Włoski sektor PV szykuje wielką wirtualną elektrownię

Włoski sektor PV szykuje wielką wirtualną elektrownię
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Włochy to drugi największy w Europie rynek fotowoltaiczny. To zasługa rozwoju odnotowanego na początku tej dekady dzięki atrakcyjnym taryfom gwarantowanym, które jednak z czasem wstrzymano dla nowych inwestycji, a włoski sektor PV mocno zwolnił. Teraz Włosi chcą skierować rozwój swojego sektora fotowoltaicznego na nowe tory.

Po etapie, w którym dominowały instalacje wykonywane z myślą o objęciu sprzedaży energii z fotowoltaiki atrakcyjnymi taryfami gwarantowanymi, szansę na nowy etap rozwoju włoskiego rynku fotowoltaicznego dają inwestycje nastawione na autokonsumpcję produkowanej energii.

Ten etap nie będzie z pewnością już tak spektakularny pod względem łącznej mocy instalowanych systemów. Trudno bowiem oczekiwać rozwoju ogromnych, naziemnych farm fotowoltaicznych (chociaż we Włoszech pojawiają się już takie projekty z myślą o sprzedaży energii na zasadach rynnowych).

Samych instalacji może być jednak znacznie więcej, a rozwój rynku PV może zyskać trwalsze fundamenty, niezależne od decyzji politycznych. Szansę na to daje spadek kosztów nie tylko technologii fotowoltaicznej, która staje się coraz bardziej przystępna dla włoskich firm i gospodarstw domowych, ale również rozwój technologii magazynów energii, które mogą zwiększyć oszczędności z własnej generacji.

Idąc w tym kierunku, włoska branża instalatorów fotowoltaiki utworzyła stowarzyszenie o nazwie „Energy Alliance Italia”, które postawiło sobie za cel zamontowanie w ciągu najbliższych 24 miesięcy 20 tys. domowych instalacji fotowoltaicznych oraz magazynów energii. Całość ma zostać połączona, tworząc potencjał dzielenia się produkowaną energią czy wspólnego świadczenia usług np. z zakresu zarządzania popytem (Demand Side Response, DSR).

Magazyny energii dostarczy niemiecki sonnen, który buduje podobne „wirtualne elektrownie” w Niemczech, Australii i USA.

Niezależnie od korzyści z działalności w modelu kolektywnym, wykorzystanie własnej instalacji fotowoltaicznej oraz małego magazynu energii ma zapewnić gospodarstwu domowemu oszczędności na energii niekupionej z sieci na poziomie nawet 85 proc. Tak przynajmniej zapewnia sonnen.

Wysoki stopień autokonsumpcji tworzy fundament dla świadczenia dodatkowych usług jak stabilizowanie sieci, a także regulowanie popytu i podaży energii z wykorzystaniem inteligentnej sieci zdecentralizowanych magazynów energii – zapewnia sonnen.

Obecnie we Włoszech pracują elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 19 GW. Więcej w Europie mają tylko Niemcy, którzy dotąd zbudowali już dwa razy większy potencjał PV.

W ostatnich latach, po wygaszeniu atrakcyjnych taryf gwarantowanych dla nowych instalacji, włoski rynek PV jednak zwolnił. W pierwszych trzech kwartałach br. Włosi zainstalowali systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 323 MW, w tym niemal 70 MW zainstalowano w większych systemach PV o mocy powyżej 1 MW.

Rekordowy był rok 2011, kiedy we Włoszech powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 10 GW. W kolejnym roku potencjał nowych instalacji wyniósł jeszcze kilka GW, ale po wygaszeniu taryf gwarantowanych w ostatnich latach wolumen nowych instalacji spadł do kilkuset MW w skali roku.

Włoski operator systemu przesyłowego Terna szacuje, że w 2016 r. elektrownie fotowoltaiczne  we Włoszech wyprodukowały ponad 25,5 TWh energii elektrycznej, pokrywając około 7,2 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ŻAL.PL |
a w polsce lipne z wilekim bólem 0,2GW z PV... żal.pl --> Polska Radomiem Europy :)
Wykształciuch |
Mam wrażenie, że autor pisząc o "zasadach rynnowych" wpuszcza nas w jakiś kanał... Proszę poprawić literówkę!

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...