Cena energii z PV w Niemczech poniżej 50 EUR/MWh

Cena energii z PV w Niemczech poniżej 50 EUR/MWh
Foto. Green Cells Group
REKLAMA

Stabilne i przewidywalne regulacje, długookresowa, konsekwentnie realizowana strategia w połączeniu z taniejącą technologiąprocentują w kolejnych aukcjach dla fotowoltaiki w Niemczech, skutkując dalszymi spadkami cen energii z PV.

W ostatniej aukcji dla fotowoltaiki w Niemczech, w której przyznano prawo do sprzedaży energii z 20 farm fotowoltaicznych o mocy 222 MW, padł kolejny rekord średniej ceny energii, którą zaoferowali inwestorzy.

W kolejnej aukcji przeciętna cena ze zwycięskich projektów wyniosła 49,1 euro/MWh, podczas gdy we wcześniejszej aukcji średnia była o 13 proc. wyższa, sięgając 56 euro/MWh.

Natomiast od początku niemieckich aukcji dla fotowoltaiki, zapoczątkowanych w 2015 r., średnia cena dla zwycięskich projektów spadła już o ponad 40 proc. W aukcji z kwietnia 2015 r. średnia wyniosła 91,7 euro/MWh.

Najniższa cena w ostatniej aukcji wyniosła 42,9 euro/MWh, a najwyższa z zakwalifikowanych do wsparcia ofert sięgnęła 50,6 euro/MWh.

Zwraca uwagę duży udział projektów – 12 z 20 – które mają powstać w Bawarii. W przypadku tego landu dopuszczono możliwość realizacji farm fotowoltaicznych na gorszej jakości terenach rolniczych. Budowę farm PV na terenach rolniczych dopuszczono jeszcze tylko w przypadku Badenii-Wirtembergii.

W ostatniej aukcji zgłoszono w sumie 110 ofert na łączną moc 754 MW. Przeciętna moc zgłaszanych projektów wyniosła 6,9 MW.

Zgodnie z aktualną wersją niemieckiej ustawy o OZE, w aukcjach dla fotowoltaiki można zgłaszać projekty fotowoltaiczne o mocy od 0,75 MW do 10 MW. Mniejsze instalacje może nadal obejmować system taryf gwarantowanych, których przyznanie nie wymaga od inwestora wygrania aukcji.

Obecnie w Niemczech działają elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 42 GW, a produkcja energii z PV zaspokaja ok. 7 proc. niemieckiego miksu wytwarzania energii elektrycznej (udział wszystkich OZE to już 1/3). 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jasiek |
A my mamy cenę energii z węgla brunatnego na poziomie 30 EUR/MWh i się nie chwalimy.
zwęglona zielona pyra |
Jasiek, już jest 40 i będzie tylko drożej
kornik |
Jasiek, jak możesz porównywać najbardziej zatruwający środowisko system (węgiel brunatny) który może być obecnie tylko droższy. W samych Chinach z tego powodu zamknięto ponad 140 kopalni. W USA za energię odnawialną na aukcjach to już poniżej 40$/MWh a u arabów nawet około 25$/MWh. Im szybciej zamkniemy te somoluchy tym mniej będziemy dopłacać jako Państwo do tych mamutów prehistorii.

Giełda OZE

Projekty PV do 1 MW

Sprzedam 2 projekty PV do 1 MW każdy z warunkami przyłączeniowymi. Projekty budowlane w trakcie real czytaj dalej...

Praca dla ekipy monterskiej w Holandii

Witam, Poszukujemy ekipy monterskiej/firmy do pracy przy instalacjach PV na terenie Holandii. czytaj dalej...

Poszukuje 1x generator V902MW do demontazu oraz lopaty do V 39

Poszukuje pilnie lopat do turbiny Vestas V39 ,Gamesa G58 oraz uzywanej turbiny V 90 2MW do demontazu czytaj dalej...

Okazja sprzedam projekt farmy wiatrowej 9MW z wszystkimi pozwoleniami i wykonanym wyprowadzeniem mocy w stacji GPZ

Witam mam do sprzedania spółkę celową z projektem farmy wiatrowej 9MW - 3 Vestasy V112_3MW na wieża czytaj dalej...