Ceny modułów PV w USA zaczęły rosnąć. Dlaczego?

Ceny modułów PV w USA zaczęły rosnąć. Dlaczego?
Fot. Wayne National Forest, flickr cc
REKLAMA

W ubiegłym roku i na początku 2017 r. ceny modułów fotowoltaicznych w USA spadały w rekordowym tempie, co analitycy globalnego rynku PV wiązali z nadpodażą wygenerowaną głównie przez producentów z Chin. Teraz jednak ceny modułów w USA zaczynają rosnąć.

Amerykańska federalna komisja handlu międzynarodowego (International Trade Commission, ITC) bada wniosek złożony przez amerykańskich producentów modułów fotowoltaicznych, którzy domagają się nałożenia nowych restrykcji handlowych na import modułów PV z Chin.

Jeśli ITC postąpi zgodnie ze scenariuszem, którego wdrożenia domagają się m.in. Sunviva czy amerykański SolarWorld, wówczas Waszyngton może nałożyć na import chińskich modułów PV karne cła sięgające nawet 0,4 USD/W.

Zwolennikom ceł sprzyja obecna amerykańska administracja. Prezydent Donald Trump wprost wezwał do wprowadzenia ceł federalną agencję odpowiedzialną za politykę handlową.

Tymczasem analitycy z amerykańskiej firma GTM Research, która specjalizuje się w badaniach rynku PV, policzyli, że wprowadzenie ceł na poziomie 0,1 USD/W przełoży się na spadek popytu na moduły fotowoltaiczne w USA o 9 proc., a cła na poziomie 0,4 USD/W ich zdaniem mogą oznaczać spadek rzędu nawet 48 proc., przy czym wyłącznie w segmencie przemysłowych farm PV nawet o 57 proc.

Segment największych, przemysłowych farm fotowoltaicznych ma być szczególnie narażony na ewentualne restrykcje celne i wywołany nimi wzrost kosztów CAPEX, ponieważ te źródła bezpośrednio konkurują z innymi formami wytwarzania takimi jak elektrownie gazowe.

GTM wylicza, że jeśli cła zostaną wprowadzone, dostępna podaż modułów niepodlegających cłom – produkowanych w Stanach Zjednoczonych lub w krajach, które nie będą podlegać restrykcjom celnym, ale także modułów cienkowarstwowych, które nie podlegają dochodzeniu ITC – zostanie ograniczona w USA do około 5 GW.

Decyzje w sprawie rekomendowania ewentualnych ceł ITC ma podjąć do końca tego miesiąca. Jeśli cła zostaną zalecone, wówczas Donald Trump będzie musiał podjąć decyzję do połowy stycznia 2018 r. Jeśli amerykański prezydent zdecyduje o wdrożeniu ceł, zaczną one obowiązywać już w dwa tygodnie po jego decyzji. 

GTM pokazuje tymczasem na poniższym wykresie, że ceny chińskich modułów PV w USA już zaczęły rosnąć, co może wynikać z dochodzenia prowadzonego przez ITC, a różnica między cenami notowanymi na rynku amerykańskim a średnią dla globalnego rynku PV jest już wyraźna. 

Źródło: GTM Research, Solar Module Supply Chain Service. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
To proste - bo spadki były sztuczne, wywołane dumpingiem z Chin

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...