EIB: 800 mln euro na rozwój energetyki słonecznej

EIB: 800 mln euro na rozwój energetyki słonecznej
Fot. Som Energia Cooperativa, flickr cc
REKLAMA

Europejski Bank Inwestycyjny zawarł partnerstwo z grupą krajów rozwijających się, zrzeszonych w ramach tzw. International Solar Alliance. Cel to stworzenie finansowych podstaw do inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne głównie w Indiach.

Podczas ceremonii z udziałem m.in. premiera Indii Narendry Modi oraz przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska podpisano w ubiegłym tygodniu porozumienie, na podstawie którego unijny bank inwestycyjny przyzna 800 mln euro na finansowanie inwestycji w energetykę słoneczną w Indiach.

Ta umowa odzwierciedla nasze wspólne zaangażowanie w skuteczną realizację Porozumienia Paryskiego i ma zapewnić, że kraje mające bogate zasoby słońca mogą wykorzystać energetykę słoneczną w celu zwiększenia podaży dostępnej kosztowo, czystej energii – komentuje Andrew McDowell, wiceszef EBI.

Europejski Bank Inwestycyjny dodaje, że jest w trakcie finalizacji porozumienia z prywatnym indyjskim bankiem Yes Bank, w celu finansowego wspierania inwestycji w energetykę odnawialną w Indiach.

EBI jest, jak sam podkreśla, jedną z najważniejszych na świecie instytucji finansujących rozwój OZE, a w ciągu ostatnich 5 lat zapewnił dla projektów OZE finansowanie warte 21 mld euro, w tym 2,5 mld euro dotyczyło fotowoltaiki i skoncentrowanej energetyki słonecznej CSP.

W Polsce w ubiegłym roku wysokość finansowania przyznanego przez EBI wyniosła 4,4 mld euro. W tym 42 proc. łącznej wartości udzielonych kredytów stanowiły środki przeznaczone na infrastrukturę, a 18 proc. przeznaczono na projekty związane z ochroną środowiska. W ciągu ostatnich pięciu lat EBI zainwestował w naszym kraju ponad 25,6 mld euro.

Indie są liderem międzynarodowej organizacji International Solar Alliance  – grupy 121 krajów rozwijających się, której celem jest koordynowanie inicjatyw mających na celu inwestowanie w energetykę słoneczną i pozyskiwanie na ten cel finansowania od takich instytucji jak Bank Światowy. Działalność ISA została zapoczątkowana w grudniu 2015 roku podczas paryskiego szczytu klimatycznego COP21, z inicjatywy rządów Francji i Indii.

Celem International Solar Alliance są inwestycje w fotowoltaikę warte do roku 2030 około 1 bilion dolarów. Do osiągnięcia tego konieczna jest współpraca z takimi instytucjami jak Bank Światowy, które będą w stanie zapewnić know-how i preferencyjne finansowanie na PV dla krajów, które charakteryzują się niedobem energii elektrycznej, ale także utrudnionym dostępem do finansowania. 

W ubiegłym roku o przyznaniu preferencyjnych kredytów w wysokości miliarda dolarów na energetykę słoneczna dla Solar Alliance informował Bank Światowy. Cel to realizacja projektów fotowoltaicznych w Indiach, a także budowa infrastruktury sieciowej umożliwiającej zwiększenie generacji z PV w tym kraju.

Indie wyrastają na jednego z liderów globalnego rynku fotowoltaicznego, mając w planach zbudowanie do 2020 r. imponującego potencjału elektrowni fotowoltaicznych na poziomie 100 GW. 

Już teraz potencjał fotowoltaiki w Indiach przekracza 16,2 GW, z czego aż 7,5 GW zainstalowano w ciągu ostatnich czterech kwartałów. 
 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...