Enel będzie produkować dwustronne moduły HJT

Enel będzie produkować dwustronne moduły HJT
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Należący do włoskiego koncernu energetycznego Enel producent modułów fotowoltaicznych uruchomi linie do produkcji wysokowydajnych, dwustronnych ogniw w technologii heterojunction (HJT).

Enel już posiada linie, na których produkuje moduły fotowoltaiczne. Teraz włoski potentat chce również produkować ogniwa. Cel to zintegrowanie łańcucha dostaw i produkcja modułów fotowoltaicznych o parametrach lepszych od modułów obecnie dostępnych na rynku i oferowanie ich w konkurencyjnej cenie.

W ramach projektu, na który włoskie konsorcjum pozyskało unijne dofinansowanie w wysokości 14 mln euro z programu Horyzont 2020, w fabryce na Sycylii, gdzie Enel produkuje już moduły fotowoltaiczne, ma również ruszyć produkcja ogniw o docelowym potencjale około 1 GW w skali roku.

Szwajcarski dostawca linii produkcyjnych dla przemysłu fotowoltaicznego Meyer Burger poinformował o zdobyciu kontraktu na dostawę dwóch linii do produkcji ogniw fotowoltaicznych o potencjale 200 MW w skali roku, na których mają powstawać dwustronne moduły HJT. 

Meyer Burger informuje, że wdraża pilotażową produkcję ogniw fotowoltaicznych HJT o sprawności przekraczającej 23 proc.

Ogniwa będą produkowane w fabryce w Katanii, należącej do spółki będącej częścią grupy Enel – największego włoskiego koncernu energetycznego i jednego z największych inwestorów w globalnej branży odnawialnych źródeł energii.

Wartość zamówienia wynosi 45 mln franków szwajcarskich. Dostawa linii produkcyjnych do zakładu w Katanii ma nastąpić w drugiej połowie przyszłego roku, a uruchomienie produkcji zaplanowano na początek 2019 r.

Obecnie Włosi produkują już moduły fotowoltaiczne w technologii cienkowarstwowej, realizując dotąd kontrakty na dostawę modułów o mocy ponad 0,5 GW.

Enel jest obecny w ponad 30 krajach, w których posiada elektrownie o łącznej mocy 85 GW, z czego 39 GW to odnawialne źródła energii.

Inwestycja w technologię dwustronnych ogniw HJT sygnalizuje, że Włosi widzą przyszłość w rozwoju nie tylko wielkich, kilkudziesięcio- czy kilkuset-megawatowych elektrowni fotowoltaicznych, które budują choćby w Ameryce Południowej, ale również w mniejszych instalacjach, w których zastosowanie znajdują zwłaszcza wysokowydajne moduły PV.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekt PV 1MW z prekwalifikacją

Sprzedam Projekt lub spółka celowa 1MW , wybudowany słup i złącze , dzierżawa 2,3 ha z możliwością czytaj dalej...

Zestawy PV hybrydowe ON/OFF GRID: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody i nie możesz korzystać z urządzeń elektrycznych? Mamy na to sposób: czytaj dalej...

Trafostacja 0.96MW

szukamy wykonawca zaprojektować, budować i połączyć do sieci PV trafostację 0,96MW w okolicach Suw czytaj dalej...

Firma z doświadczeniem w montażu instalacji PV przyjmie zlecenia

Firma EKO WIND przyjmie zlecenia na montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie woj. mazowieckiego czytaj dalej...