Nowy program wsparcia PV w Danii. Taryfy do ok. 0,45 zł/kWh

Nowy program wsparcia PV w Danii. Taryfy do ok. 0,45 zł/kWh
Fot. Sunways

Duńczycy wdrażają kolejny program wsparcia dla energetyki odnawialnej. Po tym jak zapowiedzieli ujednolicenie zasad wsparcia dla dużych projektów fotowoltaicznych i wiatrowych w ramach wspólnych aukcji, tym razem wdrażają kolejną edycję systemu wsparcia dla producentów energii w instalacjach fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 1 MW.

Budżet nowego programu, którego wdrożenie ogłosiło duńskie ministerstwo energii, wyniesie około 105 mln DKK, czyli ok. 60 mln PLN. Przyjęto, że maksymalny łączny potencjał instalacji, który może objąć w tym roku ten program, to 35 MW.

Wybrane projekty zyskają prawo do objęcia sprzedaży energii taryfami gwarantowanymi w wysokości od 0,66 DKK/kWh do 0,77 DKK/kWh, czyli od ok. 0,38 PLN/kWh do 0,45 PLN/kWh

REKLAMA

To już kolejna edycja programu wsparcia małej fotowoltaiki, którą wdraża Kopenhaga. W ubiegłym roku w Danii realizowano program wsparcia dla producentów energii z mniejszych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 50 MW. Wartość proponowanego wsparcia, przyznawanego na etapie wprowadzania do sieci energii elektrycznej, określono na – w zależności od rodzaju planowanej instalacji – od 0,72 DKK/kWh do 0,94 DKK/kWh, czyli od ok. 0,42 PLN/kWh do ok. 0,55 PLN/kWh. 

REKLAMA

Wcześniej duńskie  władze zapowiedziały również stopniowe wycofywanie dotychczasowych mechanizmów wsparcia dla OZE, bazujących na przenoszeniu kosztów dopłat dla producentów zielonej energii na rachunki odbiorców końcowych. Zamiast tego Kopenhaga chce od roku 2023 uwzględniać koszty dopłat w krajowym budżecie.

Jak podaje „PV Magazine”, powołując się na dane duńskiego operatora Eneginet.dk, łączny potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Danii pod koniec I kwartału br. wynosił niewiele ponad 850 MW. Jak wynika z danych Energinet.dk, dzisiaj tuż przed południem duńskie systemy PV pracowały z mocą ok. 350 MW. 

Zaledwie kilka dni temu Kopenhaga zapowiedziała objęcie większych projektów fotowoltaicznych aukcjami, w których PV będzie konkurować z energetyką wiatrową.

W ubiegłym roku Duńczycy przeprowadzili, we współpracy z Niemcami, pierwszą w Europie transgraniczną aukcję dla OZE. Więcej o efektach tej aukcji w artykule: Dania: wyniki transgranicznej aukcji dla fotowoltaiki.

red. gramwzielone.pl