Cena energii z PV w Niemczech poniżej 50 EUR/MWh

Cena energii z PV w Niemczech poniżej 50 EUR/MWh
Foto. Green Cells Group
REKLAMA

Stabilne i przewidywalne regulacje, długookresowa, konsekwentnie realizowana strategia w połączeniu z taniejącą technologiąprocentują w kolejnych aukcjach dla fotowoltaiki w Niemczech, skutkując dalszymi spadkami cen energii z PV.

W ostatniej aukcji dla fotowoltaiki w Niemczech, w której przyznano prawo do sprzedaży energii z 20 farm fotowoltaicznych o mocy 222 MW, padł kolejny rekord średniej ceny energii, którą zaoferowali inwestorzy.

W kolejnej aukcji przeciętna cena ze zwycięskich projektów wyniosła 49,1 euro/MWh, podczas gdy we wcześniejszej aukcji średnia była o 13 proc. wyższa, sięgając 56 euro/MWh.

Natomiast od początku niemieckich aukcji dla fotowoltaiki, zapoczątkowanych w 2015 r., średnia cena dla zwycięskich projektów spadła już o ponad 40 proc. W aukcji z kwietnia 2015 r. średnia wyniosła 91,7 euro/MWh.

Najniższa cena w ostatniej aukcji wyniosła 42,9 euro/MWh, a najwyższa z zakwalifikowanych do wsparcia ofert sięgnęła 50,6 euro/MWh.

Zwraca uwagę duży udział projektów – 12 z 20 – które mają powstać w Bawarii. W przypadku tego landu dopuszczono możliwość realizacji farm fotowoltaicznych na gorszej jakości terenach rolniczych. Budowę farm PV na terenach rolniczych dopuszczono jeszcze tylko w przypadku Badenii-Wirtembergii.

W ostatniej aukcji zgłoszono w sumie 110 ofert na łączną moc 754 MW. Przeciętna moc zgłaszanych projektów wyniosła 6,9 MW.

Zgodnie z aktualną wersją niemieckiej ustawy o OZE, w aukcjach dla fotowoltaiki można zgłaszać projekty fotowoltaiczne o mocy od 0,75 MW do 10 MW. Mniejsze instalacje może nadal obejmować system taryf gwarantowanych, których przyznanie nie wymaga od inwestora wygrania aukcji.

Obecnie w Niemczech działają elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 42 GW, a produkcja energii z PV zaspokaja ok. 7 proc. niemieckiego miksu wytwarzania energii elektrycznej (udział wszystkich OZE to już 1/3). 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jasiek |
A my mamy cenę energii z węgla brunatnego na poziomie 30 EUR/MWh i się nie chwalimy.
zwęglona zielona pyra |
Jasiek, już jest 40 i będzie tylko drożej
kornik |
Jasiek, jak możesz porównywać najbardziej zatruwający środowisko system (węgiel brunatny) który może być obecnie tylko droższy. W samych Chinach z tego powodu zamknięto ponad 140 kopalni. W USA za energię odnawialną na aukcjach to już poniżej 40$/MWh a u arabów nawet około 25$/MWh. Im szybciej zamkniemy te somoluchy tym mniej będziemy dopłacać jako Państwo do tych mamutów prehistorii.

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...