Norwegowie zbudują w Iranie elektrownie PV za 2,5 mld euro

Norwegowie zbudują w Iranie elektrownie PV za 2,5 mld euro
Farma fotowoltaiczna o mocy 14 MW w Iranie. Fot. Athos Solar
REKLAMA

Iran od dłuższego czasu sygnalizuje zainteresowanie rozwojem odnawialnych źródeł energii. Teraz zapowiedzi władz w Teheranie skutkują największym dotąd kontraktem na rozwój OZE w Iranie. Wywodzący się z Norwegii deweloper Saga Energy zbuduje tam farmy fotowoltaiczne o mocy około 2 GW.

Kontrakt norweskiej firmy opiewający na 2,5 mld euro został podpisany z irańską państwową firmą Amin Energy. Jak zastrzega Reuters, finalna decyzja inwestycyjna nadal zależy od przyznania gwarancji na zakup energii przez irańskie władze. Farmy fotowoltaiczne o mocy aż 2 GW mają powstać w ciągu czterech, pięciu lat.

Norweska firma chce pozyskać finansowanie na ogromne inwestycje w Iranie m.in. od funduszy emerytalnych oraz dzięki państwowym gwarancjom eksportowym od rządu w Oslo.

Co ciekawe, w inwestycjach w Iranie mają zostać wykorzystane m.in. moduły dostarczone przez litewskiego producenta SoliTek. Inwertery ma dostarczyć tajwańska grupa Delta Electronics, której częścią jest Saga Energy.

Rząd w Teheranie przyjął cel budowy do roku 2022 elektrowni fotowoltaicznych o łącznym potencjale 5 GW, przyciągając zagranicznych inwestorów relatywnie wysokimi stawkami taryf gwarantowanych.

Irański rząd proponuje taryfy gwarantowane na poziomie około 0,15 USD/kWh dla projektów fotowoltaicznych o mocy do 10 MW oraz 0,12 USD/kWh dla większych instalacji PV o mocy do 30 MW.

Pierwszą farmę fotowoltaiczną w Iranie, o mocy 14 MW (na zdjęciu), zbudował kosztem około 20 mln euro niemiecki deweloper Athos Solar, a zaawansowane projekty prowadzi w tym kraju również szwajcarski fundusz Ecofinance.

Perspektywy rozwoju fotowoltaiki w Iranie przyciągnęły również m.in. brytyjski fundusz Quercus, który niedawno ogłosił, że zbuduje tam elektrownie PV o mocy 600 MW.

Teheran dodatkowo zachęca zagraniczne firmy z sektora PV do uruchamiania produkcji komponentów w Iranie. W przypadku wykorzystania określonej ilości komponentów wyprodukowanych lokalnie, deweloperzy mogą liczyć na wyższe taryfy za sprzedaż energii.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
AST |
Przy okazji niech im dostarczą ciężką wodę do produkcji bomby atomowej.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...