SolarEdge globalnym liderem w monitoringu instalacji PV

SolarEdge globalnym liderem w monitoringu instalacji PV
Fot. SolarEdge
REKLAMA

Jak wynika z rankingu opublikowanego przez amerykańską firmę konsultingową GTM Research, izraelski producent inwerterów i elektroniki dla systemów fotowoltaicznych SolarEdge jest liderem w zakresie monitorowanych instalacji PV. 

SolarEdge obecnie realizuje monitoring już ponad 466 tys. instalacji fotowoltaicznych, które pracują na całym świecie. Przy okazji izraelska firma ogłosiła, że instalator, który wykona 500-tysięczny system PV włączony do jej platformy monitoringu, otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów.

Jeszcze niecałą dekadę temu monitoring fotowoltaiki był pasywnym i reaktywnym procesem. Wraz z szybką adaptacją sprzętu MLPE (Module Level Power Electronics), monitoring na poziomie modułów i  zdalne usuwanie usterek stały się nowym standardem dla systemów fotowoltaicznych – komentuje SolarEdge, dodając, że ten trend jednocześnie zmniejszył koszty utrzymania systemów fotowoltaicznych, które wcześniej uzależnione było od wizyt serwisantów w miejscu zainstalowania elektrowni fotowoltaicznej.

GTM Research przy okazji publikacji raportu „Global PV Monitoring 2017-2022” wymienia najważniejsze czynniki, które zdaniem analityków tej firmy obecnie kształtują globalny rynek monitoringu PV.

Eksperci GTM wskazują, że monitoring stał się „towarem”, który podlega presjom cenowym na większości rynków PV. – Jakiekolwiek braki w funkcjach monitoringu szybko skutkują utratą udziałów w rynku i szkodzą marce firmy – wskazuje GTM.

Kolejny czynnik to konieczność posiadania przez oprogramowanie monitoringu funkcji, które pozwolą na zmniejszenie strat w uzysku energii, a więc podniosą korzyści finansowe z inwestycji w PV. Rosnąca liczba dostawców monitoringu w tym celu wykorzystuje nowe technologie np. z zakresu tzw. machine learning.

Ważny trend, na który zwraca uwagę GTM, to również oczekiwanie co do integracji na jednej platformie wszystkich funkcji koniecznych do nadzorowania i utrzymania elektrowni fotowoltaicznych.

Kolejny trend to globalizacja rynku monitoringu, na którym znaczenie tracą lokalni dostawcy i na którym coraz ważniejszą rolę odgrywają globalne marki.

GTM wskazuje ponadto na rosnącą konkurencję miedzy czołowymi dostawcami monitoringu, wśród których amerykańska firma wymienia SMA, SolarEdge czy Enphase (producenta mikroinwerterów znanego głównie w USA). Wszystkie te firmy łączy fakt, że monitoring jest dodatkiem do oferowanych przez nie urządzeń. Tracą firmy, które wyspecjalizowały się wyłącznie w oferowaniu monitoringu.

Ostatni z trendów to rosnące wykorzystanie monitoringu, co GTM łączny ze wzrostem popularności instalacji nastawionych na autokonsumpcję energii oraz z rozszerzeniem oferty producentów inwerterów oferujących funkcję monitoringu bezpłatnie lub za bardzo niską opłatę. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...