Cena energii z PV w Niemczech poniżej 50 EUR/MWh

Cena energii z PV w Niemczech poniżej 50 EUR/MWh
Foto. Green Cells Group
REKLAMA

Stabilne i przewidywalne regulacje, długookresowa, konsekwentnie realizowana strategia w połączeniu z taniejącą technologiąprocentują w kolejnych aukcjach dla fotowoltaiki w Niemczech, skutkując dalszymi spadkami cen energii z PV.

W ostatniej aukcji dla fotowoltaiki w Niemczech, w której przyznano prawo do sprzedaży energii z 20 farm fotowoltaicznych o mocy 222 MW, padł kolejny rekord średniej ceny energii, którą zaoferowali inwestorzy.

W kolejnej aukcji przeciętna cena ze zwycięskich projektów wyniosła 49,1 euro/MWh, podczas gdy we wcześniejszej aukcji średnia była o 13 proc. wyższa, sięgając 56 euro/MWh.

Natomiast od początku niemieckich aukcji dla fotowoltaiki, zapoczątkowanych w 2015 r., średnia cena dla zwycięskich projektów spadła już o ponad 40 proc. W aukcji z kwietnia 2015 r. średnia wyniosła 91,7 euro/MWh.

Najniższa cena w ostatniej aukcji wyniosła 42,9 euro/MWh, a najwyższa z zakwalifikowanych do wsparcia ofert sięgnęła 50,6 euro/MWh.

Zwraca uwagę duży udział projektów – 12 z 20 – które mają powstać w Bawarii. W przypadku tego landu dopuszczono możliwość realizacji farm fotowoltaicznych na gorszej jakości terenach rolniczych. Budowę farm PV na terenach rolniczych dopuszczono jeszcze tylko w przypadku Badenii-Wirtembergii.

W ostatniej aukcji zgłoszono w sumie 110 ofert na łączną moc 754 MW. Przeciętna moc zgłaszanych projektów wyniosła 6,9 MW.

Zgodnie z aktualną wersją niemieckiej ustawy o OZE, w aukcjach dla fotowoltaiki można zgłaszać projekty fotowoltaiczne o mocy od 0,75 MW do 10 MW. Mniejsze instalacje może nadal obejmować system taryf gwarantowanych, których przyznanie nie wymaga od inwestora wygrania aukcji.

Obecnie w Niemczech działają elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 42 GW, a produkcja energii z PV zaspokaja ok. 7 proc. niemieckiego miksu wytwarzania energii elektrycznej (udział wszystkich OZE to już 1/3). 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jasiek |
A my mamy cenę energii z węgla brunatnego na poziomie 30 EUR/MWh i się nie chwalimy.
zwęglona zielona pyra |
Jasiek, już jest 40 i będzie tylko drożej
kornik |
Jasiek, jak możesz porównywać najbardziej zatruwający środowisko system (węgiel brunatny) który może być obecnie tylko droższy. W samych Chinach z tego powodu zamknięto ponad 140 kopalni. W USA za energię odnawialną na aukcjach to już poniżej 40$/MWh a u arabów nawet około 25$/MWh. Im szybciej zamkniemy te somoluchy tym mniej będziemy dopłacać jako Państwo do tych mamutów prehistorii.

Giełda OZE

Szukamy działek min 2 ha pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki od 2 ha oraz brak M czytaj dalej...

Sprzedam projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1MW

Sprzedam spółkę celową, projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW wraz z pozwoleniem na budowę oraz czytaj dalej...

Farma PV o mocy 0,993 MW. dotacja 2,3 mln- przed podpisaniem umowy

Sprzedam spółkę celową dedykowaną budowie i obsłudze farmy fotowoltaicznej o mocy 0,993MW. Spółka o czytaj dalej...

grunt pod farme pv lub wiatrak lubelskie

wydzierżawię grunt pod farmę 1. 6 ha lub 3 ha PV lub wiatrak wieś Szczałb gmina Krzywda pow Łuków b czytaj dalej...