Cena energii z PV w Niemczech poniżej 50 EUR/MWh

Cena energii z PV w Niemczech poniżej 50 EUR/MWh
Foto. Green Cells Group
REKLAMA

Stabilne i przewidywalne regulacje, długookresowa, konsekwentnie realizowana strategia w połączeniu z taniejącą technologiąprocentują w kolejnych aukcjach dla fotowoltaiki w Niemczech, skutkując dalszymi spadkami cen energii z PV.

W ostatniej aukcji dla fotowoltaiki w Niemczech, w której przyznano prawo do sprzedaży energii z 20 farm fotowoltaicznych o mocy 222 MW, padł kolejny rekord średniej ceny energii, którą zaoferowali inwestorzy.

W kolejnej aukcji przeciętna cena ze zwycięskich projektów wyniosła 49,1 euro/MWh, podczas gdy we wcześniejszej aukcji średnia była o 13 proc. wyższa, sięgając 56 euro/MWh.

Natomiast od początku niemieckich aukcji dla fotowoltaiki, zapoczątkowanych w 2015 r., średnia cena dla zwycięskich projektów spadła już o ponad 40 proc. W aukcji z kwietnia 2015 r. średnia wyniosła 91,7 euro/MWh.

Najniższa cena w ostatniej aukcji wyniosła 42,9 euro/MWh, a najwyższa z zakwalifikowanych do wsparcia ofert sięgnęła 50,6 euro/MWh.

Zwraca uwagę duży udział projektów – 12 z 20 – które mają powstać w Bawarii. W przypadku tego landu dopuszczono możliwość realizacji farm fotowoltaicznych na gorszej jakości terenach rolniczych. Budowę farm PV na terenach rolniczych dopuszczono jeszcze tylko w przypadku Badenii-Wirtembergii.

W ostatniej aukcji zgłoszono w sumie 110 ofert na łączną moc 754 MW. Przeciętna moc zgłaszanych projektów wyniosła 6,9 MW.

Zgodnie z aktualną wersją niemieckiej ustawy o OZE, w aukcjach dla fotowoltaiki można zgłaszać projekty fotowoltaiczne o mocy od 0,75 MW do 10 MW. Mniejsze instalacje może nadal obejmować system taryf gwarantowanych, których przyznanie nie wymaga od inwestora wygrania aukcji.

Obecnie w Niemczech działają elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 42 GW, a produkcja energii z PV zaspokaja ok. 7 proc. niemieckiego miksu wytwarzania energii elektrycznej (udział wszystkich OZE to już 1/3). 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jasiek |
A my mamy cenę energii z węgla brunatnego na poziomie 30 EUR/MWh i się nie chwalimy.
zwęglona zielona pyra |
Jasiek, już jest 40 i będzie tylko drożej
kornik |
Jasiek, jak możesz porównywać najbardziej zatruwający środowisko system (węgiel brunatny) który może być obecnie tylko droższy. W samych Chinach z tego powodu zamknięto ponad 140 kopalni. W USA za energię odnawialną na aukcjach to już poniżej 40$/MWh a u arabów nawet około 25$/MWh. Im szybciej zamkniemy te somoluchy tym mniej będziemy dopłacać jako Państwo do tych mamutów prehistorii.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Dotacje na elementy termo energo 160 tyś zł na 1 DOM

Dotacje dla DOMU 160 tyś zł solary , panele , pompy ciepła i inne dostawa montaż cała Polska j czytaj dalej...

Turbiny wiatrowe Gamesa G 58 850 kW

Dostepne turbiny Gamesa G 58 , 850 kW , 4 sztuki, turbiny z 2 letnia gwarancja, kompletnie odnowione czytaj dalej...

Dokumentacja do projektów PV

Dzień dobry, Wykonam: - Koncepcje farm fotowoltaicznych; - Karty Informacyjne Przedsięwzięcia czytaj dalej...