Saule pokazało w USA moduł perowskitowy w formacie A4

Saule pokazało w USA moduł perowskitowy w formacie A4
Fot. Saule Technologies
REKLAMA

Podczas odbywającej się tym tygodniu w Kalifornii konferencji spółka utworzona przez dr Olgę Malinkiewicz pokazała moduł fotowoltaiczny w technologii perowskitowej, którego rozmiary odpowiadają formatowi A4. Polska firma potwierdza tym samym, że w zakresie prac nad komercjalizacją tej technologii należy do ścisłej, globalnej czołówki. 

Zaledwie kilkuletnie prace nad wykorzystaniem perowskitów do produkcji energii zaowocowały osiągnięciem sprawności porównywalnych do tych, które naukowcy pracujący nad powszechnie stosowanymi teraz w fotowoltaice ogniwami krystalicznymi wypracowali po kilkudziesięciu latach badań.

Przeskalowanie rozwiązań perowskitowych na większe powierzchnie oraz zachowanie ich trwałości pozostaje dotąd główną barierą, która uniemożliwia skomercjalizowanie tej obiecującej technologii w PV.

Jak na razie czołowe ośrodki naukowe i firmy, które pracują nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice, chwaliły się opracowaniem głównie mikroskopijnej wielkości ogniw perowskitowych.

Założona przez dr Olgę Malinkiewicz firma Saule Technologies, która pracuje nad technologią perowskitową w laboratoriach we Wrocławiu, może pochwalić się postępem, którego dotąd nie udało się osiągnąć innym firmom, których celem jest komercyjne zastosowanie technologii perowskitowej.

W tym tygodniu w Santa Clara w Kalifornii odbyła się dwudniowa konferencja IDTechEx Show!, podczas której polska firma zaprezentowała po raz pierwszy moduł perowskitowyi w formacie A4.

Podczas prestiżowej konferencji IDTechEx Show! możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć zyskało 10 startupów związanych z obszarami energetyki, motoryzacji czy Internetu rzeczy. Jedną z nich było polskie Saule Technologies.

Wiadomo, że moduł fotowoltaiczny, który pokazała firma Olgi Malinkiewicz, został wykonany poprzez „wydrukowanie” warstwy perowskitowej na ultracienkiej, plastikowej folii.

– Zwiększenie rozmiaru ogniw perowskitowych to jedno z największych wyzwań stojących przed firmami i naukowcami zajmującymi się tą technologią. Wytworzenie stabilnego, działającego modułu perowskitowego wielkości A4 było jednym z naszych najważniejszych osiągnięć w 2017 r. – zapewnia Olga Malinkiewicz.

Polska firma na razie nie podaje kluczowych parametrów modułu, który pokazała w Kalifornii. – Niestety na ten moment nie ujawniamy szczegółów technicznych że względów inwestycyjnych. Głównym celem obecności na IDTechEx jest pokazanie kolejnego kroku, czyli produkcji modułu wielkości A4. To pierwsza na świecie prezentacja tak dużego, elastycznego modułu perowskitowego – odpowiada portalowi Gramwzielone.pl Agata Kukwa z Saule Technologies.

Saule podaje, że dzięki współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju udało jej się zbudować prototyp linii produkcyjnej. Spółka zapewnia, że nad przeniesieniem produkcji na poziom przemysłowy pracuje obecnie 20 naukowców z 11 krajów. Prototypowa, przemysłowa linia produkcyjna ma być gotowa jesienią przyszłego roku.

– Niektóre sektory przemysłu, które są w obszarze naszego zainteresowania, wymagają, aby moduły były wystarczająco duże, aby można było je zastosować komercyjnie. Zwiększenie rozmiarów modułów jest kluczowe zwłaszcza dla budownictwa czy sektora kosmicznego. Postęp, który dotąd odnotowaliśmy, pozwala nam na podpisanie pierwszych umów z przyszłymi klientami – informuje Piotr Krych, CEO Saule Technologies.

We wrześniu br. podczas konferencji poświęconej technologii perowskitowej, która odbyła się w Oksfordzie, Saule Technologies pochwaliło się efektami swoich badań, prezentując elastyczny moduł perowskitowy charakteryzujący się nieosiąganą dotąd odpornością na działanie wody.

– Kolejnym etapem będzie poddanie ogniw standardowym testom w celu potwierdzenia zgodności z normami IEC/EN 61646 oraz uruchomienie prototypowej linii produkcyjnej – informowała wóczas portal Gramwzielone.pl Olga Malinkiewicz.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Takie buty |
Za rok, za dwa lata już niebawem. A folię pokazała Olga w USA , lecz kasę 25 mln dostała w Polsce. Od Piechocińskiego. I od Japończyka . Produkcji w Polsce nie będzie , kto da więcej tam będzie.
ENRGY |
@Takie buty - ale Cię boli. A przecież mogła się wystawić w hangarze na renexpo...
inwestor |
@Takie buty Witczyk a ty jak wydałeś ukradzione miliony?
A. |
@Takie buty - Producja będzie w Polsce
mwa |
Nic na temat wydajności, nic na temat żywotności, same ogólniki.
Taraban |
Beztalencia,które same,własnymi umysłami i własnymi staraniami niczego nie dokonały,jak świat światem zwsze zgłaszały pretensje do naukowców. Witczyk tak właśnie czyni.
Jak jest |
„ ze względów inwestycyjnych " - czyli trwa poszukiwanie nowych inwestorów ? Poprzednia kasa już wydana ?
alladyn-solar-batt |
do JakJest:kasa na badania-to jedno.Tej kasy nie można uszczuplić w celu sfinansowania produkcji, bo koncepcja manadal cechy rozwoowei badania nadal trwać będą. Sfinansowanie zakladu produkcynego o wydajności mającej znaczenie handlowe -to odrębny cel wymagający finansowania.Cóż tu tłumaczyć?
T. Żdanowicz |
"Polska firma na razie nie podaje kluczowych parametrów modułu" - Hucpa, jak zwykle. To chyba jedyny w świecie przypadek, że producent zataja parametry wytworzonego przez siebie ogniwa/modułu. No, chyba że to makieta...ładna ale trochę droga.
EkspertOZE |
PAnowie, sprawa ma kilka wymiarów. Jeden jest taki, że co by nie mówić, Olga spowodowała że (znów) polski naukowiec, jest zapraszany cytowany (dla niedowiarków proszę sobie sprawdzić swoją liczbę cytowań i Olgi) więc jest to bardzo duży pozytyw. MOgła to robić z Valencji i byłaby jak Lewandowski. Drugi aspekt to taki, że dostała te 25-30M między innymi z NCBiR i jest to nasz (narodowy ) wkłąd w jej prace, i też chciałbym by z tego coś (dla Polski) było. Firma Saule tech. jet zarejestrowana w Polsce, a mogła być na LItwie.... a NCBiR wydał w ostatnich latach dzisiątki razy więcej kasy na projekty z których będzie nic albo prawie nic (poza kilkoma miernymi wystąpieniami na naszych konferencjach naukowych). Pytanie podstawowe czy naukowcy powinni pracować "for the fun of the game" czy dla natychmiastowej komercjalizacji naszych efektów ??? To duży problem i zostawmy go. Jednak w kwestii ogniw peroswkitowych Saule, moim zdaniem ( a poznałem tych ludzi) jest tam zbyt duże parcie na szybki business. Widać to nawet po tym że nie zrobili jeszcze żadnego modułu (czyli zespołu ogniw o rozsądnych parametrach) a juz mocna cisną na "produkcje seryjną". To jest właśnie efekt zbyt wczesnego połączenia dobrego pomysłu naukowego z businessem. To się może skończyć wielkim sukcesem (którego szczerze Oldze życzę) lub wielką klapą... bo każde pieniądze na badania się kiedyś kończą, a business chce efektów w postaci "tysięcy powtarzalnych egzemplarzy z automatycznej linii produkcyjnej" . To trudny temat, tak zarysowałem tylko swoje zdanie..

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...