Portugalczycy zainteresowani projektami PV w Polsce

Portugalczycy zainteresowani projektami PV w Polsce
Farma fotowoltaiczna EDPR w Rumunii. Fot. EDPR
REKLAMA

Niepewność co do regulacji i dostępności systemu wsparcia, z którą mają do czynienia przedsiębiorcy działający na polskim rynku OZE, uderza w biznes rozwijany w naszym kraju przez portugalski koncern energetyczny EDPR. Portugalczycy nie wykluczają jednak akwizycji, a w ich obszarze zainteresowania znalazła się fotowoltaika.

Portugalski koncern energetyczny inwestuje w energetykę wiatrową i słoneczną w kilkunastu krajach. Działa również w Polsce. W naszym kraju EDPR mocno inwestował w ostatnich kilkunastu latach w energetykę wiatrową, budując park wiatrowy o potencjale 418 MW, na który składa się m.in. uruchomiona w wielkopolskim Margoninie już w 2006 r. farma wiatrowa o mocy 120 MW – największa instalacja tego typu w Polsce.

José Juan Canales, dyrektor zarządzający EDP Renewables w Polsce i Rumunii, zapewnia w wypowiedzi cytowanej przez „Puls Biznesu”, że mimo rekordowego spadku cen zielonych certyfikatów w przypadku polskich farm wiatrowych EDPR na razie „reguluje zobowiązania”. Zaznacza, że nie wszystkie projekty są w „idealnej sytuacji finansowej”, ale mają za sobą wsparcie międzynarodowej grupy.

„PB” podaje, że produkcja energii z polskich farm wiatrowych EDPR jest objęta kontraktami długoterminowymi, które ta firma zawarła m.in. z Energą. Ten państwowy koncern energetyczny w ostatnich tygodniach zapowiedział, że umowy na zakup certyfikatów, które podpisał kilka lat temu, są nieważne, ponieważ jego zdaniem zostały zawarte bez potrzebnej w tym przypadku procedury przetargowej. Przynajmniej do takiego wniosku doszli prawnicy reprezentujący Energę oraz jej aktualny zarząd.

José Juan Canales w wypowiedzi dla „Pulsu Biznesu” zaznaczył, że na razie Energa realizuje zobowiązania, a EDPR nie otrzymał od tej spółki żadnej korespondencji w sprawie zawartych umów.

Przedstawiciel EDPR zwraca przy tym uwagę na rosnącą niepewność regulacyjną na polskim rynku OZE, uderzającą zarówno w plany inwestycyjne, jak i już zrealizowane projekty. – Doskonale rozumiemy, że polityka państwa w różnych obszarach może się zmieniać, ale nie powinno to tak silnie odbijać się na inwestorach, którzy już w tym państwie są – „Puls Biznesu” cytuje dyrektora EDPR na Polskę.

Nowe inwestycje Portugalczyków w naszym kraju są na razie pod znakiem zapytania ze względu na niejasność co do przyszłych aukcji. EDPR sygnalizuje jednak zainteresowanie przejęciami projektów fotowoltaicznych.

Portugalczycy realizowali dotąd projekty fotowoltaiczne w drugim z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w której posiadają swój oddział, czyli w Rumunii, uruchamiając tam już w roku 2013 elektrownie PV o mocy ok. 50 MW. W sumie, wraz z elektrowniami wiatrowymi, posiadają w tym kraju potencjał OZE o mocy 521 MW.

W wypowiedzi cytowanej przez „Puls Biznesu” dyrektor zarządzający EDP Renewables w Polsce i Rumunii informuje, że portugalski koncern interesuje się projektami fotowoltaicznymi również w naszym kraju „raczej z myślą o dużych instalacjach, choć liczne niewielkie projekty PV, które wygrały już w aukcjach wsparcie i szukają inwestora, też mogą go zainteresować”.

Link do artykułu w „Pulsie Biznesu”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ProEco |
Wynika z tego, że są pewni odszkodiwań od PL za posiadane już instalacjie EW i nie boją się inwestycji PV ponieważ już nie raz mieli do czynienie z takimi oprychami/nieukami jak obecny rząd (i zarząd np. Enega) więc inwestycja w PV opłaci im się bardzo nawet z lekkimi zawirowaniami ale uwzgledniając późniejsze odszkodowania projekt zapnie się na dużym plusie - bo nierząd PiS jest tylko uciążliwy przez chwile (dla małych inwestorów ta chwila trwa dłużej) ale dla dużych jest chwilą na którą sie złorzą duże odszkodowania. Wie o tym każda kancelaria z Berlina, Wiednia, Paryża lub Madrytu. A pisory wystartują na te kancelarie z wyzwiskami tylko bo oni (PiS) przegranymi to się urodzili - mają to w genach... Także Panowie, spokojnie, prędzej nastąpi ich koniec niż nam się wydaje...

Giełda OZE

Poszukujemy firm wykonawczych do budowy instalacji fotowoltaicznych

W związku z rozwojem projektu fotowoltaicznego Engie Zielona Energia Sp. z o.o. poszukuje firm wykon czytaj dalej...

Dotacja 85% na OZE+maszyny i urządzenia

Nowość na polskim rynku finansowym i OZE dla sektora MŚP i dużych firm Maszyny i urządzenia + OZE = czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...

Lubuskie dotacje na OZE w 2018 roku

W związku z anulowaniem ogłoszonego konkursu dotacji na budowę instalacji OZE o mocy do 2 MWp w fo czytaj dalej...