Portugalczycy zainteresowani projektami PV w Polsce

Portugalczycy zainteresowani projektami PV w Polsce
Farma fotowoltaiczna EDPR w Rumunii. Fot. EDPR
REKLAMA

Niepewność co do regulacji i dostępności systemu wsparcia, z którą mają do czynienia przedsiębiorcy działający na polskim rynku OZE, uderza w biznes rozwijany w naszym kraju przez portugalski koncern energetyczny EDPR. Portugalczycy nie wykluczają jednak akwizycji, a w ich obszarze zainteresowania znalazła się fotowoltaika.

Portugalski koncern energetyczny inwestuje w energetykę wiatrową i słoneczną w kilkunastu krajach. Działa również w Polsce. W naszym kraju EDPR mocno inwestował w ostatnich kilkunastu latach w energetykę wiatrową, budując park wiatrowy o potencjale 418 MW, na który składa się m.in. uruchomiona w wielkopolskim Margoninie już w 2006 r. farma wiatrowa o mocy 120 MW – największa instalacja tego typu w Polsce.

José Juan Canales, dyrektor zarządzający EDP Renewables w Polsce i Rumunii, zapewnia w wypowiedzi cytowanej przez „Puls Biznesu”, że mimo rekordowego spadku cen zielonych certyfikatów w przypadku polskich farm wiatrowych EDPR na razie „reguluje zobowiązania”. Zaznacza, że nie wszystkie projekty są w „idealnej sytuacji finansowej”, ale mają za sobą wsparcie międzynarodowej grupy.

„PB” podaje, że produkcja energii z polskich farm wiatrowych EDPR jest objęta kontraktami długoterminowymi, które ta firma zawarła m.in. z Energą. Ten państwowy koncern energetyczny w ostatnich tygodniach zapowiedział, że umowy na zakup certyfikatów, które podpisał kilka lat temu, są nieważne, ponieważ jego zdaniem zostały zawarte bez potrzebnej w tym przypadku procedury przetargowej. Przynajmniej do takiego wniosku doszli prawnicy reprezentujący Energę oraz jej aktualny zarząd.

José Juan Canales w wypowiedzi dla „Pulsu Biznesu” zaznaczył, że na razie Energa realizuje zobowiązania, a EDPR nie otrzymał od tej spółki żadnej korespondencji w sprawie zawartych umów.

Przedstawiciel EDPR zwraca przy tym uwagę na rosnącą niepewność regulacyjną na polskim rynku OZE, uderzającą zarówno w plany inwestycyjne, jak i już zrealizowane projekty. – Doskonale rozumiemy, że polityka państwa w różnych obszarach może się zmieniać, ale nie powinno to tak silnie odbijać się na inwestorach, którzy już w tym państwie są – „Puls Biznesu” cytuje dyrektora EDPR na Polskę.

Nowe inwestycje Portugalczyków w naszym kraju są na razie pod znakiem zapytania ze względu na niejasność co do przyszłych aukcji. EDPR sygnalizuje jednak zainteresowanie przejęciami projektów fotowoltaicznych.

Portugalczycy realizowali dotąd projekty fotowoltaiczne w drugim z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w której posiadają swój oddział, czyli w Rumunii, uruchamiając tam już w roku 2013 elektrownie PV o mocy ok. 50 MW. W sumie, wraz z elektrowniami wiatrowymi, posiadają w tym kraju potencjał OZE o mocy 521 MW.

W wypowiedzi cytowanej przez „Puls Biznesu” dyrektor zarządzający EDP Renewables w Polsce i Rumunii informuje, że portugalski koncern interesuje się projektami fotowoltaicznymi również w naszym kraju „raczej z myślą o dużych instalacjach, choć liczne niewielkie projekty PV, które wygrały już w aukcjach wsparcie i szukają inwestora, też mogą go zainteresować”.

Link do artykułu w „Pulsie Biznesu”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ProEco |
Wynika z tego, że są pewni odszkodiwań od PL za posiadane już instalacjie EW i nie boją się inwestycji PV ponieważ już nie raz mieli do czynienie z takimi oprychami/nieukami jak obecny rząd (i zarząd np. Enega) więc inwestycja w PV opłaci im się bardzo nawet z lekkimi zawirowaniami ale uwzgledniając późniejsze odszkodowania projekt zapnie się na dużym plusie - bo nierząd PiS jest tylko uciążliwy przez chwile (dla małych inwestorów ta chwila trwa dłużej) ale dla dużych jest chwilą na którą sie złorzą duże odszkodowania. Wie o tym każda kancelaria z Berlina, Wiednia, Paryża lub Madrytu. A pisory wystartują na te kancelarie z wyzwiskami tylko bo oni (PiS) przegranymi to się urodzili - mają to w genach... Także Panowie, spokojnie, prędzej nastąpi ich koniec niż nam się wydaje...

Giełda OZE

15 MW PV pod Aukcję dużych farm

15 MW PV pod Aukcję 2018 dla dużych farm. Spodziewana pula w Aukcji 1000-1300 MW. Lubelskie. Teren 3 czytaj dalej...

PROJEKTY FOTOWOLTAICZNE Wykonujemy, Skupujemy, Sprzedajemy.

Wykonujemy projekty budowy farm fotowoltaicznych, obliczenia uzysków, modele finansowe dla farm foto czytaj dalej...

wykonamy Projekty PV 30 tyś zł 1 MW

160 lokalizacji cały kraj czytaj dalej...