonana z ogniw organicznych HeliaSol o powierzchni 50 m2, która ma produkować w skali roku około 2,3 MWh energii elektrycznej.

Oddana do użytku w tym tygodniu instalacja BiOPV w La Rochelle składa się z ogniw organicznych HeliaSol o powierzchni 500 m2 i została wykonana z paneli o różnych długościach – 2, 4 i 5,7 m, które zamontowano na dwóch rodzajach powierzchni dachowej. Montaż całego systemu zajął 6-osobowemu zespołowi instalatorów tylko 8 godzin.

Moc całej instalacji wynosi 22,5 kWp, a roczny uzysk energii szacuje się na 23,8 MWh. Produkcja energii z fotowoltaiki ma pokryć 15 proc. zapotrzebowania szkoły.

W ubiegłymi miesiącu Heliatek w kolejnej rundzie finansowania pozyskał na rozwój swojej technologii 15 mln euro. Wśród inwestorów znaleźli się – obok Engie – również innogy SE, BASF, BNP-Paribas, a także fundusze eCapital, innogy Venture Capital czy Wellington Partners.

W ramach ubiegłorocznej rundy finansowania Heliatek pozyskał z rynku 80 mln euro od podobnego grona inwestorów.

Drezdeńska firma zapewnia, że jest w trakcie budowy nowej linii produkcyjnej, na której docelowo będzie wytwarzać w skali roku organiczne panele fotowoltaiczne o powierzchni około miliona m2. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MlaskaczWaflami |
Ile toto kosztuje, wie ktoś może? Nie mogę odnaleźć cennika u nich...
Moje3kW |
Raz 2,3MWh a raz 23,8MWh - proponuję poprawić.
PV |
@Chodzi o dwie różne instalacje
Moje3kW |
Fakt, kajam się.

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...