Na Białorusi powstaje jedna z największych farm PV w Europie

Na Białorusi powstaje jedna z największych farm PV w Europie
Fot. Conergy
REKLAMA

Białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało o budowie ogromnej farmy fotowoltaicznej, która po uruchomieniu produkcji energii będzie jedną z największych instalacji na europejskim rynku fotowoltaicznym.

Władze Białorusi podają, że inwestor, którego siedziba mieści się w Irlandii, Pure Energy LLC, przygotowuje się do realizacji na Białorusi kilku inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii. Jedną z nich jest farma fotowoltaiczna, której moc sięgnie aż 109 MW i która powstanie w pobliżu miasta Czeryków, w obwodzie mohylewskim, we wschodniej części Białorusi.

Produkowana energia trafi do sieci należącej do lokalnego operatora energetycznego Mogilevenergo.

Instalacja, której koszt budowy szacowano w lutym ubiegłego roku wstępnie aż na 600 mln białoruskich rubli, czyli ok. 1,11 mld zł, po uruchomieniu będzie największą elektrownią PV na Białorusi i jedną z największych na Starym Kontynencie.

Największa w Europie na razie jest farma fotowoltaiczna o mocy 300 MW, którą w 2015 r. uruchomił koło Bordeaux francuski deweloper Neoen. Ta inwestycja powstała na terenie 250 hektarów i kosztowała 360 mln euro.

W tym tygodniu białoruskie ministerstwo energii zapewniło, że mimo realizowanej na Białorusi elektrowni jądrowej będzie wspierać również nowe inwestycje w odnawialne źródła energii.

Nie mówię, że rozwój energetyki odnawialnej na Białorusi po uruchomieniu elektrowni jądrowej zostanie wstrzymany. Mówię o harmonijnym rozwoju wszystkich źródeł energii – powiedział wczoraj Sergei Graben, minister energii Białorusi, cytowany przez białoruską agencję informacyjną Belta.

Białoruski minister poinformował przy tym, że o ile na początku 2017 r. potencjał OZE na Białorusi wynosił 153 MW, o tyle obecnie sięga 262 MW, a do roku 2020 ma wzrosnąć do 950 MW, czyli do porównywalnego poziomu jak w przypadku jednego bloku białoruskiej elektrowni jądrowej.

W ubiegłym miesiącu oficjalnie uruchomiono na Białorusi elektrownię wiatrową, za której realizacją stoi polski inwestor, firma Emstar SA z Warszawy. Więcej o tej inwestycji w artykule: Polska inwestycja w energetykę wiatrową na Białorusi. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jj |
Może pisiory podpatrzą swojego przyjaciela?
RewolucjonistaOZE |
Lepiej niech nie patrzą - będziemy mieli elektrownię jądrowa z paroma panelami PV w jej otoczeniu. Myślę, że ten projekt to kwiatek figowy do programu jądrowego. Uwierzę w tą PV jak zobaczę ta elektrownie zbudowaną a na razie się dziwię, jak kraj który tak ucierpiał w wyniku katastrofy w Czernobylu (nieporównywalnie większe obszary skażeń są tam niż na Ukrainie) może w ogóle myśleć o jądrówce... To przerażające, i w tym wychodzi powinowactwo PIS do Łukaszenki - nie pytać narodu czy chce tylko im wybudować elektrownię jądrową.. Populacja Białorusi zmieniszyła się po katastrofie czarnobylskiej z 10 do 8 milionów ludzi (Wg S.Aleksiejewa "Czarnobylska modlitwa"), czy to nie daje im nic do myślenia ?
Jwz |
Rewolucjonisto lepsza elektrownia atomowa niż węglowa. Ile tysięcy osób umiera rocznie w Polsce z powodu elektrowni węglowych,

Giełda OZE

Zatrudnie instalatorów PV w Szwecji

Zatrudnię 10 instalatorów do PV w Szwecji. Kontrakt na rok czasu. 700 zł za dzień pracy. Dodatkowo u czytaj dalej...

Farma do 1MW- przygotowana do budowy

Spółka celowa (Sp. z o.o.) dedykowaną budowie i obsłudze farmy fotowoltaicznej o mocy 0,993 MW na te czytaj dalej...

Wykonanie / Opracowanie efektu zachęty.

Kancelaria Katana Konsulting sp. z o.o. zaprasza przedsiębiorstwa produkcyjne związane z OZE do wspó czytaj dalej...

Praca dla instalatora PV

Praca dla instalatora PV w kraju i za granicą. Wysokie zarobki, szkolenia. czytaj dalej...