To będzie największa w Europie elektrownia PV bez subsydiów

To będzie największa w Europie elektrownia PV bez subsydiów
Rozpoczęcie budowy farmy PV o mocy 221 MW w Vaqueiros. Fot. WElink Energy
REKLAMA

W Portugalii zainaugurowano budowę ogromnej farmy fotowoltaicznej. Produkowana przez nią energia będzie sprzedawana bez jakichkolwiek subsydiów i preferencji, wyłącznie na zasadach rynkowych.

Ogromna farma fotowoltaiczna o mocy 221 MW powstanie w Vaqueiros na południu Portugalii. Jak wynika z prognoz wykonanych w programie Classic PVGIS, położona w tej lokalizacji farma fotowoltaiczna o takiej mocy może wytwarzać w skali roku nawet ponad 340 GWh energii elektrycznej.

Inwestor, brytyjska firma WElink Energy, podaje, że farma fotowoltaiczna Solara4 będzie produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 150 tys. gospodarstw domowych.

Instalacja będzie się składać z około 850 tys. modułów fotowoltaicznych, a w trakcie budowy pracę znajdzie około 300 osób. Kontrakt na realizację tej inwestycji w formule EPC zdobyła chińska firma China Triumph International Engineering Co. Ltd (CTIEC). WElink Energy wcześniej szacował koszt tej inwestycji na około 200 mln funtów.

Uruchomienie ogromnej farmy fotowoltaicznej zaplanowano na połowę 2019 r. Zwiększy ona wówczas aktualnie relatywnie mały potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Portugalii. 

WElink Energy podkreśla, że po uruchomieniu produkcji energii farma fotowoltaiczna w Vaqueiros będzie największym tego typu obiektem w Europie, z którego energia będzie sprzedawana na zasadach rynkowych.

Udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Portugalii wyniósł w ubiegłym roku 58 proc., z czego 30 proc. przypadło na energetykę wodną, 22 proc. na energetykę wiatrową, 5 proc. na bioenergetykę, a tylko 1 proc. na fotowoltaikę – mimo świetnych warunków nasłonecznienia, które ma Portugalia, to istotnie mniej niż średni udział generacji PV w unijnym miksie energii.

Brytyjska grupa WElink Energy funkcjonuje na rynku odnawialnych źródeł energii od roku 2007, działając przy wsparciu chińskiego koncernu China National Buildings Material (CNBM).

Pod koniec ubiegłego roku WElink Energy ogłosił, że utworzy z CNBM konsorcjum, które będzie się zajmować „produkcją” domów energooszczędnych z wykorzystaniem technologii fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV). Więcej na ten temat: Brytyjczycy zbudują domy z prefabrykatów BIPV. "Off-grid do 75 proc."

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (20)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ElektrowniaPV |
Najwyższy czas by oderwać oze od cycka dotacji.
sol |
Zgadzam się, pod warunkiem że cała gospodarka zostanie oderwana. Nie mam wątpliwości, że OZE sobie poradzi. Generalnie energetyka oparta na paliwach nieodnawialnych odchodzi, a OZE nadchodzi.
123 |
A może monterom PV zafundować:? - 13 i 14 pensję - deputat, nie wiem czego ale się należy - premia na dzień słońca (dzień przesilenia) - wcześniejsze emerytury za szkodliwą pracę w słońcu - krem do opalania w gratisie.... - z 30 związków zawodowych
PV |
@Elektrownia zgadza się, z tym że górników i węglówki również
sol |
@123. No i rekompensatę za zaległy "deputat słoneczny", albo wiatrowy czy wodny.
pros |
@ElektrowniaPV, chyba nie rozumiesz w jakim celu dotuje się OZE i co w dzisiejszym świecie znaczy czołowe miejsce w wyścigu do nowych technologii. Dotacje do OZE to nie jest kręcenie lodów, czy napychanie kabzy zabetonowanym monopolistom i topienie pieniędzy podatnika w błocie - jak to jest u nas w przypadku dotacji do węgla i pudrowaniu węglowego trupa. Na naszych oczach mamy rewolucję energetyczną. Podobnie jak około 200 lat temu miała miejsce rewolucja przemysłowa, która całkowicie zmieniła układ sił na świecie zwiększając konkurencyjność tych krajów, które ogarnęła i uzależniając ekonomicznie spóźnialskich. Rewolucja energetyczna też będzie miała podobne znaczenie, można się spierać większe, czy mniejsze, ale spóźnialscy będą słono płacić tym, którzy będą z przodu i będą mieli tanią energię niezależną od dostawców z krajów trzecich (np. niestabilnych politycznie, zarządzanych przez oligarchie, wykorzystujących dostawy energii do celów politycznych). Dotacje o których piszesz, to walka o przyszłość, bezpieczeństwo i niezależność energetyczną - tj. wspieranie perspektywicznych kierunków rozwoju w wyścigu do nowych technologii - taki doping finansowy ze strony rządów dla dobra własnych krajów - po prostu długoterminowa inwestycja w przyszłość. Otwórz oczy i spójrz do przodu, nie oglądaj się na schyłkowe technologie, które tak samo jak dorożki, muszą zniknąć. Ja też się cieszę, że OZE jest na takim etapie rozwoju, że ten finansowy doping nie jest już potrzebny i OZE radzi sobie samo, szkoda tylko, że tak nie jest w naszym pięknym kraju...
sol |
@pros. 100/100.
alladyn-solar-batt |
do Pros:wydaje się, że czegoś wlogice PO+PSL a dziś PiS nie zrozumiałeś....? Piszesz bowiem polemikę do tutejszego Rzecznika Prasowego partii rządzącej, a raczej rządzonej przez BigEnergy takie oto: ,,Dotacje o których piszesz, to walka o przyszłość, bezpieczeństwo i niezależność energetyczną''. Przepraszam? - Niezależność? To zdefiniujmy o jakiego rodzaju niezależnośći i kogo od czego lub kogo OD KOGO mówimy, gdy opisujemy co robi się w tej materii na świecie,ale też zdefiniujmy co i od KOGO byłoby tą pożądaną niezależnością w Polse (gdyby wprowadzić zmiany zgodne z przytaczaną walką). Następnie zadajmy pytanie- czy aby jesteśmy pewni, że żądzącej politykami w Polsce (wszelakich frakcji) grupie energetyków - zależy na......są zainteresowani ,,niezależnością''? A może jest wręcz PRZECIWINIE- lepsza jest ZALEŻNOŚĆ. Czyż nie jest tak, żekto trzyma palecna guziku od energii, ten zawsze może zasugerować politykom, że bez ich dostosowania się do wymogów dysponenta tego palca - może zgasnąć światło? Co Ty mu tłumaczysz tak jakby On dokładnie nie kumał jakie (czyje) bierki podrzuca?
pros |
@alladyn tak odpowiedzialem mu, ale zakladam ze wiecej osob przeczyta, gdybym tak nie zakladal to bym nie pisal. Trzeba pisac bez wzgledu na zmurszaly beton popis bo nie tylko oni sa na swiecie. Ty tez pisz.
ElektrowniaPV |
@pros chłopie wszystko co napisałeś to tanie bajeczki dla dzieci, które mogą czuć się dymane gdy mają dopłacać raz do energii, która jest droższa a dwa do energii, która jest tańsza i zapewnia stabilne dostawy ale na skutek udziału tej pierwszej musi mieć wsparcie. Używasz chwytliwych acz demagogicznych porównań z dorożkami - otóż o ile wiem nikt nie dopłacał właścicielom pierwszych samochodów do ich zakupu prawda? nie wydawano milirdów dolarów na dotacje do komputerów w latach 70 czy 80tych a popatrz jakie cuda mimo tego te technologie dały sobie radę! dziwne... Takie demagogiczne tłumaczenia nie wytrzymują konfrontacji z rzeczywistością. Wiesz jak się kończy używanie tego "dopingu " jak to trafnie skądinąd nazwałeś? Zawsze tak samo...
sol |
@ElektrowniaPV. Nie masz racji. Otóż wszystkie te technologie przeszły okres inwestowania, tylko jeżeli to jest inwestowanie ze środków publicznych to nazywa się dotacjami. Różnica jest nie tylko w źródle środków inwestycyjnych. Ale jest też cel, który może być osiągnięty w ciągu 10 lat, a i taki który można osiągnąć po 30-40 latach. I tu o takim celu piszemy, o to nie jest zwykły biznes. To jest przemiana cywilizacyjna i to dlatego są te szczyty, umowy międzynarodowe, negocjacje w skali globalnej. Chciałbym żebyś to zrozumiał, bo to dla Polski być , albo nie być. Nie czas na spory, musimy wypracować strategię przejścia do nowej ery energetycznej. Najwyższy czas żeby górnicy też się do tego przystosowali. Ich dzieci nie będą miały i pracy i przedmiotu szantażowania kolejnego rządu, bo polskiej energii już w ogóle nie będzie.
sol |
Nie dopisałem co będzie w przyszłości. UE się energetycznie zintegruje i przejdzie do energetyki rozproszonej i zakupów wirtualnych. Podstawa energetyczna przesunie się na atom i magazyny i nie będą już w ogóle potrzebne elektrownie węglowe. I trzeba się trzymać blisko lokomotywy (a nawet czasem poprowadzić ten pociąg), a nie być na końcu składu bo to grozi odczepieniem wagonu i odjazdem na bocznicę.
IXI |
Najwyższy czas przestać dotować Zakłady Energetyczne (czy to z pieniędzy unijnych, czy budżetowych, czy z kieszeni odbiorcy energii), to OZE sama sobie poradzi.
IXI |
@ElektrowniaPV: Nie pisz o dotacjach, bo mi nikt nic do OZE nie dotował. Nawet VAT do budżetu za zakupy swoich paneli, falownika, itp... płaciłem 23, a nie 15 procent. Natomiast ciągle czytam o kolejnych różnorodnych zastrzykach pieniędzy (dotacjach) dla koncernów energetycznych. Również opłata OZE i planowana do wprowadzenia opłata mocowa to nic innego, jak wsparcie molochów z kieszeni zwykłego Kowalskiego.
SPS |
@Elektrownia: hipokryto, napisz coś o dotowaniu stuletniej technologii opartej na kopalinach, która po ponad 100 latach rozwoju ciągle potrzebuje wsparcia! Czekamy z niecerpliwością, tylko bez "tanich bajeczek dla dzieci które czują się dymane".
ElektrowniaPV |
@sol otóż jest istotna różnica pomiędzy inwestowaniem a dotowaniem czegoś. Jeśli jej nie dostrzegasz to znaczy, że nie miałeś styczności z tym pierwszym. Subsydiowanie prywatnego biznesu przez państwo (tak naprawdę społeczeństwo) pod przymusem to nic innego jak prywatyzacja zysków i nacjonalizacja kosztów. Dodatkowo powstaje roszczeniowa grupa społeczna, która w momencie "zabrania zabawek" wymyśla własnie jakieś "wzniosłe" powody, które mają uzasadniać dalsze pasożytnictwo.
AST |
Do pros. Gratuluję właściwego odniesienia do rzeczywistości i do przyszłości. Tak bedzie. Pozdrawiam.
sol |
@ElektrowniaPV. Może rzeczywiście wyraziłem się nieprecyzyjnie. Chodzi mi o to, że są cele stricte biznesowe i są cele strategiczne, których prywatny biznes nie uniesie. I to wtedy potrzebne jest wsparcie ze środków publicznych, oczywiście na określony czas. Ten czas jak widać już dobiega końca.I kroplówka dla OZE nie będzie więcej potrzebna. Jednocześnie powinno nastąpić wygaszanie energetyki węglowej, w tym zakończenie dotacji. Kiedyś był transport konny, żaglowce, nie było samolotów ale były lampy naftowe, a przedtem łuczywa, Idziemy dalej, to się nazywa postęp cywilizacji, oto cała filozofia. Spróbuj to jakoś ogarnąć, Co Ci mam jeszcze napisać? Może przeczytaj powieść Edwarda Redlińskiego "Konopielka", to łatwiej zrozumiesz o co chodzi...
SPS |
@Elekrownia napisała: "Subsydiowanie prywatnego biznesu przez państwo (tak naprawdę społeczeństwo) pod przymusem to nic innego jak prywatyzacja zysków i nacjonalizacja kosztów. Dodatkowo powstaje roszczeniowa grupa społeczna, która w momencie "zabrania zabawek" wymyśla własnie jakieś "wzniosłe" powody, które mają uzasadniać dalsze pasożytnictwo." - wypisz wymaluj definicja górnictwa i big energy.
Walek7003 |
Jak najszybciej należy zlikwidować dotacje dla branży energetycznej oraz dla rolnictwa. OZE poradzi sobie, kopalnie zbankrutują, a rolnicy przestaną ściemniać i zaczną płacić ZUS i podatki.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...