350 MW bez subsydiów w W. Brytanii. Realny plan?

350 MW bez subsydiów w W. Brytanii. Realny plan?
Fot. Wirsol
REKLAMA

Konsorcjum deweloperów farm fotowoltaicznych Wirsol i Hive Energy przygotowuje projekt ogromnego parku fotowoltaicznego o mocy aż 350 MW, który ma powstać w Wielkiej Brytanii. Energia ma być sprzedawana na warunkach rynkowych, bez jakichkolwiek subsydiów.

Obie firmy utworzyły spółkę Cleve Hill Solar Farm Ltd, która ma realizować projekt farmy fotowoltaicznej o mocy przynajmniej 350 MW. To więcej niż obecnie największa farma fotowoltaiczna w Europie, która znajduje się koło francuskiego miasta Bordeaux i której moc sięga 300 MW.

Projekt Cleve Hill Solar Farm ma zostać zrealizowany w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii – w bezpośrednim sąsiedztwie infrastruktury, którą na ląd przesyłana jest energia z wielkiej morskiej farmy wiatrowej London Array.

Ze względu na rozmiar przedsięwzięcia, kwalifikujący je jako tzw. Nationally Significant Infrastructure Project (NSIP), zgodę na jego realizację (Development Consent Order, DCO) musi wydać brytyjski rząd, co powinno nastąpić w połowie przyszłego roku. Obowiązek uzyskania DCO obejmuje wszystkie projekty energetyczne o mocy ponad 50 MW.

Co ciekawe, podobnie jak w przypadku projektu zrealizowanego we Francji, w tym przypadku panele fotowoltaiczne mają zostać posadowione w orientacji wschód-zachód, aby w ten sposób w miarę możliwości „wyrównać” dzienną produkcję energii.

O projekcie Cleve Hill Solar Farm wiadomo na razie również, że obok paneli fotowoltaicznych mają stanąć magazyny energii, które będą dostarczać lokalnej sieci usługi bilansowania.

Wirsol to jeden z aktywniejszych deweloperów na rynku brytyjskim. W tym roku sprzedał funduszowi Rockfire Capital zrealizowanych przez siebie na Wyspach 19 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 105 MW, których jednostkowa moc wynosi od 2,5 MW do 20,5 MW i które są objęte brytyjskim systemem zielonych certyfikatów.

W połowie tego roku Hive Energy otrzymał zgodę na ulokowanie innej farmy fotowoltaicznej o mocy 40 MW, która ma powstać w połowie przyszłego roku w pobliżu brytyjskiej miejscowości Romsey na południu Wielkiej Brytanii. Produkcja energii z tej farmy fotowoltaicznej ma również odbywać się bez jakichkolwiek subsydiów czy preferencji.  Do tej pory Hive Energy zrealizował na Wyspach 26 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 320 MW.

Inny brytyjski deweloper Anesco niedawno uruchomił pierwszą na Wyspach farmę fotowoltaiczną, z której energia jest sprzedawana wyłącznie na zasadach rynkowych i którą wyposażono w bateryjny magazyn energii. Więcej o tej inwestycji w artykule: Era fotowoltaiki bez subsydiów wkracza do Wielkiej Brytanii.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kr |
co ciekawe w Polsce instalacje wybudowane bez subsydiów nie otrzymują wynagrodzenia za wyprodukowaną energie
TTTT |
W GB jest droższyprąd nż u nas. I jest wiecej godzin godzin słonecznych nż u nas (wydaje się to dziwne ale tak jest!!). Z tego powodu takie instalacje tam szybciej się zwracają.
MojaPV |
No i co cwaniaczki janusze od oze? Można? można! brać się do roboty przy stabilnym oze BEZ DOPŁAT a nie żebrać o subsydia!

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

kabel solarny 6 mm kw. TUV 1500 V cena 600 EUR/km

Kable solarne 2,5 -16 mm kw w kolorze czarnym, czerwonym i żółto-zielonym. Certyfikowane przez TUV R czytaj dalej...

panele 270W TIER1* cena 0,31 EUR

Dostawy kontenerowe prosto od producenta TIER 1* bezpośrednio na plac budowy. W celu omówienia szcze czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Sprzedam moduły PV: Suntech Recom Amerisolar

Sprzedamy moduły PV uznanych producentów . Jesteśmy bezpośrednim importerem. Poszukujemy przedstawic czytaj dalej...