Ceny modułów pójdą w górę? Na razie Chińczycy tną marże

Ceny modułów pójdą w górę? Na razie Chińczycy tną marże
Fot. Schott Solar
REKLAMA

Wyraźny wzrost cen krzemu w Chinach pogorszył wyniki finansowe chińskich producentów modułów fotowoltaicznych. Na razie Chińczycy ograniczają się do zmniejszania swojej marży, nie podnosząc jeszcze cen.

Z powodu niedoboru krzemu w Chinach ceny tego surowca w ciągu ostatnich czterech miesięcy wzrosły o 35 proc. Powód to zamknięcie części chińskich fabryk na skutek zaostrzenia regulacji środowiskowych. To przełożyło się na wzrost cen krzemu z około 14 USD/kg do niemal 20 USD/kg, a także na spadające marże chińskich producentów modułów fotowoltaicznych, którzy w tym okresie nie byli zabezpieczeni podpisanymi wcześniej kontraktami na zakup tego surowca po niższych cenach.

W dodatku chińskim producentom zakup krzemu poza granicami Chin utrudniają karne cła, którymi Pekin odpowiedział na restrykcje celne ws. importu chińskich modułów fotowoltaicznych, przyjęte na kilku kluczowych rynkach PV.

Bloomberg informuje, że ta sytuacja odbiła się negatywnie na wynikach finansowych części chińskich producentów modułów fotowoltaicznych, którzy przez wyższe koszty krzemu musieli zmniejszyć swoje marże. Jak na razie niższe zyski za ostatni kwartał potwierdzili Canadian Solar czy koreański, ale produkujący również w Chinach Hanwha Q Cells, a niższe marże mają zanotować także m.in. JA Solar czy obecnie największy na świecie producent modułów JinkoSolar.

Nie spodziewaliśmy się, że ceny krzemu wzrosną tak bardzo i w Chinach nikt się tego nie spodziewał – potwierdził cytowany przez Bloomberga przedstawiciel Canadian Solar – chińskiego producenta, który w minionym kwartale zmniejszył swoją średnią marżę z 24,2 proc. do 17,5 proc.

Zysk Hanwha Q Cells spadł w III kwartale o 88 proc. rok do roku, do poziomu 5 mln dolarów. Koreański producent potwierdził, że przyczyną tego było zwiększenie kosztów zakupu płytek krzemowych. 

Tajwańska firma konsultingowa EnergyTrend podaje, że obecnie średnie ceny modułów polikrystalicznych w Azji wynoszą przeciętnie 0,359 USD/W (najniższy odnotowany poziom to 0,32 USD/W), natomiast modułów monokrystalicznych – 0,374 USD/W (najniższy odnotowany poziom to 0,36 USD/W).

Według innej azjatyckiej firmy konsultingowej PVinsights, obecnie średnie ceny modułów polikrystalicznych kształtują się na poziomie 0,315 USD/W, wydajniejsze moduły polikrystaliczne w technologii PERC kosztują średnio 0,379 USD/W, a moduły monokrystaliczne w technologii PERC – ok. 0,417 USD/W. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jj |
Do tego dojdzie jeszcze okres zimowy i przestoje technologiczne, ceny na bank nie spadną, jak tego wszyscy Polscy "inwestorzy" oczekują..
Aldebaran |
Jeśli cena PV istotnie wzrośnie, to jednak racja będzie po stronie polskiego ME, w sprawie rozwoju rodzimej energetyki opartej na węglu.
jj |
@ Aldebaran Nie wiesz co mówisz, zapowiedziano już wzrosty cen prądu w związku z rosnącymi cenami węgla. A kopelnie oczekują kolejnych wzrostów w przyszłym roku.
Kalina |
Polski wungiel z głebokości 800m już po 1100zł/Tona :)
MojaPV |
Chciałbym zobaczyć miny tych matołów, którzy twierdzili że spadek cen pv jest niemal zadekretowany
alladyn-solar-batt |
Matołem jest matoł co drugich matołami okrzykuje
Szyszko |
Szkoda że nie można obstawiać zakładów. To na tym forum 1-2 lata temu zapowiadano wielki Armagedon chińskich firm PV , wszystko miało upaść a niemieckie miały być best.
i dobrze |
Niech trafi szlag te chinskie smie cie

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...