SolarEdge globalnym liderem w monitoringu instalacji PV

SolarEdge globalnym liderem w monitoringu instalacji PV
Fot. SolarEdge
REKLAMA

Jak wynika z rankingu opublikowanego przez amerykańską firmę konsultingową GTM Research, izraelski producent inwerterów i elektroniki dla systemów fotowoltaicznych SolarEdge jest liderem w zakresie monitorowanych instalacji PV. 

SolarEdge obecnie realizuje monitoring już ponad 466 tys. instalacji fotowoltaicznych, które pracują na całym świecie. Przy okazji izraelska firma ogłosiła, że instalator, który wykona 500-tysięczny system PV włączony do jej platformy monitoringu, otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów.

Jeszcze niecałą dekadę temu monitoring fotowoltaiki był pasywnym i reaktywnym procesem. Wraz z szybką adaptacją sprzętu MLPE (Module Level Power Electronics), monitoring na poziomie modułów i  zdalne usuwanie usterek stały się nowym standardem dla systemów fotowoltaicznych – komentuje SolarEdge, dodając, że ten trend jednocześnie zmniejszył koszty utrzymania systemów fotowoltaicznych, które wcześniej uzależnione było od wizyt serwisantów w miejscu zainstalowania elektrowni fotowoltaicznej.

GTM Research przy okazji publikacji raportu „Global PV Monitoring 2017-2022” wymienia najważniejsze czynniki, które zdaniem analityków tej firmy obecnie kształtują globalny rynek monitoringu PV.

Eksperci GTM wskazują, że monitoring stał się „towarem”, który podlega presjom cenowym na większości rynków PV. – Jakiekolwiek braki w funkcjach monitoringu szybko skutkują utratą udziałów w rynku i szkodzą marce firmy – wskazuje GTM.

Kolejny czynnik to konieczność posiadania przez oprogramowanie monitoringu funkcji, które pozwolą na zmniejszenie strat w uzysku energii, a więc podniosą korzyści finansowe z inwestycji w PV. Rosnąca liczba dostawców monitoringu w tym celu wykorzystuje nowe technologie np. z zakresu tzw. machine learning.

Ważny trend, na który zwraca uwagę GTM, to również oczekiwanie co do integracji na jednej platformie wszystkich funkcji koniecznych do nadzorowania i utrzymania elektrowni fotowoltaicznych.

Kolejny trend to globalizacja rynku monitoringu, na którym znaczenie tracą lokalni dostawcy i na którym coraz ważniejszą rolę odgrywają globalne marki.

GTM wskazuje ponadto na rosnącą konkurencję miedzy czołowymi dostawcami monitoringu, wśród których amerykańska firma wymienia SMA, SolarEdge czy Enphase (producenta mikroinwerterów znanego głównie w USA). Wszystkie te firmy łączy fakt, że monitoring jest dodatkiem do oferowanych przez nie urządzeń. Tracą firmy, które wyspecjalizowały się wyłącznie w oferowaniu monitoringu.

Ostatni z trendów to rosnące wykorzystanie monitoringu, co GTM łączny ze wzrostem popularności instalacji nastawionych na autokonsumpcję energii oraz z rozszerzeniem oferty producentów inwerterów oferujących funkcję monitoringu bezpłatnie lub za bardzo niską opłatę. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekt PV 1MW z prekwalifikacją

Sprzedam Projekt lub spółka celowa 1MW , wybudowany słup i złącze , dzierżawa 2,3 ha z możliwością czytaj dalej...

Zestawy PV hybrydowe ON/OFF GRID: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody i nie możesz korzystać z urządzeń elektrycznych? Mamy na to sposób: czytaj dalej...

Trafostacja 0.96MW

szukamy wykonawca zaprojektować, budować i połączyć do sieci PV trafostację 0,96MW w okolicach Suw czytaj dalej...

Firma z doświadczeniem w montażu instalacji PV przyjmie zlecenia

Firma EKO WIND przyjmie zlecenia na montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie woj. mazowieckiego czytaj dalej...