EDF pozbywa się aktywów w Polsce i inwestuje w rekordowo tanią fotowoltaikę

EDF pozbywa się aktywów w Polsce i inwestuje w rekordowo tanią fotowoltaikę
Fot. Bureau of Land Management, flickr cc
REKLAMA

Francuski koncern energetyczny EDF pozbywa się kolejnych aktywów na polskim rynku energii energetycznym, a swoją aktywność przenosi w inne miejsca. Jednym z nich jest Zatoka Perska, gdzie francuski potentat chce sprzedawać energię z fotowoltaiki po rekordowo niskiej cenie.

Zatoka Perska to nie tylko doskonałe nasłonecznienie, ale również dostęp do taniego kapitału, przewidywalność polityki energetycznej i stabilne warunki do inwestowania. Nic dziwnego, że właśnie tam pada kolejny rekord ceny, po której inwestorzy są gotowi sprzedawać energię z fotowoltaiki.

Konsorcjum EDF i arabskiego funduszu Masdar zaproponowało w aukcji przeprowadzonej w Arabii Saudyjskiej sprzedaż energii z ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 300 MW jedynie za około 0,0178 USD/kWh, czyli za ok. 0,06 PLN/kWh.

W tej samej aukcji aż osiem ofert dotyczyło sprzedaży energii po stawkach wynoszących poniżej 0,03 USD/kWh. Drugi w kolejności pod względem zaoferowanej ceny jest saudyjski fundusz ACWA, który zaproponował stawkę 0,0236 USD/kWh, a wśród pozostałych oferentów są m.in. inny francuski koncern energetyczny Engie, należący do francuskiego koncernu paliwowego Total amerykański deweloper i producent modułów fotowoltaicznych SunPower, a także japońskie JGC i Mitsui.

Wyniki aukcji mają zostać ogłoszone na początku przyszłego roku. Wtedy okaże się, z kim ostatecznie władze Arabii Saudyjskiej zdecydują się podpisać długookresową umowę na zakup energii po cenie zaoferowanej w aukcji. Umowa PPA będzie obowiązywać aż przez 25 lat.

Warunkiem współpracy z saudyjskimi władzami ma być uwzględnienie w budowanych instalacjach wynoszącego 30 proc. udziału komponentów wyprodukowanych lokalnie. Dla zwycięzcy aukcji będzie się to wiązać z koniecznością uruchomienia linii produkcyjnych w Arabii Saudyjskiej lub zakupu części elementów instalacji od lokalnych producentów.

Arabia Saudyjska ma objąć w najbliższym czasie systemem aukcyjnym odnawialne źródła o mocy 700 MW, w tym 300 MW przypadnie na fotowoltaikę, a 400 MW na energetykę wiatrową. Do roku 2023 Saudyjczycy chcą uruchomić elektrownie OZE o łącznej mocy 9,5 GW. 

Wcześniej najtańszą energię z PV zaoferowało w aukcji przeprowadzonej w ubiegłym roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich konsorcjum utworzone przez Abu Dhabi Water & Electricity Authority (ADWEA), chińskiego producenta modułów fotowoltaicznych JinkoSolar i japońskiego koncernu Marubeni. Chodzi o projekt o mocy aż 1,18 GW, a energia ma być sprzedawana po cenie wynoszącej zaledwie 0,0299 USD/kWh. Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w 2019 r., a energia będzie sprzedawana na podstawie zawartej również na 25 lat umowy PPA.

Na koniec 2016 r. spółka EDF Energies Nouvelles, która odpowiada za obszar OZE we francuskiej grupie energetycznej EDF, zatrudniała ponad 3,1 tys. osób i zarządzała odnawialnymi źródłami energii o mocy 9,6 GW, z czego 88 proc. stanowiły farmy wiatrowe, a 9 proc. fotowoltaika.

W tym roku EDF sfinalizowało m.in. przejęcie dewelopera wiatrowego Futuren, dzięki czemu zwiększy udział we francuskim rynku farm wiatrowych z 10 do 12 proc., a koncern jest aktywny również na brytyjskim rynku wiatrowym, gdzie ostatnio przejął trzy działające farmy wiatrowe o łącznej mocy 97,7 MW. Dzięki temu EDF zwiększył portfolio farm wiatrowych na Wyspach do 696 MW, które produkują energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 423 tys. domów. W tym roku Francuzi potwierdzili również budowę ogromnej farmy wiatrowej o mocy 252 MW, która ma powstać w meksykańskim stanie Oaxaca.

Francuski koncern wchodzi również na rynek energetyki prosumenckiej. Więcej na ten temat w artykule: EDF umożliwi prosumentom dzielenie się energią z sąsiadami.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Daniel |
Komuna + Nacjonalizm to nie jest wskazane miejsce do robienia biznesu - więc zwijają interes z tego burdelu.
MojaPV' |
Jak żabojady zaproponują taką cenę w Polsce to ok bo póki co nie ma się czym podniecać.
... |
a poco proponowac taka cene w polszy? zeby dojna zmiana wycyckała oferenta ? poco tu inwestowac ?
mwa |
Ktoś mi wyjaśni jakim cudem im się to opłaci? Nawet jeśli liczyć przy ich nasłonecznieniu 2 kWh z W na rok, to i tak przez 25 lat zarobią jedynie 1$ z 1W. Albo więc zeszli z kosztami poniżej 0.6$ za 1W, albo mają jakieś niejawne metody dofinansowania.
Sic |
Oj Januszku. A po co oni mają coś budować w tym eldorado? Żeby twoi niedoszli koledzy, co przed nimi kolana sobie wytarłeś od lobbowania przejęli inwestycje za psie grosze? Twój mokry sen się nie ziści.
elektryk |
Francja zmieni się w najbliższych latach w kalifat, więc EDF - należący do państwa koncern - inwestuje u Arabów w kontrakt pozbawiony perspektyw zysków finansowych, ale dający korzyści polityczne. Bo Polakami to są przyzwyczajeni gardzić, ale wobec Arabów Francuzi są spolegliwi i pokorni... Upadek Zachodu postępuje na naszych oczach...

Giełda OZE

Enercon E-40/6.6.44

1 x Enercon E-40/6.6.44 -- Rok produkcji 2002 -- Wysokość wieży : 65 m -- Rotor : czytaj dalej...

CANADIAN SOLAR CS-3K280P innowacyjne moduły 280W poly

Przyjmujemy zamówienia na duże dostawy (1MW) w IQ 2018 r. innowacyjnych modułów polikrystalicznych ( czytaj dalej...

Panele BAUER 265W, cena 0,39E/Wp, okazja!

Witam, Oferta sprzedaży paneli produkcji niemieckiej firmy BAUER. Moc 265W. Polikrystaliczne. Okazy czytaj dalej...

Na sprzedaż - polska dystrybucja - Q Cells, Ja Solar

Do natychmiastowego odbioru. Wysokie stany magazynowe!!! Darmowy odbiór w 75 oddziałach Grodno S.A. czytaj dalej...