Włoski sektor PV szykuje wielką wirtualną elektrownię

Włoski sektor PV szykuje wielką wirtualną elektrownię
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Włochy to drugi największy w Europie rynek fotowoltaiczny. To zasługa rozwoju odnotowanego na początku tej dekady dzięki atrakcyjnym taryfom gwarantowanym, które jednak z czasem wstrzymano dla nowych inwestycji, a włoski sektor PV mocno zwolnił. Teraz Włosi chcą skierować rozwój swojego sektora fotowoltaicznego na nowe tory.

Po etapie, w którym dominowały instalacje wykonywane z myślą o objęciu sprzedaży energii z fotowoltaiki atrakcyjnymi taryfami gwarantowanymi, szansę na nowy etap rozwoju włoskiego rynku fotowoltaicznego dają inwestycje nastawione na autokonsumpcję produkowanej energii.

Ten etap nie będzie z pewnością już tak spektakularny pod względem łącznej mocy instalowanych systemów. Trudno bowiem oczekiwać rozwoju ogromnych, naziemnych farm fotowoltaicznych (chociaż we Włoszech pojawiają się już takie projekty z myślą o sprzedaży energii na zasadach rynnowych).

Samych instalacji może być jednak znacznie więcej, a rozwój rynku PV może zyskać trwalsze fundamenty, niezależne od decyzji politycznych. Szansę na to daje spadek kosztów nie tylko technologii fotowoltaicznej, która staje się coraz bardziej przystępna dla włoskich firm i gospodarstw domowych, ale również rozwój technologii magazynów energii, które mogą zwiększyć oszczędności z własnej generacji.

Idąc w tym kierunku, włoska branża instalatorów fotowoltaiki utworzyła stowarzyszenie o nazwie „Energy Alliance Italia”, które postawiło sobie za cel zamontowanie w ciągu najbliższych 24 miesięcy 20 tys. domowych instalacji fotowoltaicznych oraz magazynów energii. Całość ma zostać połączona, tworząc potencjał dzielenia się produkowaną energią czy wspólnego świadczenia usług np. z zakresu zarządzania popytem (Demand Side Response, DSR).

Magazyny energii dostarczy niemiecki sonnen, który buduje podobne „wirtualne elektrownie” w Niemczech, Australii i USA.

Niezależnie od korzyści z działalności w modelu kolektywnym, wykorzystanie własnej instalacji fotowoltaicznej oraz małego magazynu energii ma zapewnić gospodarstwu domowemu oszczędności na energii niekupionej z sieci na poziomie nawet 85 proc. Tak przynajmniej zapewnia sonnen.

Wysoki stopień autokonsumpcji tworzy fundament dla świadczenia dodatkowych usług jak stabilizowanie sieci, a także regulowanie popytu i podaży energii z wykorzystaniem inteligentnej sieci zdecentralizowanych magazynów energii – zapewnia sonnen.

Obecnie we Włoszech pracują elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 19 GW. Więcej w Europie mają tylko Niemcy, którzy dotąd zbudowali już dwa razy większy potencjał PV.

W ostatnich latach, po wygaszeniu atrakcyjnych taryf gwarantowanych dla nowych instalacji, włoski rynek PV jednak zwolnił. W pierwszych trzech kwartałach br. Włosi zainstalowali systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 323 MW, w tym niemal 70 MW zainstalowano w większych systemach PV o mocy powyżej 1 MW.

Rekordowy był rok 2011, kiedy we Włoszech powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 10 GW. W kolejnym roku potencjał nowych instalacji wyniósł jeszcze kilka GW, ale po wygaszeniu taryf gwarantowanych w ostatnich latach wolumen nowych instalacji spadł do kilkuset MW w skali roku.

Włoski operator systemu przesyłowego Terna szacuje, że w 2016 r. elektrownie fotowoltaiczne  we Włoszech wyprodukowały ponad 25,5 TWh energii elektrycznej, pokrywając około 7,2 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ŻAL.PL |
a w polsce lipne z wilekim bólem 0,2GW z PV... żal.pl --> Polska Radomiem Europy :)
Wykształciuch |
Mam wrażenie, że autor pisząc o "zasadach rynnowych" wpuszcza nas w jakiś kanał... Proszę poprawić literówkę!

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

kabel solarny 6 mm kw. TUV 1500 V cena 600 EUR/km

Kable solarne 2,5 -16 mm kw w kolorze czarnym, czerwonym i żółto-zielonym. Certyfikowane przez TUV R czytaj dalej...

panele 270W TIER1* cena 0,31 EUR

Dostawy kontenerowe prosto od producenta TIER 1* bezpośrednio na plac budowy. W celu omówienia szcze czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Sprzedam moduły PV: Suntech Recom Amerisolar

Sprzedamy moduły PV uznanych producentów . Jesteśmy bezpośrednim importerem. Poszukujemy przedstawic czytaj dalej...