Polski producent modułów PV z unijną dotacją

Polski producent modułów PV z unijną dotacją
Fot. XDISC
REKLAMA

Firma XDISC S.A. podpisała umowę z Lubelską Agencją Wspierania Przedsiębiorczości o dofinansowanie projektu mającego na celu budowę laboratorium badawczo-rozwojowego. Wartość inwestycji sięgnie 4,1 mln zł, z czego niemal połowę sfinansuje Unia Europejska.

Projekt XDISC będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa: 1 Badania i Innowacje, Działanie 1.3 Wspieranie inwestycji w przedsiębiorstwach.

Rozszerzenie działalności o prace badawczo-rozwojowe było dla nas naturalnym krokiem. Wdrożenie własnych wyników prac badawczych  to jedyny sposób, aby trwale podnosić konkurencyjność i pozostać innowacyjnym na międzynarodowym rynku – komentuje dla portalu Gramwzielone.pl Wojciech Wróbel, prezes XDISC S.A.   

Powstałe w ramach projektu laboratorium ma służyć zarówno wewnętrznym potrzebom spółki jak i stanowić techniczne zaplecze dla świadczenia usług badawczych dla podmiotów z branży fotowoltaicznej.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 4,1 mln zł. Kwota dofinansowania to 2 mln zł. Zakończenie projektu planowane jest na rok 2020.

Nie ukrywam, że liczymy także, iż laboratorium pozwoli nam zacieśnić współpracę z dostawcami pozostałych elementów instalacji fotowoltaicznych. Chcielibyśmy oprzeć współpracę na modelu win-win i wprowadzić rozwiązania korzystne dla całej branży. Dzięki wykorzystaniu efektu synergii, wdrożenie rozwiązań zwiększających efektywność systemów fotowoltaicznych stanie się szybsze i bardziej opłacalne – zapewnia prezes XDISC.

XDISC S.A. jest spółką o całkowicie polskim kapitale, która działa na rynku od 2003 roku. Jedną ze specjalizacji firmy jest produkcja modułów fotowoltaicznych.

Warszawska firma wytwarza moduły standardowe i elastyczne oraz moduły na potrzeby systemów zintegrowanych z budynkami (BIPV). Obecnie zatrudnia ponad 80 specjalistów i posiada dwie nowoczesne linie produkcyjne, na których można produkować w skali roku moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 80 MW. Jak zaznacza XDISC, duża część produkcji trafia na rynki zagraniczne.

Jak zapewnia XDISC, jest pierwszą firmą w naszym kraju, która wytwarza elastyczne panele fotowoltaiczne.

Jest to niezwykle rozwojowy segment, gdzie spółka posiada już przewagę rynkową, a rozwój działalności B+R pozwoli ją wykorzystać i zwiększyć. Firma nie zapomina także o  rynku on-grid. Pracuje m.in. nad nowoczesnym ultralekkim modułem fotowoltaicznym, który pozwoli na montaż instalacji pv na dachach o niskiej nośności. Ten projekt będzie realizowany dzięki unijnemu wsparciu badań przemysłowych i prac rozwojowych realizowanych przez przedsiębiorstwa, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój – zapewnia XDISC.

Ten projekt ma być obecnie na etapie finalizowania umowy o dofinansowanie.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
PBC |
Ach te dotacje unijne... gdyby nie one nic by w polsce nie powstało - zero pociągów, dróg, mostów, nowych budynków ba nawet małe fiormy by nie miałyt sprzętu :)

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Dotacje na elementy termo energo 160 tyś zł na 1 DOM

Dotacje dla DOMU 160 tyś zł solary , panele , pompy ciepła i inne dostawa montaż cała Polska j czytaj dalej...

Turbiny wiatrowe Gamesa G 58 850 kW

Dostepne turbiny Gamesa G 58 , 850 kW , 4 sztuki, turbiny z 2 letnia gwarancja, kompletnie odnowione czytaj dalej...

Dokumentacja do projektów PV

Dzień dobry, Wykonam: - Koncepcje farm fotowoltaicznych; - Karty Informacyjne Przedsięwzięcia czytaj dalej...