Nowy program wsparcia PV w Danii. Taryfy do ok. 0,45 zł/kWh

Nowy program wsparcia PV w Danii. Taryfy do ok. 0,45 zł/kWh
Fot. Sunways
REKLAMA

Duńczycy wdrażają kolejny program wsparcia dla energetyki odnawialnej. Po tym jak zapowiedzieli ujednolicenie zasad wsparcia dla dużych projektów fotowoltaicznych i wiatrowych w ramach wspólnych aukcji, tym razem wdrażają kolejną edycję systemu wsparcia dla producentów energii w instalacjach fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 1 MW.

Budżet nowego programu, którego wdrożenie ogłosiło duńskie ministerstwo energii, wyniesie około 105 mln DKK, czyli ok. 60 mln PLN. Przyjęto, że maksymalny łączny potencjał instalacji, który może objąć w tym roku ten program, to 35 MW.

Wybrane projekty zyskają prawo do objęcia sprzedaży energii taryfami gwarantowanymi w wysokości od 0,66 DKK/kWh do 0,77 DKK/kWh, czyli od ok. 0,38 PLN/kWh do 0,45 PLN/kWh

To już kolejna edycja programu wsparcia małej fotowoltaiki, którą wdraża Kopenhaga. W ubiegłym roku w Danii realizowano program wsparcia dla producentów energii z mniejszych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 50 MW. Wartość proponowanego wsparcia, przyznawanego na etapie wprowadzania do sieci energii elektrycznej, określono na – w zależności od rodzaju planowanej instalacji – od 0,72 DKK/kWh do 0,94 DKK/kWh, czyli od ok. 0,42 PLN/kWh do ok. 0,55 PLN/kWh. 

Wcześniej duńskie  władze zapowiedziały również stopniowe wycofywanie dotychczasowych mechanizmów wsparcia dla OZE, bazujących na przenoszeniu kosztów dopłat dla producentów zielonej energii na rachunki odbiorców końcowych. Zamiast tego Kopenhaga chce od roku 2023 uwzględniać koszty dopłat w krajowym budżecie.

Jak podaje „PV Magazine”, powołując się na dane duńskiego operatora Eneginet.dk, łączny potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Danii pod koniec I kwartału br. wynosił niewiele ponad 850 MW. Jak wynika z danych Energinet.dk, dzisiaj tuż przed południem duńskie systemy PV pracowały z mocą ok. 350 MW. 

Zaledwie kilka dni temu Kopenhaga zapowiedziała objęcie większych projektów fotowoltaicznych aukcjami, w których PV będzie konkurować z energetyką wiatrową.

W ubiegłym roku Duńczycy przeprowadzili, we współpracy z Niemcami, pierwszą w Europie transgraniczną aukcję dla OZE. Więcej o efektach tej aukcji w artykule: Dania: wyniki transgranicznej aukcji dla fotowoltaiki.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kajko |
Widzieliście rachunek w Danii za prąd ? 140 kwh*2,20 DKK=308 DKK 308 DKK DO ZAPŁATY I NIC WIĘCEJ żadnych dodatkowych opłat
MojaPV |
@kajko Dania ma NAJDROŻSZĄ energię w Europie (i prawdopodobnie na świecie) - i największy udział generacji z wiatru... taki "przypadek"
WieprzykPV |
A kolega grubszy raczy zauważyć że istnieją dwie taryfy za energie, dla przemysłu i dla gospodarstw domowych, i na pewno ta pierwsza jest tańsza w DK niż w PL? Plus ile wynoszą przeciętne zarobki, i ile miejsc pracy tworzy przemysł OZE w DK.
MojaPV |
Nie dla całego przemysłu a dla wybranych. Natomiast uśredniona cena jest wyższa niż w Polsce i to zdecydowanie.
kajko |
@MojaPV domek 100m2 300 Dkk za prąd miesięcznie 2 godziny pracy i mam zapłacony rachunek za prąd . A Ty ile musisz pracować na zapłacenie rachunku pochwal się wszystkim 3 dni?
ElektrowniaPV |
@kajko no ale co z tego wynika? ? To ja Ci napiszę inaczej - gdyby w Polsce zarabiać jak w DK to na rachunek pracujesz 4 razy krócej, łapiesz różnicę? Pytanie jest nie o zarobki (bo te każdy chce jak największe, to jest oczywiste i nie podlega dyskusji) a o koszty.
kajko |
@ElektrowniaPV masz racje Dania bardzo droga ale paliwo tańsze jak w PL papierosy drogie 17 zł paczka ale za godzine pracy tu kupię więcej niż w Polsce a te ;;;;gdyby zarabiać ;;; nigdy nie będzie
pros |
@ElektrowniaPV, piszesz jak mały Jasio po dużym piwie, który świata poza Kaczymi Dołami nie widział... "gdyby w Polsce zarabiać jak w DK" - gdyby babcia miała wąsy to by była dziadkiem. Nie porównuj nieporównywalnych rzeczy. Plska prymitywna gospodarka stojąca na taniej sile roboczej nie jest porównywalna z gospodarką DK, która w dużej mierze rozwija się dzięki OZE tworząc nowoczesne technologie, a nie kupując je od innych.
azza |
To wprowadzili im tam taryfy gwarantowane ? Nie lepiej było ich okraść z 20, 30 a nawet ze 100% wyprodukowanej energii tak jak zrobiono w jednym zasmrodzonym ponad wszelką miarę państewku ?

Giełda OZE

Projekty PV do 1 MW

Sprzedam 2 projekty PV do 1 MW każdy z warunkami przyłączeniowymi. Projekty budowlane w trakcie real czytaj dalej...

Praca dla ekipy monterskiej w Holandii

Witam, Poszukujemy ekipy monterskiej/firmy do pracy przy instalacjach PV na terenie Holandii. czytaj dalej...

Poszukuje 1x generator V902MW do demontazu oraz lopaty do V 39

Poszukuje pilnie lopat do turbiny Vestas V39 ,Gamesa G58 oraz uzywanej turbiny V 90 2MW do demontazu czytaj dalej...

Okazja sprzedam projekt farmy wiatrowej 9MW z wszystkimi pozwoleniami i wykonanym wyprowadzeniem mocy w stacji GPZ

Witam mam do sprzedania spółkę celową z projektem farmy wiatrowej 9MW - 3 Vestasy V112_3MW na wieża czytaj dalej...