Enel będzie produkować dwustronne moduły HJT
Należący do włoskiego koncernu energetycznego Enel producent modułów fotowoltaicznych uruchomi linie do produkcji wysokowydajnych, dwustronnych ogniw w technologii heterojunction (HJT).
Enel już posiada linie, na których produkuje moduły fotowoltaiczne. Teraz włoski potentat chce również produkować ogniwa. Cel to zintegrowanie łańcucha dostaw i produkcja modułów fotowoltaicznych o parametrach lepszych od modułów obecnie dostępnych na rynku i oferowanie ich w konkurencyjnej cenie.
W ramach projektu, na który włoskie konsorcjum pozyskało unijne dofinansowanie w wysokości 14 mln euro z programu Horyzont 2020, w fabryce na Sycylii, gdzie Enel produkuje już moduły fotowoltaiczne, ma również ruszyć produkcja ogniw o docelowym potencjale około 1 GW w skali roku.
Szwajcarski dostawca linii produkcyjnych dla przemysłu fotowoltaicznego Meyer Burger poinformował o zdobyciu kontraktu na dostawę dwóch linii do produkcji ogniw fotowoltaicznych o potencjale 200 MW w skali roku, na których mają powstawać dwustronne moduły HJT.
Meyer Burger informuje, że wdraża pilotażową produkcję ogniw fotowoltaicznych HJT o sprawności przekraczającej 23 proc.
Ogniwa będą produkowane w fabryce w Katanii, należącej do spółki będącej częścią grupy Enel – największego włoskiego koncernu energetycznego i jednego z największych inwestorów w globalnej branży odnawialnych źródeł energii.
Wartość zamówienia wynosi 45 mln franków szwajcarskich. Dostawa linii produkcyjnych do zakładu w Katanii ma nastąpić w drugiej połowie przyszłego roku, a uruchomienie produkcji zaplanowano na początek 2019 r.
Obecnie Włosi produkują już moduły fotowoltaiczne w technologii cienkowarstwowej, realizując dotąd kontrakty na dostawę modułów o mocy ponad 0,5 GW.
Enel jest obecny w ponad 30 krajach, w których posiada elektrownie o łącznej mocy 85 GW, z czego 39 GW to odnawialne źródła energii.
Inwestycja w technologię dwustronnych ogniw HJT sygnalizuje, że Włosi widzą przyszłość w rozwoju nie tylko wielkich, kilkudziesięcio- czy kilkuset-megawatowych elektrowni fotowoltaicznych, które budują choćby w Ameryce Południowej, ale również w mniejszych instalacjach, w których zastosowanie znajdują zwłaszcza wysokowydajne moduły PV.
red. gramwzielone.pl