Enel oferuje 21 USD/MWh za energię z fotowoltaiki

Enel oferuje 21 USD/MWh za energię z fotowoltaiki
Fot. Enel
REKLAMA

Tak niską ofertę cenową włoski koncern energetyczny złożył w kolejnej aukcji dla fotowoltaiki, która odbyła się w Chile.

W ostatniej aukcji dla projektów z zakresu wytwarzania energii elektrycznej w Chile spółka Enel Generación Chile złożyła ofertę sprzedaży energii z fotowoltaiki na łączny wolumen 2,2 TWh po cenie wynoszącej zaledwie 21,48 USD/MWh.

Drugą najniższą ofertę w tej aukcji złożyła spółka GPG Solar, związana z hiszpańskim koncernem Gas Natural Fenosa, proponując za taki sam wolumen energii z fotowoltaiki cenę 24,8 USD/MWh.

Przeciętna cena za energię w złożonych ofertach wyniosła 32,5 USD/MWh. W sumie chilijskie władze przyjęły 24 oferty. Łączny wolumen zakontraktowanej energii ma wynieść 20,7 TWh energii elektrycznej.

Aukcja była „neutralna” technologicznie, co oznacza, że o wsparcie w postaci gwarantowanej ceny energii mogli konkurować nie tylko producenci energii z PV, ale także z innych źródeł.

Wśród beneficjentów aukcji są jednak tylko inwestorzy zakładający wykorzystanie OZE, którzy mają zbudować źródła o łącznej mocy około 600 MW.

Uruchomienie produkcji energii powinno nastąpić do 1 stycznia 2024 r.  

Dotąd najniższą cenę za energię z PV w chilijskich aukcjach dla OZE – na poziomie 29,1 USD/MWh – zaproponował w ubiegłym roku wywodzący się z Hiszpanii deweloper Solarpack. Projekt fotowoltaiczny o mocy 120 MW hiszpańskiej firmy zakłada sprzedaż energii w ilości 280 GWh rocznie. Zgodnie z wymogami tej aukcji, produkcja energii ma się rozpocząć najpóźniej w 2021 r. i potrwać do roku 2040. Deweloper zakłada uruchomienie produkcji wcześniej, już w roku 2019.

W ubiegłorocznej aukcji, w której zakontraktowano 12,43 TWh energii, średnia cena wyniosła 47,6 USD/MWh, a rok wcześniej – w pierwszej chilijskiej aukcji – zakontraktowano 1,2 TWh po średniej cenie 79,3 USD/MWh.

Cel wyznaczony przez prezydent Bachelet to obniżenie rachunków za energię o 25 proc. Dzisiaj możemy powiedzieć z duży spokojem, przejrzystością i radością, że udało nam się obniżyć ceny energii o 75 proc. w ciągu ostatnich trzech lat – komentuje wyniki ostatniej aukcji chilijski minister energii Andrés Rebolledo.

Rynek fotowoltaiczny w Chile od kilku lat przeżywa okres szybkiego rozwoju. Sprzyja temu polityka chilijskich władz, które w OZE widzą szansę na rozwiązanie energetycznych problemów kraju posiadającego niewystarczające moce produkcyjne oraz niedostatecznie rozwiniętą sieć przesyłową.

Włoski Enel ma już na koncie budowę w Chile ogromnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 160 MW, w przypadku której roczny uzysk energii szacuje się aż na 400 GWh.

W połowie ubiegłego roku włoski koncern posiadał w Chile odnawialne źródła energii o łącznej mocy ok. 880 MW, z czego 364 MW stanowiły farmy wiatrowe, 430 MW farmy fotowoltaiczne, a 92 MW elektrownie wodne. 

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), wylicza, że potencjał OZE w Chile sięgał na koniec 2016 roku około 10 GW, z czego za około 6,7 GW odpowiadała energetyka wodna, za ok. 1,6 GW fotowoltaika, za około 1,3 GW energetyka wiatrowa, a za około 0,4 GW energetyka biomasowa. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...